بدون دیدگاه

نکاتی که باید پیش از شروع رژیم بدانید.

شروع یک رژیم غذایی برای کاهش وزن و بهبود سلامتی یک هدف ارزشمند است، اما می تواند کمی طاقت فرسا باشد. وقتی بخواهید رویه جدیدی را پیش رو بگیرید، به خصوص اگر مرتبط به کارهایی باشد که روزانه چندین بار انجام می دهید مثل خوردن و آشامیدن، سخت و چالش برانگیز خواهد بود.

رژیم غذایی

با این حال اگر نخواهید همه چیز را یکباره تغییر بدهید می توانید به هدف خود از رژیم گرفتن برسید. با رعایت نکات زیر و در نظر گرفتن آن ها می توانید رژیم مناسبی داشته باشید.

1-غذاهای سالم را در برنامه خود بگنجانید.

یک برنامه غذایی سالم باید شامل غذاهایی باشد که از ان ها لذت می برید که در کنار آنها غذاهای سالم، نه خیلی فرآوری شده مانند میوه، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی، لوبیا و آجیل گنجانده شده باشد. این غذا ها علارغم طعم خوبی که دارند با کالری کم خود به شما در حفظ رژیمتان کمک می کنند. غذاهای رضایت بخش مقدار زیادی فیبر دارند مانند میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، لوبیا و آجیل یا پروتئین کم چرب که در گوشت، ماهی، لبنیات وجود دارد.

در حالت ایده آل نباید یکباره تمام غذاهای فرآوری شده یا پر چرب را از رژیم خود حذف کنید بلکه باید به ارامی و هر زمان احساس راحتی کردید آن ها را با غذاهای سالم جایگزین کنید و این جایگزین کردن را تا جایی ادامه دهید که غذای سالم غالب رژیم شما را تشکیل بدهد.

2-قدم های کوچک بردارید.

تغییر سخت است. ایجاد تغییرات کوچک و تدریجی در الگوهای غذایی شما بهترین روش برای اصلاح بیش از حد رژیم غذایی است. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند هر هفته فقط یک تغییر انجام دهید تا بتوانید به این تغییر عادت کنید. هدف نهایی شما ایجاد عادات غذایی جدید است که می تواند برای یک عمر پایدار باشد.

یکی از راه هایی که می توانید برای شروع از آن کمک بگیرید خرید سالم است! یخچال و کابینت های خود را با غذاهای سالم پر کنید و از دستور پخت های جدیدی که غذاهای سالم را اموزش می دهند استفاده کنید. بسیاری از غذاهای سالم می توانند در عین حال لذیذ باشند فقط کافی است دستور پخت آن ها را از مجله های مربوط به رژیم غذایی یا حتی اینترنت در بیاورید.

3-هدف واقع بینانه تنظیم کنید.

بیشتر افرادی که باید وزن خود را کاهش دهند، اهداف بلندپروازانه ای را در پیش می گیرند و آرزو دارند متناسب با سایزی باشند که شاید برای آنها واقع گرایانه نباشد. با این وجود از دست دادن حداقل 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند احساس شما را بهبود ببخشد، باعث چسبیدن شما به رژیم جدید و سالمتان شود و از همه مهمتر سلامتی کلی بدن را بهبود ببخشد. مطالعات نشان می دهد که از دست دادن حتی مقادیر اندک وزن می تواند سلامت کلی و به ویژه فشار خون را کاهش داده و قند خون و کلسترول را کاهش دهد.

رژیم غذایی

اهداف کاهش وزن را که قابل دستیابی هستند تعیین کنید و به خاطر داشته باشید که میزان توصیه شده برای کاهش وزن فقط نیم یا یک کیلوگرم در هفته است. فرد با تغییر آهسته و پیوسته برنده این مسابقه است. برای یادگیری عادات غذایی جدید که تا آخر عمر ادامه خواهد داشت، زمان لازم است.

4-به خودتان پاداش بدهید، تنبیه لازم نیست.

برای بالا بردن انگیزه تان وقتی در نهایت دو و نیم کیلو کم کردید یا در هفته پنج بار ورزش کردید به خودتان پاداش بدهید. از طرف دیگر اگر گاهی رژیمتان را شکستید به خودتان سخت نگیرید. هر شخصی که رژیم می گیرد دیر یا زود ممکن است یک وعده از دستش در برود. پیشنهاد می کنیم پیش بینی کنید چه زمانی این اتفاق رخ می دهد به طور مثال در مهمانی ها یا بیرون رفتن با دوستانتان و پس از رخ دادن آن ها خودتان را دوباره جمع و جور کنید و به رژیمتان برگردید.

می توانید از اشتباهتان نقاط ضعفتان را بسنجید ولی هرگز به خود سخت نگیرید که سبب زده شدن و کنار گذاشتن رژیم شود. هشتاد درصد مواقع بهترین خودتان باشید و اشکالی ندارد بیست درصد به خودتان آوانس بدهید.

5-یک همراه پیدا کنید.

حمایت یک بخش مهم کاهش وزن است. از یک عضو خانواده یا دوستتان کمک بخواهید تا شما را در پیاده روی یا ورزش همراهی کند. می توانید گروه های کاهش وزن اینترنتی را پیدا کنید و در ان ها عضو شوید. این کار به شما انگیزه می دهد که برنامه تان را ادامه دهید و احساس تنهایی نکنید.

رژیم غذایی

6-امار غذاهایتان را داشته باشید.

یک بخش مهم در رژیم غذایی ثبت آن چه می خورید و مقدار ان است. همین که این مقادیر را جایی یادداشت کنید کمک می کند بتوانید خودتان را کنترل کنید. اگر از کسی رژیمتان را دریافت کرده باشید معمولا جایی برای گزارش دارد اگر خودتان برنامه را تنظیم کردید از یک دفتر یادداشت استفاده کنید.

7-ورزش را فراموش نکنید.

خوردن غذای سالم و کاهش کالری های دریافتی تنها نیمی از راه رژیم است و نیم دیگر داشتن فعالیت بدنی منظم است. ورزش به شما کمک می کند کالری بسوزانید و قدرت، تعادل و تناسب بدنتان را حفظ کنید و از استرس دور بمانید. هم چنین ورزش در سلامت بدن شما نقش مهمی دارد. گرفتن یک برنامه بدنسازی در کنار رژیم غذایی می تواند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند.

باید افتخار کنید که تصمیم به بهبود سلامتی خود گرفته اید. بدانید که جاده پیش رو دارای تعدادی سرعت گیر خواهد بود، اما با مجهز بودن به به یک برنامه غذایی خوب، سیستم پشتیبانی و یک نگرش مثبت، موفق خواهید بود. موفق باشید!

در نتیجه پیش از تنظیم یک رژیم غذایی باید بدانید این کار آسان و سریع نیست. شما باید عادات غذایی خود را به مرور به عادات غذایی سالم تغییر دهید، کالری های دریافتی را در نظر بگیرید و ورزش کنید. اگر دوستی با شرایط مشابه دارید می توانید با هم شروع به رزیم گرفتن کنید و به خودتان بابت موفقیت هایتان پاداش دهید تا انگیزه تان حفظ شود. فراموش نکنید یک عادت غذایی و سبک زندگی سالم تا همیشه با شما همراه خواهد بود پس به آرامی سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه نمایید.

بفرست به دوستات :
فهرست