تزریق ژل چیست؟(۲۰۱۹)

تزریق ژل

یکی از روش های زیبایی و جذاب شدن صورت و جوانسازی، تزریق ژل است. این روش درمان کاربردهای فراوانی از قبیل رفع چین و چروک صورت، زیبا و حجیم کردن لب، پر کردن چین و چاله های عمیق در پوست، رفع خطوط عمیق در ناحیه اخم دارد. همچنین این روش برای گونه گذاری افرادی که لاغری صورت نیز دارند مفید است. سوالات فراوانی در مورد تزریق ژل وجود دارد. از جمله اینکه مزایا و معایب این روش چیست؟ تزریق  برای  چه افرای مناسب است؟ چه افرادی می توانند تزریق ژل انجام دهند؟ و سایر سوالات از این قبیل. در این مقاله به همه ی سوالات شما در مورد تزریق چربی پاسخ داده خواهد شد. اگر شما نیز بدنبال تزریق ژل هستید و سوالات فراوانی در مورد تزریق ژل دارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تزریق ژل

تزریق ژل چیست؟

پوست برای زیبا و جوان بودن به کلاژن و اسید هیالورونیک نیاز دارد. با افزایش سن، سطح کلاژن و نیز اسید هیالورونیک پوست کاهش می یابد. از اینرو با تزریق کلاژن و اسید هیالورنیک به پوست می توان مجدد جوانانی آن را بازگرداند. از اینرو با تزریق  میزان کلاژن و نیز اسیدهیالورونیک پوست افزایش می یابد. ژل از مواد طبیعی و یا مصنوعی ساخته می شود. مواد طبیعی مورد استفاده در ژل، کلاژن و اسید هیالورونیک می باشد که استفاده از هر دو مواد فوق مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است.

در برخی موارد مواد غیرطبیعی و مصنوعی مانند پلی متیل متاکریلات، سیلیکون مایع و یا کلسیم هیدوسکی لاپاتیت به ژل اضافه می کنند. این مواد با اسیدهیالورونیک ترکیب شده و سپس به ناحیه ی مورد نظر تزریق می شود.

هنگام تزریق چربی، امکان جذب چربی افزوده شده توسط بدن وجود دارد. اما چون ماده ی اضافه شده در تزریق ژل از خود بدن نیست، در نتیجه امکان جذب آن توسط بدن وجود ندارد. این موضوع منجر به دائمی شدن اثرات تزریق فیلر می شود.

نکته ی قابل توجه این است که نوع ژل انتخاب شده و ترکیبات آن وابسته به ناحیه ی کاربرد آن است. به عنوان مثال، ماده ی استفاده شده برای درمان در بافت صورت برای چین و چروک صورت و بینی با ماده ی استفاده شده برای تزریق ژ در لب متفاوت است. تشخیص مواد مناسب تزریق برای هر فرد بر عهده ی پزشک متخصص است.

  تزریق ژل

میزان ماندگاری نتایج:

میزان ماندگاری نتایج درمان به مهارت پزشک، محل درمان و نیز شرایط بیمار وابسته است. همچنین یکی از فاکتورهای مهم در میزان ماندگاری نتایج تزریق ژل، نوع مواد تشکیل دهنده ی آن است. اگر مواد مورد استفاده در ژل مانند اسید هیالورونیک طبیعی باشد توسط بدن جذب شده و میزان ماندگاری نتایج نیز کمتر خواهد بود. اما اگر مواد مصنوعی نیز به آن اضافه شود با توجه به غیر قابل تجزیه بودن این مواد، میزان ماندگاری نتایج نیز بیشتر خواهد بود. در حالت کلی و در بیشتر مواقع میزان ماندگاری نتایج ۶ ماه است که به ۲ سال نیز طول میکشد.

کاربردهای تزریق ژل چیست؟

این روش کابردهای مختلفی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین کابردهای تزریق  اشاره می شود:
 • جهت حجیم و پر کردن لب های نازک
 • از بین بردن چین و چروک های روی صورت به ویژه اطراف گونه ها، دهان، چشم و پیشانی
 • بزرگ تر کردن سینه ی بانوان که از کوچک بودن سینه ی خود ناراضی هستند.
 • گونه گذاری برای افرادی که صورت آنها لاغر است.
 • زاویه سازی فک
 • تزریق ژل به باسن به منظور حجیم کردن حجم آن

تزریق ژلمزایای تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل برای بسیاری از اهداف زیبایی قابل انجام است. مهم ترین مزیت این روش این است که چربی اضافه شده از نقاط دیگر بدن برداشته نمی شود. از اینرو نیاز به ایجاد زخم و برش در ناحیه دیگری از بدن نیست. همچنین در صورت کیفیت کار پزشک و نیز مناسب بودن ماده ی اضافه شده میزان ماندگاری نتایج نیز بالا خواهد بود.

مراقبت های قبل از تزریق ژل

قبل از تزریق ژل رعایت نکاتی لازم است. معمولا نکاتی توسط پزشک با توجه به شرایط فرد، به شخص مراجعه  کننده گفته می شود. در زیر به برخی از نکات کلی اشاره می شود:
 • ممنوعیت از مصرف آسپیرین و هر داروی حاوی اسید استیل سالیستیک
 • ممنوعیت از مصرف ویتامین E و مکمل های حاوی سیر، جنسینگ و جینگکو
 • ممنوعیت از مصرف ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، روغن ماهی و نیز هر نوع نوشیدنی الکلی
 • مشخص شدن دقیق نقاط تزریق ژل قبل از انجام زیبایی
 • کسب اطلاعات لازم در مورد تزریق ژل جهت کسب اطمینان بیشتر و آرامش خیال
رعایت نکات گفته شده به آرامش بیشتر فرد هنگام درمان کمک می کند. همچنین خودداری از مصرف مواد ذکر شده کبودی پس از درمان را کاهش می دهد. کلینیک پوست و مو- بوتاکس لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل

بعد از درمان نیازی به استراحت نیست. با این حال جهت کاهش کبودی بعد از تزریق و نیز بهتر شدن نتایج آن رعایت نکاتی لازم است. این نکات توسط پزشک به شخص مراجعه کننده گفته خواهد شد. در زیر به برخی از نکات جامع پس از تزریق چربی اشاره می شود.

 • نحوه ی خوابیدن پس از تزریق: هنگام سعی کنید تا جایی که ممکن است از تماس صورت به بالش خودداری کنید. به این منظور از دو بالش زیر سرتان قرار دهید.
 • جلوگیری از انجام تمرینات سخت ورزشی به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرما و آفتاب به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از نوشیدن الکل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از استفاده از لوازم آرایشی و کرم های ضدآفتاب به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق
 • نوشیدن روزانه ۸ الی ۱۲ لیوان آب در هفته ی اول پس از تزریق
 • انجام پیاده روی سبک پس از تزریق به بهبودی سریع تورم کمک می کند.
 • جهت کاهش تورم پس از تزریق، از خوردن نمک و غذاهای شور دوری کنید.
 • از فشار و یا ماساژ دادن محل تزریق جلوگیری کنید.

تزریق ژلچه ژلی برای تزریق مناسب است؟

با توجه به اینکه ژل ها انواع مختلفی دارند، نوع ژل مناسب برای هر فرد توسط پزشک تعیین می ­شود. نوع ژل انتخاب شده به ناحیه ی درمان و اهداف زیبایی بستگی دارد. در درمان چین و چروک موضوع مهم عمق چین در ناحیه ی تحت درمان است. برای خطوط عمیق بهتر است از ژل های غلیظ مخصوصا آنهایی که دوام و ماندگاری بیشتری دارند استفاده شود.  اما اگر عمق چین در ناحیه ی تحت درمان کم باشد بهتر است که از ژل های رقیق و با دوام کمتر استفاده شود. با این حال پزشک نوع ژل مناسب شما را تشخیص می دهد.

معایب تزریق ژل

یکی از موضوعات بسیار مهم در تزریق ژل انتخاب پزشک مناسب برای تزریق است. زیرا اگر تزریق توسط پزشک حاذق انجام نشود خطرات و مشکلاتی را برای بیمار به همراه دارد. از اینرو قبل از انجام تزریق ژل در مورد کلینیک پوست و مو مناسب تحقیق کنید و نیز در مورد عوارض و مراقبت های بعد از تزریق نیز بیشتر بدانید.

در برخی از موارد، افراد پس از تزریق  دچار حساسیت شده و سیستم ایمنی بدنشان در مقابل ماده ی تزریق شده واکنش نشان می دهد. از اینرو انتخاب پزشک و در نتیجه ماده ی مناسب برای تزریق  قبل از انجام درمان ضروری است.

 هزینه ی تزریق ژل

هزینه ی درمان با توجه به ناحیه درمان و نیز نوع ژل استفاده شده و مسائل دیگر متغیر است. همچنین انتخاب کلینیک پوست و مو نیز در هزینه ی تزریق  تاثیر گذار است. هیچ وقت به علت هزینه پایین یک نوع ژل آن را انتخاب نکنید. زیرا بعدا ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شوید.

تزریق ژل

برای  انجام تزریق ژل و کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.