بدون دیدگاه

تزریق ژل

یکی از روش های زیبایی و جذاب شدن صورت و جوانسازی، تزریق ژل است. این روش درمان کاربردهای فراوانی از قبیل رفع چین و چروک صورت، زیبا و حجیم کردن لب، پر کردن چین و چاله های عمیق در پوست، رفع خطوط عمیق در ناحیه اخم دارد. همچنین این روش برای گونه گذاری افرادی که لاغری صورت نیز دارند مفید است. سوالات فراوانی در مورد تزریق ژل وجود دارد. از جمله اینکه مزایا و معایب این روش چیست؟ تزریق  برای  چه افرای مناسب است؟ تفاوت های بین تزریق ژل و فیلر لب چیست و کدام بهتر است؟ ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟ و سایر سوالات از این قبیل. در این مقاله به همه ی سوالات شما در مورد تزریق چربی پاسخ داده خواهد شد. اگر شما نیز بدنبال تزریق ژل هستید و سوالات فراوانی در مورد تزریق ژل دارید حتما تا پایان این مقاله از سایته کلینیک پوست و موی دکتر مسعود جعفری همره باشید.

تزریق ژل و تاثیری که بر جوانی و زیبایی شما دارد

تزریق ژل و سایر انواع پرکننده (فیلر)ها توسط افرادی که می خواهند نتایج ملموس و فوری در برابر علائم پیری به دست آورند مورد استقبال قرار می گیرد. این افراد در عین حال که نمی توانند (یا نمی خواهند) تحت عمل های جراحی زیبایی قرار گیرند، به جوانی و زیبایی پوست و صورت شان اهمیت می دهند. اما تزریق ژل چگونه در برابر علائم پیری عمل می کنند؟ چه نتایجی را می توانید از انجام آن انتظار داشته باشید؟ و یا حتی چه عوارض جانبی می توانند ایجاد کنند؟ برای دریافت پاسخ پرسش های خود تا انتها با ما همراه باشید.

تزریق ژل

تزریق ژل چیست؟

پوست برای زیبا و جوان بودن به کلاژن و اسید هیالورونیک نیاز دارد. با افزایش سن، سطح کلاژن و نیز اسید هیالورونیک پوست کاهش می یابد. از اینرو با تزریق کلاژن و اسید هیالورنیک به پوست می توان مجدد جوانانی آن را بازگرداند. از اینرو با تزریق  میزان کلاژن و نیز اسیدهیالورونیک پوست افزایش می یابد. ژل از مواد طبیعی و یا مصنوعی ساخته می شود. مواد طبیعی مورد استفاده در ژل، کلاژن و اسید هیالورونیک می باشد که استفاده از هر دو مواد فوق مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است.

در برخی موارد مواد غیرطبیعی و مصنوعی مانند پلی متیل متاکریلات، سیلیکون مایع و یا کلسیم هیدوسکی لاپاتیت به ژل اضافه می کنند. این مواد با اسیدهیالورونیک ترکیب شده و سپس به ناحیه ی مورد نظر تزریق می شود.

هنگام تزریق چربی، امکان جذب چربی افزوده شده توسط بدن وجود دارد. اما چون ماده ی اضافه شده در تزریق ژل از خود بدن نیست، در نتیجه امکان جذب آن توسط بدن وجود ندارد. این موضوع منجر به دائمی شدن اثرات تزریق فیلر می شود.

نکته ی قابل توجه این است که نوع ژل انتخاب شده و ترکیبات آن وابسته به ناحیه ی کاربرد آن است. به عنوان مثال، ماده ی استفاده شده برای درمان در بافت صورت برای چین و چروک صورت و بینی با ماده ی استفاده شده برای تزریق ژل در لب متفاوت است. تشخیص مواد مناسب تزریق برای هر فرد بر عهده ی پزشک متخصص است.

برای آشنایی بیشتر با انواع ژل صورت به مقاله ی ” بهترین مارک ژل برای تزریق صورت ” مراجعه کنید.

تزریق ژل

ژل چیست؟

ژل ماده ای است که در علم پزشکی زیبایی برای اصلاح عیوب پوستی مانند چین و چروک یا جای زخم (ناشی از آکنه، جراحی و غیره) استفاده می شود. در عین حال می توان از ژل برای «پر کردن» قسمت های خاصی از صورت یا بدن که حجم از دست داده اند نیز استفاده کرد.

در حال حاضر ژل ها عمدتاً در پزشکی زیبایی برای مقابله با علائم پیری و جوانی بخشیدن به چهره استفاده می‌شوند. در واقع، در بیشتر موارد برای صاف کردن چین و چروک ها، یا افزایش حجم و یا تغییر شکل نواحی مختلف صورت مانند لب ها، استخوان های گونه، چانه و پیشانی اقدام به تزریق ژل می کنند.

تزریق ژل با استفاده از سرنگ های از پیش پر شده مجهز به سوزن های بسیار ظریف به بافت زیر جلدی و یا درم انجام می شود. لازم است توجه داشته باشید که تزریق ژل یک روش تهاجمی نیست و برای انجام آن نیازی به استفاده از هر نوع بیهوشی نمی باشد. با این حال، این کار باید فقط و منحصراً توسط متخصصان پزشکی در این زمینه انجام شود.

میزان ماندگاری نتایج:

میزان ماندگاری تزریق ژل و نتایج درمان به مهارت پزشک، محل درمان و نیز شرایط بیمار وابسته است. همچنین یکی از فاکتورهای مهم در میزان ماندگاری نتایج تزریق ژل، نوع مواد تشکیل دهنده ی آن است. اگر مواد مورد استفاده در ژل مانند اسید هیالورونیک طبیعی باشد توسط بدن جذب شده و میزان ماندگاری نتایج نیز کمتر خواهد بود. اما اگر مواد مصنوعی نیز به آن اضافه شود با توجه به غیر قابل تجزیه بودن این مواد، میزان ماندگاری نتایج نیز بیشتر خواهد بود. در حالت کلی و در بیشتر مواقع میزان ماندگاری نتایج 6 ماه است که به 2 سال نیز طول میکشد.

کاربردهای تزریق ژل چیست؟

این روش کابردهای مختلفی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین کابردهای تزریق  اشاره می شود:

 • جهت حجیم و پر کردن لب های نازک
 • از بین بردن چین و چروک های روی صورت به ویژه اطراف گونه ها، دهان، چشم و پیشانی
 • بزرگ تر کردن سینه ی بانوان که از کوچک بودن سینه ی خود ناراضی هستند.
 • گونه گذاری برای افرادی که صورت آنها لاغر است.
 • زاویه سازی فک
 • تزریق ژل به باسن به منظور حجیم کردن حجم آن

تزریق ژل

مزایای تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل برای بسیاری از اهداف زیبایی قابل انجام است. مهم ترین مزیت این روش این است که چربی اضافه شده از نقاط دیگر بدن برداشته نمی شود. از اینرو نیاز به ایجاد زخم و برش در ناحیه دیگری از بدن نیست. همچنین در صورت کیفیت کار پزشک و نیز مناسب بودن ماده ی اضافه شده میزان ماندگاری نتایج نیز بالا خواهد بود.

نتایج تزریق ژل عموماً بلافاصله قابل مشاهده و قابل درک است. اگر ژل به مقدار کافی، در نواحی مناسب و توسط پزشک متخصص در این زمینه تزریق شوند، به شما امکان می دهد اثری به نام “لیفتینگ نرم” را در صورت خود مشاهده کنید که ظاهری جوان شده اما همچنان طبیعی به صورت می بخشد.

مزیت اصلی تزریق ژل به دست آوردن نتایجی هماهنگ و طبیعی است به گونه ای که به صورت ما یک حالت مصنوعی نمی دهد. علاوه بر این، در مقایسه با جراحی پلاستیک، تزریق ژل را می توان روشی نسبتاً ایمن با عوارض جانبی کمتر در نظر گرفت.

در حالی که تزریق ژل روشی ایمن و موثر در نظر گرفته می شود، اما ایجاد علائم کوچک در محل تزریق را می توان از عوارض جانبی آن محسوب کرد. خوشبختانه این علائم در عرض چند روز ناپدید می شوند. قرمزی و ایجاد تورم و کبودی های کوچک از عوارض جانبی رایج پس از تزریق ژل هستند، اما عموماً در مدت کوتاهی ناپدید می شوند.

مراقبت های قبل از تزریق ژل

قبل از تزریق ژل رعایت نکاتی لازم است. معمولا نکاتی توسط پزشک با توجه به شرایط فرد، به شخص مراجعه  کننده گفته می شود. در زیر به برخی از نکات کلی اشاره می شود:

 • ممنوعیت از مصرف آسپیرین و هر داروی حاوی اسید استیل سالیستیک
 • ممنوعیت از مصرف ویتامین E و مکمل های حاوی سیر، جنسینگ و جینگکو
 • ممنوعیت از مصرف ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، روغن ماهی و نیز هر نوع نوشیدنی الکلی
 • مشخص شدن دقیق نقاط تزریق ژل قبل از انجام زیبایی
 • کسب اطلاعات لازم در مورد تزریق ژل جهت کسب اطمینان بیشتر و آرامش خیال

رعایت نکات گفته شده به آرامش بیشتر فرد هنگام درمان کمک می کند. همچنین خودداری از مصرف مواد ذکر شده کبودی پس از درمان را کاهش می دهد.

کلینیک پوست و مو- بوتاکس لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل

بعد از درمان نیازی به استراحت نیست. با این حال جهت کاهش کبودی بعد از تزریق و نیز بهتر شدن نتایج آن رعایت نکاتی لازم است. این نکات توسط پزشک به شخص مراجعه کننده گفته خواهد شد. در زیر به برخی از نکات جامع پس از تزریق چربی اشاره می شود.

 • نحوه ی خوابیدن پس از تزریق: هنگام خواب سعی کنید تا جایی که ممکن است از تماس صورت به بالش خودداری کنید. به این منظور از دو بالش زیر سرتان قرار دهید.
 • جلوگیری از انجام تمرینات سخت ورزشی به مدت 24 ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرما و آفتاب به مدت 24 ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از نوشیدن الکل به مدت 24 ساعت پس از تزریق
 • جلوگیری از استفاده از لوازم آرایشی و کرم های ضدآفتاب به مدت 24 ساعت پس از تزریق
 • نوشیدن روزانه 8 الی 12 لیوان آب در هفته ی اول پس از تزریق
 • انجام پیاده روی سبک پس از تزریق به بهبودی سریع تورم کمک می کند.
 • جهت کاهش تورم پس از تزریق، از خوردن نمک و غذاهای شور دوری کنید.
 • از فشار و یا ماساژ دادن محل تزریق جلوگیری کنید.

تزریق ژل

چه ژلی برای تزریق مناسب است؟

با توجه به اینکه ژل ها انواع مختلفی دارند، نوع ژل مناسب برای هر فرد توسط پزشک تعیین می ­شود. نوع ژل انتخاب شده به ناحیه ی درمان و اهداف زیبایی بستگی دارد. در درمان چین و چروک موضوع مهم عمق چین در ناحیه ی تحت درمان است. برای خطوط عمیق بهتر است از ژل های غلیظ مخصوصا آنهایی که دوام و ماندگاری بیشتری دارند استفاده شود.  اما اگر عمق چین در ناحیه ی تحت درمان کم باشد بهتر است که از ژل های رقیق و با دوام کمتر استفاده شود. با این حال پزشک نوع ژل مناسب شما را تشخیص می دهد.

معایب تزریق ژل

یکی از موضوعات بسیار مهم در تزریق ژل انتخاب پزشک مناسب برای تزریق است. زیرا اگر تزریق توسط پزشک خوب انجام نشود خطرات و مشکلاتی را برای بیمار به همراه دارد. از اینرو قبل از انجام تزریق ژل در مورد کلینیک پوست و مو مناسب تحقیق کنید و نیز در مورد عوارض و مراقبت های بعد از تزریق نیز بیشتر بدانید.

در برخی از موارد، افراد پس از تزریق  دچار حساسیت شده و سیستم ایمنی بدنشان در مقابل ماده ی تزریق شده واکنش نشان می دهد. از اینرو انتخاب پزشک و در نتیجه ماده ی مناسب برای تزریق  قبل از انجام درمان ضروری است.

مکانیسم عمل ژل- ژل ها چگونه بر چهره و از بین بردن علایم پیری آن کمک می کنند؟

همانطور که گفته شد، تزریق ژل در مناطقی که انجام می شود، عمل پرکننده ای از خود نشان می دهد. اکثر ژل ها این عمل را مستقیماً انجام می دهند. به عبارت دیگر، ژل در حجم‌های معینی متناسب با ناحیه مورد درمان تزریق می‌شود. این ماده بلافاصله آن ناحیه را پر می‌کند، شیارها را صاف می‌کند و نواحی از دست رفته را پر می‌کند. با این حال، ژل هایی نیز وجود دارند که عمل پر کردن را به گونه ای انجام می‌دهند که می‌توانیم آن را غیرمستقیم بنامیم. به عنوان مثال، این تاثیر در مورد ژل پلی لاکتیک اسید (نوعی ژل بیولوژیکی یا قابل جذب) قابل مشاهده است. هنگامی که این ژل تزریق می شود، یک عمل پرکننده فوری ایجاد نمی کند، اما یک اثر تحریک کننده بر روی سنتز کلاژن جدید اعمال می نماید. در حقیقت این نوع ژل ها نوعی اثر لیفت کننده و غیر مستقیم پرکننده دارند.

کلاژن، در واقع، یک پروتئین اساسی است که، همراه با الیاف الاستیک و گلیکوزآمینوگلیکان ها، سدی را تشکیل می دهد که از پوست ما حمایت و پشتیبانی می کند. با افزایش سن، کلاژن سریعتر تجزیه می شود، در حالی که سنتز آن به شدت کاهش می یابد و باعث ایجاد چین و چروک و از بین رفتن مقاومت، استحکام و رنگ پوست می شود. بنابراین، ژل پلی لاکتیک اسید قادر است با تحریک سنتز کلاژن جدید، به منظور بازسازی ساختار پوست و دادن استحکام به آن، اثر پرکننده ای اعمال کند.

 هزینه ی تزریق ژل

هزینه ی تزریق ژل با توجه به ناحیه درمان و نیز نوع ژل استفاده شده و مسائل دیگر متغیر است. همچنین انتخاب کلینیک پوست و مو نیز در هزینه ی تزریق  تاثیر گذار است به عنوان مثال هزینه تزریق ژل در تهران با شهر های دیگر متفاوت تر خواهد بود. هیچ وقت به علت هزینه پایین یک نوع ژل آن را انتخاب نکنید. زیرا بعدا ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شوید.

کلینیک پوست وموی دکتر مسعود جعفری

تزریق ژل به کدام نواحی بدن انجام میشود

1-تزریق ژل لب

لب ها نقش مهمی در زیبایی صورت شما دارند. از این رو بزرگ کردن و حجم دادن به لب یکی از کار های رایج زیبایی است. برای حجم دادن به لب روش ها و فیلر لب زیادی از جمله تزریق بوتاکس، تزریق چربی و … وجود دارد اما یکی از بهترین روش های تزریق ژل لب است. تزریق ژل لب می تواند لب های شما را پر تر و زیباتر نشان دهد. یکی از پر طرفدار ترین مدل لب، تزریق ژل لب مدل عروسکی است که می تواند لب های شما را خیلی بهتر از آن چیزی که فکر می کنید نشان دهد.

2-تزریق ژل زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم با تزریق اسید هیالورونیک عمل می کند. گاهی اوقات اثرات آن بلافاصله بعد از تزریق مشاهده می شود. در صورت مراقبت درست از آن تا یک سال نیز میتواند ماندگاری داشته باشد.

تزریق ژل زیر چشم برای صاف کردن چین و چروک های صورت، رفع گودی و سیاهی زیر چشم و هر نوع آسیبی که به آن وارد شده است انجام می شود.

3- تزریق ژل گونه

اگر احساس می کنید گونه هایتان گود رفته و کوچک شده است. تزریق ژل گونه بهترین راه برای برجسته سازی و فرم دادن به گونه هایتان برای بازگرداندن زیبایی است. با افزایش سن، حجم سطح چربی پوست نیز کاهش می یابد و باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود. به تدریج چین و چروک های بیشتری در سطح پوست ظاهر می شود و کم کم علائم پیری شکل می گیرد. ژل گونه، درمانی است که می توان از آن برای بازیابی، استحکام و جوانی پوست استفاده کرد. تزریق ژل گونه برای افرادی که به دنبال چهره ای خاص نیز هستند کاربرد دارد. با تزریق ژل گونه می توانید گونه های خود را برجسته کنید که تاثیر زیادی در زیبایی و خاص شدن شما دارد.

4-تزریق ژل خط خنده

حتما برای شما نیز این اتفاق افتاده است که وقتی جلوی آینه می خندید یا به عکس های با خنده خود نگاه می کنید. نگران خط خنده خود می شوید. البته این نگرانی طبیعی است زیرا ناحیه خط خنده تأثیر اساسی در زیبایی چهره دارد. پس اگر به دنبال درمانی موثر برای خط خنده خود هستید، ما تزریق ژل خنده خنده را پیشنهاد می کنیم.

شاید برای شما نیز این سوال به وجود بیاید که اصلا خط خنده کجاست؟ خط خنده ناحیه اطراف لب است که هنگام خندیدن به ترتیب به صورت دو خط عمودی در کناره های لب دیده می شود. منطقه خط خنده به دلیل کاهش وزن ناگهانی و قابل توجه، افزایش سن، بی خوابی و استرس های محیطی به سرعت عمیق تر می شود. یکی از بهترین راه ها برای درمان خطوط خنده تزریق ژل با کیفیت است.

5- تزریق ژل چانه

افرادی که از ظاهر خط فک یا چانه خود احساس نارضایتی می کنند، ممکن است بخواهند پر کننده ای به آن ناحیه تزریق کنند. یکی از بهترین پر کننده های موجود ژل است.

فیلرهای فک، ژل هایی هستند که به پوست تزریق می شوند. این فیلر ها حجم می دهند و هیالورونیک اسید یا تولید کلاژن را تحریک می کنند. تزریق ژل چانه می تواند افتادگی، گشادی پوست و تحلیل استخوان اطراف فک را کاهش دهد.

6-تزریق ژل به پیشانی

همان طور که تا الان یاد گرفتیم، ژل یک ماده مصنوعی خاص است که می تواند برای پر کردن برخی از شیارهای عمیق صورت از جمله پیشانی استفاده شود. چین و چروک های پیشانی عمدتا 2 عامل دارد اولین و مهم ترین آن پیری پوست و بعدی انقباض ماهیچه های پوست است. تزریق ژل به پیشانی میتواند تا حد زیادی و گاهی اوقات کاملا این چین و چروک ها را از بین ببرد.

7-تزریق ژل به بینی

استفاده از پر کننده ها برای اصلاح ناهنجاری بینی قبل و بعد از عمل می تواند جذابیت متفاوتی به بینی شما بدهد. یکی از بهترین پرکننده ها تزریق ژل به بینی است. تزریق ژل یک روش کم تهاجم برای افرادی است که از رفتن به زیر تیغ جراحی می ترسند. همچنین هزینه تزریق ژل نسبت به روش های دیگر بسیار به صرفه تر است.

8-تزریق ژل خط اخم

استفاده از ژل در منطقه بین دو ابرو و محل خط اخم بسیار موثر و در عین حال نیازمند دقت زیادی است. یکی از دلایلی که تزریق ژل خط اخم را محبوب کرده است ناتوانی دیگر روش ها مثل تزریق بوتاکس خط اخم است. بوتاکس در جلوگیری در ایجاد چین و چروک اهمیت و نقش پیشگیری دارد ولی در مورد چروک هایی که حتی بدون اخم قابل مشاهده هستند ناتوان است. به همین دلیل تزریق ژل خط اخم برای افرادی که دیگر در حالت ساکن صورت هم خط اخمشان قابل توجه است پیشنهاد می شود.

یکی از بهترین برند های حال حاضر ژل در ایران، ژل پروفایلو است. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از کیفیت و ماندگاری این برند به مقاله ” ژل پروفایلو ” مراجعه کنید.

برای  انجام تزریق ژل و کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری یکی از بهترین دکتر تزریق ژل در زعفرانیه مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
بفرست به دوستات :
مقالات مهم
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بهترین راهکار برای داشتن موی سالم چیست؟ (2019)
مراقبت های بعد از تزریق چربی
فهرست