25 پرسش و پاسخ مهم تزریق چربی

همه پرسش و پاسخ های مربوط به تزریق چربی

در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما زیباجویان عزیز پاسخ دهیم پس تا پایان این مقاله از سایته، کلینیک پوست و موی دکتر مسعود جعفری همراه باشید.

1-آیا بعد از تزریق چربی می توانیم وزن خود را کاهش دهیم؟

بهتر است که قبل از تزریق چربی به وزن دلخواه خود برسید زیرا رژیم سنگین و کاهش وزن بعد از تزریق چربی حجم چربی تزریق شده را نیز کاهش می دهد.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

2-تزریق چربی در چه قسمت هایی از بدن می تواند انجام شود؟

به طور کلی تزریق چربی را می توان در نواحی مختلف به منظور پر کردن فرورفتگی های پوستی یا جوانسازی و حجم دادن به سینه، باسن، صورت و تزریق چربی به پشت دست انجام داد و سبب فرم دادن به پوست و کشیده شدن و جوان به نظر رسیدن آن ها می شود.

3-آیا تزریق چربی محدودیت سنی یا جنسیتی دارد؟

تزریق چربی محدودیت سنی ندارد و حتی در سنین کم نیز برای برطرف کردن عدم تقارن در نقاط مختلف صورت یا بدن و رفع بافت اسکار و آکنه استفاده می شود. تزریق چربی برای افزایش حجم لب یا گونه و تزریق چربی زیر چشم به سنین بالای بیست سال توصیه می شود.

4-نوع بی حسی در این عمل چگونه است؟

معمولا این تزریق با بی حسی موضعی انجام می گیرد و نیازی به بیهوشی عمومی نمی باشد.

5-آیا تزریق چربی دردناک است؟

چنانچه بی حسی به خوبی انجام گردد این روش دردناک نخواهد بود. البته به هنگام تزریق چربی ترس و اضطراب بیمار و هم چنین وسعت ناحیه تزریق می تواند در میزان درد تاثیر گذار باشد. به همین علت پزشک به کسانی که دچار اضطراب هستند آرام بخش تجویز می کند که قبل از عمل می توانند میل نمایند یا در حین عمل به صورت تزریقی استفاده می گردد.

6-آیا محدودیت و مراقبتی در تغذیه قبل و بعد از تزریق چربی وجود دارد؟

توصیه می شود در هفته قبل تا هفته بعد از تزریق از نوشیدن الکل خودداری نمایید. هم چنین از مسکن های خانواده ی بروفن، آسپرین و دیگر داروهایی که خون را رقیق می کنند مثل ویتامین E استفاده ننمایید.بعد از تزریق خوردن آناناس یا قرص اناهیل می تواند در کاهش التهاب و ورم موثر باشد.

برای کسب اطلاعت بیشتر درباره ی تغذیه قبل و بعد تزریق چربی به مقاله ی ” پس از تزریق چربی صورت چه بخوریم ” مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

7-مراقبت های قبل از عمل چگونه هستند؟

علاوه بر مراقبت های خوراکی در سوال قبل مراقبت های دیگری نیز وجود دارد. مثلا قبل از عمل و بعد از آن آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید به طور منظم مصرف گردد.

اطراف چشم و صورت نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشد و بهتر است با صابون شسته شود.

در این عمل نیازی به ناشتا بودن نیست ولی غذای سنگین توصیه نمی شود. در صورت بی خوابی در شب قبل از عمل از آرام بخشی که دکتر برایتان تجویز می نماید مصرف کنید.

8-چه عوارض و خطراتی در این روش ممکن است وجود داشته باشد؟

عوارض و خطرات این روش نادر است اما ممکن است خونریزی، عفونت و ایجاد بافت اسکار ایجاد شوند.البته بستگی به کادر درمانی و مراقبت های بعد از عمل نیز دارد.

9-آیا ممکن است چربی بعد از تزریق جا به جا شود؟

سلول های چربی یک بافت زنده اند که از بدن خود فرد گرفته شده اند و بر خلاف انواع ایمپلنت ها یا تزریق ژل و بوتاکس که امکان جابجایی دارند سلول های چربی به بافت مجاور متصل می شوند و خونرسانی به آن ها به عنوان یک بافت زنده انجام می شود.

10.آیا تزریق چربی می تواند روی روند پیری اثر کنترل کننده داشته باشد؟

با بالا رفتن سن از حجم بافت چربی زیر پوست کاسته می شود و صورت حجم خود را از دست می دهد و کوچک می شود. از آن جا که پوست با این تغییرات دچار تغییر نمی شود چروک ها شروع به پدید آمدن می کنند. با تزریق چربی لایه زیر پوست حجم خود را باز می یابد و خطوط و چین و چروک های پوستی کم می شوند یا به طور کامل از بین می روند.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

11-ماندگاری تزریق چربی چه مدت است؟

ماندگاری تزریق چربی بستگی به نحوه تزریق و فعالیت بدنی دارد. به طور معمول مقداری چربی جذب می شود که می تواند بین 30 تا 70 درصد چربی تزریق شده را شامل شود.

نتیجه ای که بعد از یک ماه باقی می ماند چندین سال ماندگاری خواهد داشت و دیرتر به سبب افزایش سن تحلیل می یابد.

12-تورم بعد از تزریق چربی چه مدت باقی می ماند؟

این تورم یک ماه باقی می ماند و پس از یک ماه برطرف می شود و نتیجه نهایی قابل مشاهده برای رفع سریع تر تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.استفاده از کمپرس یخ بیش از بیست دقیقه توصیه نمی شود.

13-آیا تاثیرات تزریق چربی در نواحی مختلف بدن مشابه هم است؟

خیر؛ تزریق چربی در خط خنده یا لب ها که بیشتر از سایر بخش ها دارای تحرک هستند پاسخدهی کمتری دارد و گاهی لازم است سه بار این تزریق انجام شود تا نتیجه دلخواه به دست آید.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

14- به چه عوامل هشدار دهنده ای باید توجه نمود؟

چنان چه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی یا تب و برز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک مراجعه نماید.

15- آیا می توان چربی استخراج شده را فریز نمود و در صورت خواستن حجم بیشتر تزریق نمود؟

در کشور های غربی به علت هزینه های بالای جراحی به صرفه است که در شرایط خاصی در فریزر های مخصوص این چربی ها نگه داشته شوند ولی در ایران به علت زیاد نبودن هزینه جراحی این کار بی مورد است. هم چنین دیده شده است که چربی به خود فرد داده می شود که در فریزر های خانگی نگهداری شود که احتمال آلودگی میکروبی و قارچی به شدت بالاست. مدت زمان ساکشن یا روش های دیگر استخراج چربی حدود نیم ساعت است و نگه داشتن چربی به صورت فریز غیر علمی و نامناسب است.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

16- ماندگاری تزریق چربی در چه بخش هایی از بدن بیشتر است؟

هر نقطه ای از بدن که تحرک کمتری دارد برای تزریق چربی مناسب تر است و از آن جا که فشار کمتری وارد می شود ماندگاری این تزریق نیز طولانی تر است. از این نواحی می توان به باسن، پشت دست و سینه اشاره نمود.

17- میزان تزریق چربی تا چه حدی امکان پذیر است؟

در هر نقطه از بدن که تزریق چربی انجام میشود ممکن است چون یک فضای بسته است نمی توان بیش از حد چربی تزریق نمود زیرا به علت کاهش خونرسانی چربی های اضافه از بین می روند و جذب می شوند.در صورت درخواست حجم بیشتر بهتر است طی دو تا سه جلسه تزریق چربی انجام شود تا به حجم دلخواه برسید. البته بعضی افراد پس از تزریق اول نیز به نتیجه دلخواه می رسند که این موضوع به انتظارات مراجعه کننده بستگی خواهد داشت.

18- آیا پس از تزریق چربی می توان استحمام نمود؟

با توجه به محل سوراخ شدگی و استفاده از پماد های استریل کننده پوست، پس از دو روز استحمام کردن بلامانع است.

19-آیا کسانی که ایمپلنت یا پروتز سینه، گونه یا چانه دارند می توانند از تزریق چربی بهره ببرند؟

بله حتی گاهی برای ایمپلنت های نزدیک به سطح پوست که ممکن است ظاهر آن ها مشخص باشند تزریق چربی می تواند به عنوان یک پوشاننده و دهنده نمای طبیعی تر به کار برود و در اطراف این ایمپلنت ها تزریق گردد.

20-آیا تورم و کبودی پس از تزریق طولانی مدت باقی مانده و آزاردهنده است؟

با توجه به اینکه سوراخ های ایجاد شده روی پوست کوچک هستند و کانولایی که برای کشیدن چربی استفاده می شود ظرافت دارد زخم ها به سرعت بهبود می یابند و کبودی ها بین یک هفته تا دو هفته بعد از عمل بهبود می یابند.

21-تزریق چربی به سینه به چه میزان می تواند انجام گردد؟

 برای افزایش حجم سینه معمولا در هر جلسه به اندازه یک کاپ می توان حجم سینه را افزایش داد که در صورتی که بیمار قصد بزرگ نمودن بیش از حد سینه را داشته باشد توصیه می شود از روش های دیگر مثل پروتز ها بهره ببرد.

پرسش و پاسخ تزریق چربی

22. بیماران چه مدت پس از تزریق می توانند به فعالیت های معمول خود باز گردند؟

یک هفته پس از تزریق بازگشت به محل کار موردی نخواهد داشت. اما بعضی بیماران تا دو هفته بعد از عمل به علت خستگی و نا تمام ماندن بهبودی به استراحت می پردازند.

تزریق چربی به باسن معمولا مراقبت بیشتری نیاز دارد و در صورتی که فرد طولانی مدت در محل کار نیاز به نشستن داشته باشد باید با پزشک خود مشورت نماید و فشار کمتری به باسن خود وارد کند.

23- عمل تزریق چربی به طور معمول چقدر به طول می انجامد؟

معمولا این عمل بین یک تا پنج ساعت به طول می انجامد و بستگی به منطقه تحت درمان و وسعت آن دارد. به طور مثل برای گونه ها، سینه و باسن که نیاز به حفظ تقارن بین دو طرف نیاز است دقت و زمان بیشتری می طلبد. تزریق چربی به سینه حدود 3 تا 4 ساعت به طول می انجامد.

24-آیا کاهش وزن پس از تزریق چربی می تواند اثرات آن را از بین ببرد؟

چربی تزریق شده مانند یک بافت بدن رفتار می کند و در صورتی که وزن توده بدنی شما کاهش یابد به نسبت حجم چربی تزریق شده نیز کاهش خواهد یافت.

25- از چه مناطقی بیشتر چربی برداشته می شود؟

محل مناسب برداشتن چربی در افراد مختلف متفاوت است و بسته به توده بدنی آن ها است. اما معمولا چربی هایی که به رژیم غذایی مقاوم هستند بهترین محل های برداشتن چربی هستند مثل قسمت خارجی ران و باسن، پهلو ها، زیر شکم و … .پرسش و پاسخ تزریق چربی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق چربی به متخصص پوست و مو و کلینیک پوست و مو و زیبایی و لیزر دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.