پوست

موثرین روش های از بین بردن چین و چروک اطراف چشم چیست؟

درمان چین و چروک اطراف چشم

چروک ها بر اثر کبود کشش یا خاصیت الاستیک پوست به وجود می آیند. با بالارفتن سن از بعد سن بلوغ کلاژن و الاستین کم می شود. اما عوامل محیطی مثل دخانیات نیز می توانند به این پروتئین ها آسیب بزنند و سبب پیری زودرس شوند. علت دیگر خطوط اطراف چشم تکرار حرکات صورت مثل اخم و خنده است.

چین و چروک اطراف چشم

در آخر، بقیه خطوط و چین های اطراف چشم توسط عواملی ایجاد می شوند که احتمالا در زندگی روزمره مورد توجه قرار نمی دهید ولی جلوگیری از این عوامل نقش مهمی در پیشگیری از بروز این چین و چروک ها و حتی درمان آن ها خواهد داشت.

وقت آن است که در مورد عوامل به نظر کم اهمیتی چون زاویه سر هنگام خواب، مقدار مصرف نمک روزانه و حتی آلرژی احتمالی خود بازنگری کنید. در موارد زیر ابتدا درمان را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس پیشگیری هایی که از بروز دوباره چروک ها جلوگیری می کند را بررسی خواهیم کرد. ما ما همراه باشید تا دیگر نگران چین و چروک اطراف چشم خود نباشید. 

علل ایجاد چین و چروک زیر چشم و پیشگیری از آن

1-اشعه UV

اشعه فرا بنفش مضر است و سبب شکستن کلاژن پوست می شود. کلاژن پروتئین اصلی پوست و علت استحکام پوست است. اشعه UV می تواند از تابش آفتاب و عدم مراقبت در برابر آن به پوست برسد یا حتی از محصولات برنزه کننده بدون دخالت نور خورشید. 

2-سیگار کشیدن

آزمایشات معتبری نشان داده اند که علاوه بر سن، سیگار کشیدن سبب ایجاد چروک های پوستی بیشتری به وسیله آسیب رساندن به کلاژن و الاستین پوست می شود. سیگار کشیدن هم چنین موجب انقباض رگ های صورت می شود و مانع گردش خون می شود و پوست را از ویتامین A خالی می کند.

3-حرکات و حالات مکرر چهره

حالات صورت مثل خنده، اخم و تمرکز کردن با حرکات ابرو ها سبب افزایش چین و چروک های اطراف چشم می شود.

حتی عادات خوابیدن نیز می تواند روی ایجاد چروک ها موثر باشند زیرا بعضی عضلات به بالش فشرده می شوند و با بالا رفتن سن بدن قابلیت بازگرداندن آن ها به موقعیت اصلی خود را از دست می دهد. تحقیقات نشان داده اند که خوابیدن روی صورتتان سبب افزایش چروک های اطراف چشم می شود.

چین و چروک اطراف چشم

خلاص شدن از دست چروک های زیر چشم در خانه

  • نرمش های صورت را برای کشش پوست امتحان کنید.

ورزش های مخصوص صورت برای سفتی پوست زیر چشم موثر شناخته شده است. هیچ دلیلی برای ضرر این ورزشها شناخته نشده است پس انجام آن ها می تواند مفید باشد.

چین و چروک اطراف چشم

  • آلرژی خود را درمان کنید.

آلرژی ها اغلب موجب التهاب اطراف چشم می شوند. هم چنین موجب اشک ریزی از چشم ها می شوند. مالش یا خارش چشم ها که نتیجه آلرژی است سبب قرمز شدن چشم و خشک شدن پوست اطراف آن می شود. درمان آلرژی، پوست را در آرامش قرار می دهد و آن را از ایجاد چروک های زودهنگام محافظت می کند.

چین و چروک اطراف چشم

 

  • به آرامی لایه برداری کنید.

با لایه بردار های ملایم و طبیعی پوست مرده اطراف چشم را بتراشید و باعث رشد سلول های جدید شوید. البته این مواد ممکن است سبب خشک کردن پوست شوند بنابراین حتما باید از یک کرم چشم حاوی مرطوب کننده استفاده نمایید. مرطوب کننده هایی با موادی مثل رتینول، پپتیدها و هیالورونیک اسید تاثیر زیادی بر جلوگیری و بهبود چروک ها و سرعت بخشیدن به رشد سلولهای جدید می شوند.

 

چین و چروک اطراف چشم

مرطوب کننده مخصوص صورت ممکن است در زیر چشم سبب التهاب و قرمزی شود زیرا پوست زیر چشم حساس تر از دیگر نواحی است بنابراین حتما کرم جدا و مناسب تهیه کنید. این کرم ها را می توانید در شب قبل از خواب و صبح ها پیش از آرایش استفاده کنید.

  • از تابش خورشید دوری کنید.

با محافظ پوست مقابل اشعه فرابنفش می توانید جلوی چروک شدن پوست را بگیرید. همیشه و به طور مداوم از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده نمایید. هم چنین از کلاه و استفاده کنید و در ساعات اوج تابش، مدت زیادی در آفتاب سپری نکنید.

  • از رژیم سالم استفاده کنید.

ویتامین C، ویتامین A و E به طور معمول در محصولات مراقبت پوستی استفاده می شوند. با خوردن غذاهایی که حاوی این مواد باشید می توانید به طور طبیعی این مواد را جذب و به پوستتان برسانید. رژیم غذایی سالم موجب شادابی و جوانسازی پوست و در نتیجه کاهش چین و چروک ها می شود. رژیم غذایی سالم رابطه مستقیمی با استحکام و سفتی پوست دارد. از سبزیجات با رنگ بندی های متفاوت، هویج و کدو برای افزایش این ویتامین ها در پوست استفاده کنید.

چین و چروک اطراف چشم

درمان چین و چروک های اطراف چشم

اگر وقت جلوگیری گذشته است و حالا باید به فکر درمان باشید روش های زیر مناسب شما هستند. این را در نظر بگیرید که این راه ها دائمی نیستند و هیچ چیز مانند پیشگیری و سبک زندگی درست به شما کمک نخواهد کرد.

1-لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردار ها بر روی پوست اثرگذاری می کنند و سبب جدا شدن سلولهای مرده و افزایش رشد سلولهای جدید می شوند. لایه بردارهای شیمیایی نمی توانند خطوط عمیق یا افتادگی پوست را درمان کنند ولی در بهبود چروک های ریز و کاهش خطوط عمیق موثرند.

2-فیلر یا ژل ها

فیلرهای قابل تزریق به زیر پوست اطراف چشم تزریق می شوند و سبب بالا کشیدن پوست و حجم دهی به آن می شوند. متاسفانه فیلر ها موقت هستند و حدود 6 ماه تا 2 سال ماندگاری دارند. ژل های معروف برای این درمان شامل :  Restylane و Juvederm هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل به مقاله ی “تزریق ژل چیست؟” از همین سایت مراجعه کنید.

3-میکرودرم

درمان با میکرودرم یک روش معروف و کم تهاجمی است که برای پوسته ریزی پوست انجام می شود. یک وسیله با سر الماس مانند در نواحی حساس پوست مثل چشم ها انجام می شود و باعث نابودی سلولهای مرده و افزایش گردش خون در پوست می شود که در ظاهر چروک ها و رنگ تیره اطراف چشم موثر است.

4-لیزرها

لیزرها به مرور در درمان چروک های زیر چشم محبوب شده است. انواع گوناگونی از درمانهای با لیزر برای این هدف وجود دارند. لیزرهای فرکشنال به وسیله ایجاد سوراخهای میکروسکوپی در پوست و تحریک ترشح کلاژن و الاستین کار می کنند.

5-میکرونیدلینگ

این درمان معروف به چند جلسه درمان نیاز دارد. در حین این درمان سوزن های ریزی با پوست تماس پیدا می کند و با آسیب جزئی که به پوست می زند سبب ترمیم و بهبود پوست می شود. البته همراه این درمان معمولا از سرم ها و کرم هایی نیز استفاده می شود تا اثر بخشی آن را بیشتر کند.

این درمان سبب ترشح کلاژن، بهبود چروک های عمیق و بهتر شدن بافت پوست می شود. مزونیدلینگ نیز همانند این روش است ولی لایه مزودرم را مورد هدف قرار می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی “نکات طلایی میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست” از همین سایت مراجعه کنید.

 

چین و چروک اطراف چشم

6-بوتاکس

مقدار کمی بوتاکس به ماهیچه زیر پوست اطراف چشم تزریق می شود و سبب استراحت آن عضلات می شود. با استراحت این عضلات، حالات صورت کمتر تکان می خورند و جلوی خطوطی که در نتیجه حرکات صورت ایجاد می شوند را می گیرند.این درمان حدود 3 تا 4 ماه باقی می ماند و سبب کاهش ظاهر خطوط می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس به مقاله “مهم ترین نکات بوتاکس چیست؟” مراجعه کنید.

چین و چروک اطراف چشم

امیدواریم از مطالب ارائه شده نهایت استفاده را ببرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *