بدون دیدگاه

جوش­ها می توانند عفونت های پوستی پررنگ که در اطراف فولیکول مو یا غدد چربی رخ می دهند، باشند.

جوش­ها موجب ایجاد تورم، التهاب و درد روی پوست می­شوند، که علاوه بر ایجاد اثرات نامطلوب بر ظاهر، ناراحت­­کننده نیز هستند. به جوش­هایی که روی پلک ایجاد می­شوند گل­مژه نیز می ­گویند.

جهت درمان جوش و گل­مژه پزشکان راه­های زیر را پیشنهاد داده­اند:

1-درست کردن کمپرس آب گرم: استفاده از کمپرس آب گرم بهترین روش درمان جوش و گل­مژه توسط خودتان است. جهت درست کردن کمپرس گرم، دستمال تمیز را در آب گرم قرار دهید. مراقب باشید از آب خیلی داغ، به ویژه برای کودکان استفاده نکنید.

2-اعمال کمپرس گرم: کمپرس آب گرم را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی جوش یا گل­مژه قرار دهید. این عمل را روزی سه الی چهار بار انجام دهید، تا زمانی که جوش و گل مژه تخلیه شده و بهبود یابند. هرگز خودتان جوش را فشار ندهید و به آن دست نزنید، چرا که این عمل موجب افزایش اندازه و مقدار جوش می­شود.

3-استفاده از ایبوپروفن: اگر جوش و گل­مژه­ی شما دردناک است، به منظور کاهش درد از قرص­های مسکن نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. حتما با توجه به دستورالعمل روی قرص، مقدار مناسبی از آن را مصرف کنید.

4-تمیز نگه داشتن  صورت: همواره محل جوش و گل ­مژه را تمیز نگه دارید و از تماس مستقیم دست با آن و فشردن آن بپرهیزید.  اگر گل­مژه دارید از آرایش چشم یا استفاده از لنز بپرهیزید تا زمانی که گل­مژه برطرف گردد.

5- پوشیده نگه داشتن: اگر جوش شما متورم می­شود، توسط باند استریل یا گاز بپوشانید تا از عفونت آن حین درمان جلوگیری کنید.

اغلب جوش­­ها و گل­مژه­ها، خودشان در عرض یک تا سه هفته بهبود می­یابند. با این حال اگر درد و تورم بعد از چندین روز بیشتر شود، جوش و گل­مژه­ی دیگری ظاهر خواهد شد و یا امکان این که شما دچار تب و مشکلات بینایی شوید نیز وجود دارد.

بفرست به دوستات :
فهرست