زعفرانیه - خیابان آصف (اعجازی) - جنب بانک ملت - طبقه ۲ پلاک ۳۷

مهم ترین نکات تزریق بوتاکس چیست؟

مجله آموزشی

مهم ترین نکات تزریق بوتاکس چیست؟

مشاوره رایگان

با سلام و احترام خدمت شما خواننده عزیز، شما می توانید با پر کردن فرم زیر از مشاوره رایگان ما بهره بگیرید. ( حداکثر تا 24 ساعت با شما تماس می گیریم )

تزریق بوتاکس لب
4.5/5

مهم ترین نکات تزریق بوتاکس چیست؟

بررسی تزریق بوتاکس

بوتاکس و تزریق بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی به نام سم بوتولینوم است. بوتاکس یا سم بوتولینوم ماده ای است که بیش از یک قرن از شناخته شدن آن می گذرد  و بیش از 50 سال است که از این روش برای اهداف پزشکی استفاده می شود. در دهۀ ششم قرن بیستم اولین اقدامات برای آماده سازی سم بوتولینیوم جهت مصرف درمانی آغاز شد . در سال 1973 اولین بار استفاده از بوتاکس بر روی میمون آزمایش شد.

در سال 1980 برای اولین بار بوتاکس  جهت اصلاح ” لوچی چشم” بر روی انسان بکار گرفته شد . سپس برای درمان اسپاسم پلک، تنبلی چشم، بلوفاسپاسم (ناتوانی در حرکت پلک ها در جهتی مشخص) و دیستونی گردن به کار برده شد.

بوتاکس در سال 2002 برای اصلاح خطوط بین دو چشم تایید شد . 11 میلیون بیمار از آن زمان با این روش درمان شده اند. در سال 2004، این روش برای درمان عرق کردن بیش از حد مورد تایید قرار گرفت . در سال 2010 نیز، از بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی استفاده شد.

اولین بار استفاده از این روش برای اصلاح چین و چروک های پیشانی به سال 1989 بر می گردد. اما موسسه FDA که مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو می باشد مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروکهای پیشانی را در سال 2002 صادر کرده است. هم اکنون درمان با این روش در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد . هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان بوتاکس هستند.

بوتاکس

بوتاکس به عنوان یک ماده ی کریستالی به حساب می آید که باید با محلول نمک یا مایعات دیگر بازسازی شود. هنگام بازسازی بوتاکس، مقادیر مختلفی از مایعات به آن اضافه می شود. اگرچه مقدار مشخصی برای اضافه کردن مایع به بوتاکس وجود ندارد. اما اکثر پزشکان حدود 2 الی 3 میلی لیتر (حدود نیم قاشق چایخوری) به هر بطری اضافه می کنند.

بعضی از پزشکان کمی بیشتر از این مقدار اضافه می کنند که می تواند باعث شود که بیماران تصور کنند که بوتاکس بیشتری دریافت می کنند. در حالی که آنها همان مقدار بوتاکس و یا حتی کمتر از آن مقدار را دریافت می کنند. در واقع دوز دارو است که منجر به کسب نتایج قابل قبول می شود نه مقدار حجم مایع اضافه شده.

بوتاکس و زیبایی

بوتاکس

تزریق بوتاکس- کلینیک پوست و مو

با افزایش سن در نقاط مختلف صورت خطوط چروک ظاهر می شوند . این خطوط بویژه در ناحیه پیشانی ، خط اخم و خطوط دور چشم بعلت انقباض عضلانی بوده و اگر بموقع درمان شود، مانع از تبدیل خطوط موقت انقباض به خطوط دائم که در حالت استراحت هم وجود دارند می شوند. با تزریق بوتاکس می توان از انقباض این عضلات و ایجاد چروک پیشگیری کرده و چروکهای موجود را درمان نمود و چهره ای زیباتر، شادابتر و جذابتر ایجاد کرد.

از دیگر موارد استفاده بوتاکس در زیبایی می توان به بالا بردن ابرو ( لیفت ابرو ) و همچنین برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست نیز نام برد. بوتاکس در اصل به خاطر اینکه خاصیت فلج‌کنندگی دارد، بیشتر برای قسمت فوقانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم اثر بوتاکس چیست؟

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. این روش از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود.

در این حالت عضله دیگر منقبض نشده و ضعیف میشود و باعث صاف شدن جای چین‌وچروک می‌شود. یا به عبارتی دیگر تزریق بوتاکس در عضلات، فعالیت عضلانی را فلج کرده و خطوط ناشی از انقباض عضلات روی چهره را کم می‌کند. به همین دلیل چهره شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟

خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

عوارض جانبی و خطرات تزریق بوتاکس چیست؟

خطرات زیبایی با این روش کم است. عوارض جانبی عمده ی آن شامل سردرد، درد و آنفولانزا هستند. در موارد کمیاب، ممکن است بیمار دچار افتادگی پلک نیز شود. برای پزشک ضروری است که قبل از انجام بوتاکس پلک های بیمار را ارزیابی کند.

زیرا ممکن است بیمار پلک های ضعیفی داشته باشد و برای انجام درمان گزینه ی مناسبی نباشد. در 5 درصد موارد امکان پتوز وجود دارد که حالت حاد افتادگی پلک است.

احتمال پتوز اگر تزریق توسط پزشک ماهر انجام شود بسیار کم است.اخیرا، نگرانی هایی مربوط به انتقال رتروگراد سم بوتولینوم وجود دارد، به این معنی که سم می تواند به سیستم عصبی مرکزی منتقل شود و باعث آسیب درازمدت شود. همچنین برای زنان باردار نیز بوتاکس توصیه نمیشود.

افراد چه زمانی نتایج انجام بوتاکس را مشاهده می کنند؟

نتایج درمان معمولا در مدت 10 روز و زودتر ظاهر می شود. در بیشتر افراد نتایج به مدت 3 الی 4 ماه ماندگاری دارد. بعد از گذاشت زمان، فعالیت ماهیچه ها به حالت عادی خود باز می گردد.  علاوه بر این  در طول زمان با توجه به میزان تزریق، ناحیه های دیگر نیز شروع به فعالیت می کنند.

از ویژگی های جالب این روش این است که حتی در ماه سوم با قدرت عمل می کند. در واقع بوتاکس روشی است که در طول ماه های اولیه به قدرت باقی می ماند و با گذشت زمان و آغاز فعالیت ماهیچه ها از شدت آن کاسته می شود. تزریق فیلر مانند  یا Juvederm Restylane، Perlane با توجه به مقدار تزریق معمولا به مدت 12 ماه ماندگاری دارد.

نتایج تزریق درمان به نحوه ی انجام آن توسط پزشک نیز بستگی دارد.  حتما درمان زیبایی را توسط کسی انجام دهید که در این زمینه از تخصص کافی برخوردار است و شناخته شده است. هیچ گاه تزریق بوتاکس را به افراد غیرمتخصص در این زمینه واگذار نکنید.

بعد از تزریق بوتاکس چه کنیم؟

زمانی که تزریق را انجام می‌دهید باید به چند نکته بسیار دقت کنید:

1-روی محل تزریق را نباید ماساژ داد و هیچ فشاری روی محل وارد نکنید.

 2-  به مدت ۴ ساعت نباید دراز بکشید. ·

  3- چند ساعت از کمپرس سرد در محل‌های تزریق استفاده کنید. ·

4-عضلاتی که در آن‌ها تزریق صورت گرفته است را به طور ارادی منقبض کنید.

بوتاکس

تزریق بوتاکس در موارد زیر انجام نمی شود:

  • افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از٦٥سال
  • افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو
  • افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند.
  • افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند.
  • خانم های باردار یا در دوران شیردهی

در ادامه قصد داریم در مورد تزریق بوتاکس صورت و انواع آن صحبت کنیم.

تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی درمانی برای صاف کردن خطوط افقی و چین و چروک های عمودی بین چشم است. این تزریق ها باعث شل شدن ماهیچه هایی می شوند که باعث ایجاد این چین و چروک ها می شوند.

برخی از افراد ممکن است برای به حداقل رساندن خطوط اخم عمودی و چین و چروک های افقی پیشانی، تزریق بوتاکس را در پیشانی خود انجام دهند.

اگرچه FDA اخیراً استفاده از بوتاکس در پیشانی را تأیید کرده است، اما پزشکان ماهر همچنان محتاط هستند.

این به این دلیل است که در حالی که بوتاکس می تواند در صاف کردن چین و چروک ها موثر باشد، از طرفی دیگر می تواند باعث شل شدن بیش از حد عضلانی و در نتیجه افتادگی پلک یا ابروهای ناهموار را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق حتما از مهارت پزشک و دوز تزریق اطمینان حاصل کنید.

تزریق بوتاکس خط اخم

وقتی ظاهرتان خوب به نظر نرسد، به سختی می توانید حس خوبی داشته باشید. به خصوص دلیل نارضایتی از صورت خود، خطوط اخم باشد. اما جای هیچ نگرانی نیست. کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری یکی از بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در تهران با تزریق بوتاکس خط اخم می تواند تمامی چین و چروک های صورت شما را از بین ببرد و شما را به آن زیبایی دلخواه برساند.

تزریق بوتاکس زیر چشم

تزریق بوتاکس زیر چشم یکی از روش های کاهش چین و چروک و سیاهی اطراف چشم است. اما با وجود روش هایی مثل: تزریق ژل زیر چشم و تزریق چربی زیر چشم، تزریق بوتاکس پیشنهاد نمی شود. اما می توانید با تشخیص پزشک و انجام مشاوره پوست و مو از روش تزریق بوتاکس زیر چشم نیز برای زیبایی صورت خود استفاده کنید.

تزریق بوتاکس زیر پیشانی

تزریق بوتاکس کف دست

یکی از آزار دهنده ترین حس هایی که شاید همه ی ما تا الان حداقل یکبار تجربه کرده باشیم، عرق کردن کف دست است. اما افرادی وجود دارند که هر روز با این مشکل روبرو می شوند. ابتدا می توانند با داروها ضد تعریق به سراغ درمان این مشکل بروند. اما در صورت عدم درمان مناسب، می توانند از تزریق بوتاکس کف دست استفاده کنند.

به طور معمول، هنگامی که دمای بدن شما افزایش می یابد، سیستم عصبی شما غدد عرق را فعال می کند. به این ترتیب بدن شما به طور خودکار خود را خنک می کند. اما در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می دهند بیش فعال هستند.

هنگامی که تزریق بوتاکس را مستقیماً در ناحیه ای از بدن خود دریافت می کنید که معمولاً عرق می کند مانند : تزریق بوتاکس زیر بغل و با تزریق بوتاکس کف دست، اعصاب بیش فعال شما اساساً فلج می شوند. وقتی اعصاب شما نمی توانند به غدد عرق شما سیگنال دهند، عرق نمی کنید. با این حال، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق می شود جلوگیری می کند.

تزریق بوتاکس لب

نحوه ی عملکر تزریق بوتاکس لب به این گونه نیست یک حجم مصنوعی و غیر طبیعی را ایجاد کند. برای انجام این کار، متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک چندین واحد بوتاکس را به قسمت میانی لب بالایی شما تزریق می کند. وقتی ماهیچه ها شل می شوند، لب شما به سمت بالا خم می شود. این کار لب بالایی شما را بلندتر می کند و بدون اینکه هیچ حجمی به آن اضافه کند بزرگتر به نظر می رسد.

اگر به دنبال افزایش حجم هستید، با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود در مورد تزریق فیلر لب صحبت کنید برای افزایش حجم می توانید از روش هایی مثل تزریق ژل لب و یا تزریق چربی لب استفاده کنید. شما می توانید فقط از پرکننده لب استفاده کنید، یا از بوتاکس و پرکننده های لب برای یک اثر چشمگیر و کامل استفاده کنید.

تزریق بوتاکس خط خنده

خنده و لبخند شما یکی از زیباترین ویژگی های شما است، اما ممکن است چین و چروک هایی همراه با خنده شما ظاهر شود، که به آن خطوط خنده گفته می شود.

تزریق بوتاکس خط خنده برای صاف کردن چین و چروک ها استفاده می شود و برای کاهش خطوط لبخند می توان از تزریق در اطراف دهان استفاده کرد.

سم بوتولینوم (با نام مستعار بوتاکس) به مقدار کم در اطراف دهان تزریق می شود تا ماهیچه ها منجمد و آرام شوند. این امر چین و چروک ها را صاف می کند، زیرا خطوط خاصی که به عنوان چین و چروک پویا شناخته می شوند، اغلب در اثر حرکت مکرر عضلات ایجاد می شوند.

اثرات این روش معمولاً حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد.

شما می توانید بوتاکس را در هر جایی از صورت خود دریافت کنید. هر کسی که خطوط لبخند دارد یا می‌خواهد خطوط لبخند را کم تر کند و یا از بین ببرد، کاندیدای خوبی برای این روش هستند است.

تزریق بوتاکس لب

تزریق بوتاکس گونه

یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس گونه زاویه دار کردن صورت است. همان طور که می دانید صورت ها فرم های مختلفی دارند. یکی از انواع صورت، صورت مربعی است که معمولا اکثر افرادی که دارای این نوع فرم صورت هستند ناراضی هستند. لذا تزریق بوتاکس برای افرادی که دارای این مشکل هستند بهترین راه حل است. چرا که یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس این است که صورت را زاویه دار می کند تا فک و چانه کوچک تر به نظر برسند.

علاوه بر این مزایا از دیگر مزایای زاویه دار کردن صورت این است که باعث مشخص شدن خطوط فک و گردن می شود. در واقع زاویه دار کردن صورت و مشخص شدن خطوط فک و گردن باعث می شود صورت و خطوط فک باریک تر به چشم می آیند. لازم به ذکر است بدانید که در این نوع بوتاکس گونه ابتدا پزشک معالج باید آناتومی صورت را بررسی و آنالیز کند و سپس با توجه به آنالیز صورت، مقدار مناسبی از بوتاکس را برای زاویه دار کردن صورت تزریق کند.

تزریق بوتاکس ابرو

تزریق بوتاکس ابرو یک نوع روشی است که خطوط اخم بین ابروهای شما را درمان می کند. همچنین با تزریق بوتاکس  ارتفاع ابروهای شما افزایش افزایش پیدا می کند و یکی از بهترین روش های برای لیفت ابرو است. این روش با شل کردن ماهیچه های زیرین برای صاف کردن پوست در قسمت بیرونی و شل کردن عضلات بین ابروها کار می کنند. به عضلات پیشانی اجازه می‌دهد تا ماهیچه‌های آرام شده بین ابروها را به سمت بالا بکشند و در نتیجه ابروها را بالا ببرند و چشم‌ها را باز کنند.

تزریق بوتاکس اضافی را می توان در انتهای ابروها قرار داد تا به شل شدن آن عضلات نیز کمک کند. این به ماهیچه های پیشانی اجازه می دهد تا اکنون آن ناحیه را نیز بالا بکشند. بسته به سن و تن ماهیچه‌هایی که برای بالا کشیدن ماهیچه‌هایی که اکنون شل شده‌اند فعال مانده‌اند، مقدار لیفتی که انجام می‌دهید متفاوت است.

ما در این مقاله به بررسی کامل تزریق بوتاکس پرداختیم، برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک دکتر مسعود جعفری بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در زعفرانیه مراجعه کنید. و یا با همکاران ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

فیسبوک
توییتر
لینکدین
ایمیل
تلگرام
فیسبوک
توییتر
لینکدین
ایمیل
تلگرام

شما می توانید همین الان اولین مشاوره رایگان خود را رزرو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زعفرانیه - خیابان آصف (اعجازی) - جنب بانک ملت - طبقه ۲ پلاک ۳۷