کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو یک روش جذاب برای افرادی است که به دنبال موهای زیبا هستند. افرادی که به دلایل مختلف مانند افزایش سن و یا وقوع حادثه ای و موارد دیگر موهای خود را از دست داده اند، با کاشت مو مجدد می توانند زیبایی را به چهره ی خود بازگردانند. علاوه بر این، افردای که به دنبال روشی برای جذاب کردن موها و در نتیجه ظاهر خود هستند نیز می توانند از کاشت مو استفاده کنند. سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد. اما آیا این روش مطمئن و قابل اعمتاد است؟ آیا ماندگاری نتایج زیاد است؟ یا کاشت مو منجر به آسیب به دیگر بافت های بدن می شود؟ و سوالات دیگر. برای یافتن پاسخ سوالات خود در این زمینه با ما همراه باشید و مقاله ی فوق را تا انتها مطالعه کنید.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک روش جراحی است. در این روش  فولیکول مو از جاهایی از بدن مانند دست و پا و یا صورت برداشته شده و در قمست هایی از سر که فاقد مو هستند، کاشته می شود. در تکنولوژی های اخیر برای کاشت مو، ماندگاری نتایج بصورت دائمی است. در این ورش فولیکول های مو بصورت خوشه ای برداشته شده و کاشته می شوند. این روشFollicular Hair Transplantation) FUT) نام دارد. به انواع روش های کاشت مو در مقاله حاضر اشاره می شود. در مقالات دیگر داخل سایت کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری، هر یک از روش های فوق با جزئیات کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

کاشت مو

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

در کاشت مو با توجه به نوع روش در نظر گرفته شده، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن مانند دست و پا برداشته می شود. از آنجا که برای رویش مو، نیاز به فولیکول مو است. فولیکول های موهای برداشته شده با دقت و ظرافتی خاصی با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص برداشته می شود. سپس در ناحیه ی هدف، از طریق ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر فولیکول های مذکور کاشته می شوند. یکی از مزایای مهم این روش غیر آلرژیک بودن بدن نسبت به آن است. با توجه به اینکه مو از بدن خود فرد برداشته شده و در ناحیه ی دیگری در بدن خود فرد کاشته می شود، واکنش آلرژیک نسبت به آن وجود ندارد. همچنین درمان احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی نیز ندارد.

کیفیت نتایج درمان کاملا وابسته به مهارت پزشک متخصص است. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد کیفیت برداشتن فولیکول مو و نیز جایگذاری آن بسیار بالا خواهد بود. نتیجه ی آن نیز یک خط بسیار باریک است.

البته توجه داشته باشید وقتی موها کاشته می شوند بعد از 4 تا 6 ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

کاشت مو

انواع روش های کاشت مو

کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود. انتخاب روش مناسب درمان به شرایط بیمار و خواسته ی او از انجام کاشت مو بستگی دارد. در زیر انواع روش های درمان  ذکر می شود:

 • درمان به روش fit
 • کاشت مو به روش fut
 • کاشت مو به روش sut
 • پیوند موی طبیعی به روش prp
 • درمان به روش bht
 • کاشت مو به روش safer
 • درمان به روش نیوگراف

کاشت مو به روش غیر جراحی FIT:

یکی از مهمترین و محبوب­ ترین روش های کاشت مو روش استخراج واحد فولیکولی(FIT) یا  Follicular Isolation  Technique  است. در روش FIT پزشک متخصص توسط یک سوراخ­ کننده (پانچ) مخصوص استخراج فولیکول­ های مجزای مو از نواحی پشتی و کناری پوست سر (نواحی اهداکننده یا نواحی با رشد مداوم مو که هیچگاه ریزش مو به صورت ژنتیکی در آنجا رخ نمی ­دهد) را انجام می دهد سپس موی برداشته شده را در ناحیه ی بدون مو کاشت می کند. از این رو، به دلیل این که مو از ناحیه ی اهداکننده برداشته شده و به نواحی بی مو یا کم مو برده می­ شود، معمولا مشخصه­ های ژنتیکی خود را حفظ کرده و به صورت طبیعی رشد می ­کند. اطلاعت بیشتر در مورد کاشت مو به روش fit  را داخل همین سایت کسب کنید.

کاشت مو

گام به گام مراحل کاشت مو به روش FUT:

نحوه انجام این روش بدین صورت است که در این روش با بی حس کردن موضعی، نوار باریکی یا یک برش به ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهایی که به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه طاسی مورد نیاز است، از ناحیه پشت سر یا بخش دهنده مو (بانک مو) برداشته شده و به زیر میکروسکوپ‌های مخصوص منتقل شده و به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول‌ها (پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می‌شوند.

در مرحله بعدی این گرافت ها به ناحیه گیرنده مو منتقل شده و در شکاف های بسیار ظریف و باریک ایجاد شده که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده‌اند، قرار داده می‌شوند. بعد از اتمام کار سر بیمار پانسمان می شود تا از به وجود آمدن آسیب و عفونت جلوگیری شود. در مورد کاشت مو به روش fut در مقالات دیگر داخل سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کاشت مو به روش sut :

این روش کاشت مو به وسیله ی دستگاهی به نام sut انجام می شود. با استفاده از این دستگاه می توان فولیکول های مو را پیوند زد. توسط این دستگاه آسیب به گرافت های مو به حداقل می رسد. اساس کار این دستگاه مکش است. در واقع در این روش تمام ساختار مو توسط مکش و ساکش دستگاه بیرون کشیده می شود. این کار ریسک آسیب فیزیکی به گرافت های مو (پیاز مو) را از بین می برد.درمان به روش sut به علت کم ترین تهاجم، دوره ی نقاهت پایین تری نسبت به سایر روش ها دارد. همچنین این روش در مقایسه با سایر روش ها اقتصادی تر نیز است.

کاشت مو

پیوند موی طبیعی به روش prp:

روش کاشت مو PRP، روشی کاملا طبیعی، مدرن، بدون نیاز به جراحی، مناسب برای مردان و زنان و نیز جایگزین روش های درمانی مورد استفاده برای درمان ریزش مو یا روش های بازسازی، پیوند مو و ابرو است. این روشی است که از خون مراجعه کننده برای درمان استفاده می شود.

در این روش، پلاسما غنی از پلاکت با استفاده از سوزنی نازک به جمجمه تزریق می شود. سپس فاکتورهای رشد موجود در پلاکت ها کار خود را انجام می دهند و باعث تحریک پوست سر شده و رشد به صورت طبیعی آغاز می گردد. نتیجه این روش افزایش اعتماد به نفس و موی سر پر پشت تر و سالم تر است.

کاشت مو به روش bht

کاشت مو به روش BHT یکی از به روزترین روش‌های درمان می‌باشد که در چند سال اخیر طرفداران زیادی یافته است. BHT مخفف body hair trans است؛ در این روش عمل کاشت، با توجه به بانک موی شخص بیمار انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت در این روش، پیاز مو از سر یا سایر بخش‌های بدن برداشته می‌شود و فرایند درمان صورت می‌پذیرد. اطراف قفسه سینه، کمر، ران‌ها، کتف، ساق پا و سایر نقاط پرموی بدن بهترین کاندیداها برای برداشت مو از سطح بدن، به شمار می‌روند.

اگرچه متخصصین کاشت موی سر به بیماران توصیه می‌کنند تا زمانی که مقدور است از موهای پس سر به‌منظور عمل کاشت استفاده شود. درصورتی‌که بیمار بانک موی ضعیفی در سر داشته باشد، پزشکان از موی سایر نقاط بدن به‌منظور انجام عمل کاشت استفاده خواهند نمود. نوع پوست، عمق قرارگیری فولیکول مو در قسمت زیرین پوست، ضخامت مو و جهت فولیکول‌ها از بارزترین تفاوت‌های موهای سر با سایر نقاط بدن به‌حساب می‌آیند.

از بزرگ‌ترین محاسن این روش می‌توان به طبیعی بودن مو و امکان رشد آن اشاره کرد. امکان عدم رشد یابی کیفیت بودن موهای کاشته شده نیز از بارزترین معایب این روش به شمار می‌رود. در مقالات دیگر داخل سایت اطلاعات بیشتری از کاشت مو به روش bht کسب کنید.

کاشت مو

کاشت مو به روش safer

امروزه کاشت مو به یکی از پر طرفدارترین عمل‌های زیبایی در جهان تبدیل شده است که استقبال شدید مردم از آن، موجب شده است که در چند سال اخیر روند رو به رشدی را طی نماید. کاشت موی طبیعی به روش safer از جمله راه‌های نوینی است که مشکل کم پشتی یا طاسی سر را به میزان چشم گیری برطرف می‌نماید.

انجام درمان اتوماتیک یا safer شباهت بسیار زیادی به کاشت مو به روش FIT دارد. تنها تفاوت این روش با ترمیم مو به روش fit در این است که برای استخراج گرافت های مو از پس سر، از دستگاهی به نام omnigraft استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این دستگاه، از تولیدات یک شرکت فرانسوی می‌باشد و برای نخستین مرتبه در سال 2000 میلادی وارد ایران شد. این دستگاه از بدو ورود به ایران مورد استفاده برخی از متخصصین این حوزه قرار گرفت. نحوه کار نیز بدین صورت است که گرافت ها با استفاده از دستگاه، از پس سر استخراج می‌شود و پس از جدا نمودن آنها، عمل کاشت با بهره گیری از متد پانچ صورت می‌گیرد.

کاشت موکاشت مو به روش نیوگراف

در روش نیوگرافت معمولا از یک روبات برای انجام درمان استفاده می شود. بدین ترتیب می توان به عنوان روشی اتوماتیک از آن نام برد. که این موضوع می تواند باعث برتری این روش نسبت به سایر روش های کاشت مو بخصوص روش کاشت موی SUT شود. در روش نئوگرافت ( Neo Graft ) علاوه بر روبات نیاز به یک صندلی ارگونومیک نیز می باشد.

 رابط کامپیوتری نیز برای ارتباط پزشک با روبات مورد نیاز می باشد. بازوی روبات مجهز به دوربین هایی می باشد. با استفاده از این دوربین ها می تواند به راحتی محل برداشت مو و همچنین محل انجام درمان را تشخیص بدهد. معمولا با شناخت واحد های فولیکولی توسط الگوریتمی خاص این فولیکول ها به صورت تصادفی برداشته و به محل مورد نظر انتقال می دهد.

سیستم بازوی روبات مجهز به دو سوزن می باشد. یکی از این سوزن ها وارد عمق اپیدرم شده و سوزن بعدی هسته پیوندی را خارج می کند. بدین ترتیب می توان متوجه شد که اغلب مراحل درمان به روش نئوگرافت توسط روبات انجام شده و پزشک تنها بر این کار نظارت دارد، تا با مشکل خاصی مواجه نشود.کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

پس از انجام کاشت مو، پزشک به منظور کسب نتایج بهتر و کاهش عوارض ناشی از درمان نکاتی را به شما خواهد گفت. نکات گفته شده با توجه به وضعیت فرد و نوع روش  درمان متفاوت خواهد بود. در این قسمت به برخی از نکات مهم اشاره می شود:

 • از خاراندن پوست سر بعد از انجام کاشت مو خودداری کنید.
 • به مدت 2 الی 3 هفته پس از درمان، از استخر و سونا استفاده نکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • از مصرف داروهایی که منجر به انعقاد خون می شود، اجتناب کنید.
 • حتما زمان مناسبی را برای استراحت پس از درمان به خود اختصاص دهید.
 • در صورت امکان، از رانندگی پس از کاشت مو جلوگیری کنید.
 • به منظور جلوگیری از درد، عفونت و التهاب پس از درمان، پزشک داروهایی را تجویز می کند. مصرف این دارو علاوه بر کاهش عوارض موقت درمان، روند رشد موها را نیز سریع تر میکند.
 • از پوشاندن موهای خود نیز جلوگیری کنید.
 • از مصرف سیگار، قلیان و الکل خودداری کنید.

مراقبت های قبل از کاشت مو:

قبل از انجام کاشت مو نیز رعایت نکاتی لازم است. برخی از نکات در ادامه ذکر می شوند:

 • قبل از کاشت مو، آزمایش هایی نظیر فشارخون و غیره از بیمار گرفته می شود.
 • حتما اگر فرد مراجعه کننده سابقه ی بیماری نظیر فشار خون، بیماری عفونی، دیابت و غیره داشته باشد یا داروی خاصی را مصرف می کند، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد.
 • از مصرف غذای سنگین در شب قبل از انجام کاشت مو جلوگیری کنید.
 • قبل از انجام کاشت مو، موهای خود را به خوبی شستشو دهید.
 • از پوشیدن لباس های یقه دار در روز انجام کاشت مو جلوگیری کنید. سعی کنید از لباس های راحتی استفاده کنید.

عوارض کاشت مو:

عوارض انجام درمان کم است. همچنین با تجویز دارو توسط پزشک می توان از عارضه های جانبی آن کاست. همچنین عوارض درمان با این روش در طی چند هفته به طور کامل رفع می شوند. برخی از عوارض انجام کاشت مو عبارتند از:

 • التهاب موضعی فولیکول های مو که در اصلاح به آن فولیکولیتیس نیز می گویند.
 • خارش کف سر
 • به وجود آمدن پوسته ای روی پوست سر
 • در برخی مواقع اطراف چشم ها کبود می شود.
 • تورم پوست سر
 • خونریزی موقت
 • درد بسیار کم

چه کسانی می توانند کاشت مو انجام دهند؟

انجام زیبایی مناسب برای افرادی است که از طاسی و ریزش موهای سر خود رنج می برند. همچنین افرادی که به دنبال زیبا کردن موهای هستند نیز می توانند درمان انجام دهند. زیرا داشتن موهای زیبا تاثیر قابل توجهی در زیبایی و اعتماد به نفس افراد دارد.  در کل افرادی که می توانند این درمان را انجام دهند بصورت خلاصه در زیر ذکر شده است:

 • آقایانی که مشکل طاس بودن سر را دارند.
 • خانم هایی که موهای کم پشتی دارند.

تمام افرادی که به دلایل مختلف مانند آسیب های فیزیکی وارد شده به سر حجم زیادی از موهای خود را از دست داده اند.

کاشت موچه کسانی نباید کاشت مو انجام دهند؟

افرادی نباید به دنبال زیبایی با این روش باشند و درمان برای آنها مناسب نیست. این افراد عبارتند از :

 • خانم های باردار
 • افرادی که بانک موی قوی ندارند. در نتیجه امکان برداشتن مو از یک قسمت و کاشت آن در قسمت دیگر میسر نیست.
 • افرادی که ریزش مو در آنها به علت مصرف داروهای شیمی درمانی است.
 • افرادی که روی سر آنها اسکارهای کلوئید ناشی از جراحی و یا آسیب های فیزیکی وجود دارد (اسکارهایی که به شکل برآمدگی هستند).

هزینه کاشت مو:

مانند هر درمان دیگر هزینه ی انجام زیبایی به نوع روش درمان، پزشک متخصص و وضعیت فرد مراجعه کننده بستگی دارد . در واقع هزینه درمان با توجه به تعداد دسته موهای کاشته شده، زمان کاشت موی طبیعی، تعداد جلسات مورد نیاز، روش و سایر شرایط متغیر خواهد بود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر از قیمت کاشت مو خود نیز مطلع شوید.

 

 

بفرست به دوستات :
فهرست