بدون دیدگاه
0
(0)

سرطان پوست ناشی از رشد توده های بدخیم در پوست است که می تواند علل زیادی داشته باشد، از جمله آفتاب سوختگی مکرر و یا در معرض قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل تابش خورشید. سرطان پوست به طور کلی در اپیدرم، لایه‌ی بیرونی پوست ایجاد می شود، بنابراین، تومور معمولا به وضوح قابل مشاهده است. این باعث می شود اکثر سرطان های پوست در مراحل اولیه تشخیص داده شود. سه نوع رایج سرطان پوست وجود دارد که هر کدام بعد از نوع سلول های پوستی نام گذاری شده‌اند. در مورد آسیب اشعه UV، استفاده از کرم های ضد آفتاب یکی از بهترین روش های پیشگیری است.

  • خال غیر معمول (مول Atypical Nevus ) که dysplastic nevus (خال دیسپلاستیک) نیز نامیده می‌شود. مول یا خال سرطانی نیست اما افرادی که این مول ها را دارند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد ملانوما قرار دارند.
  • آکتینیک کراتوسیز Actinic Keratosis یا شاخی شدن پوست یک ضایعه پیش سرطانی است که باعث ایجاد پوست خشک، پوسته پوسته و با بافت خشن می شود. این ضایعه می تواند به راحتی با نیتروژن مایع یا یک کرم موضعی قابل درمان باشد. همچنین با فوتودینامیک تراپی (PDT) نیز قابل درمان است. آکتینیک کراتوسیز بدون درمان می تواند تبدیل به یک سرطان پوست به نام کارسینوم سلول سنگفرشی شود.
  • کارسینوم سلول پایه (Basal Cell Carcinoma )، شایع ترین نوعسرطان پوست است. این سرطان، در اثر قرار گرفتن در معرض نور خوشید بوجود می آید. این سرطان می تواند ظواهر مختلف بر روی پوست داشته باشد. ممکن است به صورت زخم باز، قرمزی پوست، رشد صورتی (تغییر رنگ صورتی پوست) (pink growth)، برامدگی روشن یا اسکار به نظر برسد.
  • سرطان سلولی فلسی یا سنگفرشی Squamous cell carcinoma (SCC)، دومین سرطان شایع پوست است. که به صورت برامدگی نرم، قرمز رنگ و پوسته ای ظاهر می‌شود. این ضایعه می تواند متاستاز metastasize شود و به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. به همین دلیل مهم است که زود تشخیص داده شده و درمان شود.
  • نرخ بهبودی برای سرطان کارسینوم سلول پایه و سلول های سنگفرشی بیش از 95٪ است به شرطی که زود تشخیص داده شده و به درستی درمان شود.
  • ملانوما (Melanoma) کشنده ترین سرطان پوست است. که می‌تواند به صورت سایه های قهوه ای، قهوه ای و سیاه رنگ و حتی قرمز یا سفید رنگ ظاهر شود. ملانوما می تواند متاستاز شود و به سایر قسمت های داخلی بدن گسترش یابد. ملانوما را می توان در مراحل اولیه درمان و قطع کرد. همچنین وراثت نقش مهمی در توسعه و پیشرفت ملانوما دارد.

 

روش تشخیص خال سرطانی از غیر سرطانی

ABCDEs خود را بشناسید !!!

اگر هریک از ویژگی های ABCDEs ملانوما را متوجه شدید، باید توسط یک متخصص پوست بررسی شوید. ABCDEs یک روش بسیار مهم برای تشخیص خال سرطانی می باشد.

‘A’ برای عدم تقارن:

عدم تقارن به معنی این است که نیمی از خال با نیمه دیگر فرق می کند. برای چک کردن خال های غیرمعمول و یا کک و مک خود ، توجه داشته باشید که دو طرف خال با یکدیگر مطابقت داشته باشند و اگر در آنها نا متقارنی دیدید به یک متخصص پوست مراجعه کنید زیرا علائمی از ملانوما است.

 

‘B’ برای مرز:

در صورت پاره پاره بودن و محو و نامنظم بودن لبه های خال، آن را به یک متخصص پوست نشان دهید. اغلب ضایعات ملانوما مرزهای ناهموار دارند .

 

‘C’ برای رنگ:

اگر خال شما رنگ یکسان ندارد و یا سایه های قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای، سیاه و سفید، آبی، سفید، قرمز دارد، مشکوک است. خال های عادی تک رنگ و معمولا به رنگ روشن و یا تیره هستند.

 

 

‘D’ برای قطر:

خالی که قطرآن بزرگتر از پاک کن است ، مشکوک می باشد. خالی که بزرگتر از ته مداد باشد مشکوک است. خالهای خوش خیم معمولا کوچکتر از 6 میلیمتر هستند.

 

‘E’ برای تحول و تغییر:

خالی که در حال تغییر مانند کوچک و بزرگترشدن، تغییر رنگ، خارش وخونریزی است، باید بررسی شود. اگر خال شما به تازگی برجسته و یا از پوست کنده شده است، آن را به یک دکتر نشان دهید زیرا اغلب ضایعات ملانوما به سرعت رشد و یا تغییر می کنند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد کل امتیازات: 0

اولین نفری باشید که به این نوشته امتیاز می دهید

بفرست به دوستات :
مقالات مهم
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روزاسه (ROSACEA)
چگونه محصولات مناسبی را برای مراقبت از پوست و جلوگیری از پیری آن انتخاب کنید.
فهرست