سیاهی زیر چشم

12 دلیل سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم

تیرگی و سیاهی دور چشم یکی از شایع ترین عارضه‌های پوستی است که در اکثر افراد جامعه اعم از مردان، زنان و حتی کودکان بروز می‌کند.  سیاهی دور چشم اغلب به صورت یک نیم دایره تیره زیر چشم دیده می‌شود. از آنجایی که پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است بنابراین این قسمت از پوست آسیب پذیرتر بوده و  سیاهی دور چشم بیشتر به چشم می آید. علاوه بر این، چون چشم ها برجسته ترین عنصر زیبایی چهره به شمار می آیند، تاثیر بسزایی بر زیبایی و جوان بودن و شادابی چهره دارند. متاسفانه سیاهی دور و زیر چشم باعث مخدوش شدن این زیبایی شده و  سیاهی دور چشم سبب می شود که افراد و به خصوص بانوان چند سالی بزرگتر به نظر برسند.

کلینیک پوست و مو
سیاهی دور چشم

علت و دلایل سیاهی زیر چشم

1 – کمبود خواب

کمبود خواب یکی از دلایل  سیاهی دور چشم است. کمبود خواب باعث میشود که چشم به اندازه کافی استراحت نداشته باشد، پوست خسته شده و گردش خون را در پوست کاهش میدهد و باعث میشود که پوست اکسیژن و مواد مغذی لازم به اندازه کافی دریافت نکند. در نتیجه چین و چروک و سیاهی دور و زیر چشم شکل می گیرد. همچنین بی‌خوابی نیز می‌تواند باعث ایجاد مایع در زیر چشمان شما شود و پف و سیاهی پوست دور چشم در این صورت سراغ شما ‌آید.

2- عوامل ژنتیکی

در نتیجه بسیاری از مطالعات ثابت شده است که به علت عوامل ژنتیکی،  بسیاری از افراد پوست نازک یا رگ های خونی کوچک زیر چشم دارند. این بدین معناست که والدین آنها هم چنین خصوصیتی دارند. طبق آخرین تحقیقات، توزیع ملانین در پوست زیر چشم نیز تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار میگیرد. عوامل ژنتیکی می تواند یکی از علت های سیاهی دور چشم باشد. شاید این سوال برایتان پیش آید که چرا در کودکی این سیاهی دور چشم مشاهده نشده و چرا در جوانی یا میانسالی نمود کرده است ؟ باید گفت معمولا بعد از سنین بلوغ، جوان و میانسالی این بیماری خود را نشان می دهد.

3- کم آبی بدن

یکی دیگر از علت های سیاهی زیر چشم کم آبی بدن است. هنگامی که بدن خشک باشد، رگهای خونی زیر پوست  چشم متورم میشوند و باعث تیرگی آن میشودحتما جهت حفظ نشاط و شادابی پوست خود و جلوگیری از سیاهی دور چشم خود روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.

سیاهی دور چشم
سیاهی دور چشم

4- آفتاب یا نور خورشید

یکی دیگر از علت های سیاهی دور چشم، نور خورشید است. اشعه ماورائ بنفش در خورشید ،رنگدانه ملانین را زیر پوست تحت تاثیر قرار میدهد و باعث سیاهی دور چشم میشود.

5- توتون و تنباکو

مصرف تنباکو ، الکل و قهوه باعث نیز باعث کاهش رگ های خونی ، کاهش جریان خون و ایجاد چین و چروک ودر نهایت  سیاهی دور چشم می شود.

6- کمبود مواد غذایی

رژیم غذایی ضعیف و کمبود مواد مغذی نیز علاوه بر این که بر سلامتی شما اثر خواهد گذاشت، باعث خواهد شد این شرایط از طریق علائم خارجی مانند ایجاد پوست خشک، تیرگی های دور چشم و چین و چروک نیز خود را نشان دهد.

7-بیماری ها

وجود برخی از بیماری ها نیز سبب مشاهده شدن سیاهی دور چشم خواهند شد. در این قسمت به برخی از بیماری هایی که منجر به سیاهی دور چشم می شود، اشاره شده است.

 • اگزما:اگزما باعث خارش و التهاب پوست میشود. باعث میشود که بخواهید مدام پوست خود را مالش دهید.اگر این وضعیت برای پوست زیر چشم رخ دهد، مالش بیش از حد آن سبب ایجاد تیرگی زیر چشم میشود.
 • نارسایی کلیهنارسایی کلیه باعث بدتر شدن وضعیت سلامتی میشود. بنابر این پوست بیمار رنگ پریده  شده و چشم هایش  خسته به نظر می رسد. که این موضوع منجر به افزایش  تیرگی های زیر چشم شده و   سیاهی دور چشم افزایش می یابد.

سیاهی زیر چشم
سیاهی زیر چشم
 • بیماری مزمن معدهبیماری معده باعث افزایش عملکرد گوارشی و جذب مواد مغذی میشود اگر التهاب معده چندین بار رخ دهد ، سیاهی های دور چشم به وضوح نمایان میشوند. بیماران مبتلا به اختلالات عصبی یا بیماری های اندام های داخلی نیز به احتمال زیاد دچار سیاهی دور چشم میشوند.
 • بیماری تیروئید عامل تیرگی و پف دور چشم:همچنین به نظر متخصصان بیماری تیروئید نیز می‌تواند عامل بروز تیرگی و پف پوست دور چشم  و سیاهی دور چشم باشد.

8- سالخوردگی و پیری منجر به سیاهی دور چشم می شود.

پیری طبیعی پوست یکی دیگر از علل رایج سیاهی دور چشم محسوب می‌شود، با افزایش سن پوست سست‌ تر می‌شود همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ الاستیسیته کاهش می‌یابد و به دنبال آن رگ‌های خونی تیره زیر پوست قابل رویت هستند و ناحیه زیر چشم‌های شما را تیره می‌کنند.

9- اختلال در قاعدگی

برای زنان ، سیاهی دور چشم، ممکن است نشانه ای از اختلالات قاعدگی در طولانی مدت باشد ؛ علاوه بر این ، قاعدگی بیش از حد سنگین یا خونریزی رحم ممکن است باعث سیاهی زیر چشم شود.

10- مشکلات مربوط به بینی

سیاهی های دور چشم نیز با مشکلات بینی ارتباط دارند ؛ اگر به طور مداوم عطسه میکنید و مدت زمان طولانی بینی خود را با دستمال بگیرید ، رگ های زیر چشم ها حساس میشوند و سیاهی های زیر چشم ظاهر میشوند بنابراین اگر بینی شما بیش از حد حساس و مستعد ابتلا به التهاب باشد ، به احتمال زیاد دچار تیرگی زیر چشم میشوید.

11- تلویزیون، موبایل و کامپیوتر منجر به سیاهی دور چشم می شود.

تماشای تلویزیون یا خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند موجب بروز سیاهی زیر چشم و پف و پیری پوست دور چشم شما شود، زیرا در این صورت به چشم شما فشار وارد می‌شود و این فشار می‌تواند عروق خونی اطراف چشم شما را بزرگ کند که در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره‌ تر به نظر می‌ رسد.

12- تیرگی پوست به علت آلرژِی و خشکی چشم

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند موجب بروز تیرگی و پف پوست دور چشم و سیاهی دور چشم شود، هنگامی که یک واکنش آلرژیک رخ می‌دهد، بدن شما هیستامین‌ها را به عنوان پاسخ به باکتری‌های مضر آزاد می‌کند و به دنبال آن علائم آزار دهنده آلرژی چشمی از جمله خارش، قرمزی و سوزش در چشم بروز می‌کند.

هیستامین‌ها باعث دیده شدن و برجسته شدن رگ‌های خونی زیر چشم شما می‌شوند و به دنبال آن پوست دور چشم شما تیره به نظر می‌رسد همچنین بسیاری از افراد در زمان بروز آلرژی چشم خود را مدام مالش می‌دهند و این کار باعث التهاب و تورم رگ‌های خونی می‌شود و در بروز چروک و سیاهی دور چشم موثر است.

یکی از مواردی که اغلب باعث نگرانی والدین درباره کودکان می شود سیاهی دور چشم و یا زیر چشم کودک است.

سیاهی دور چشم در کودکان
سیاهی دور چشم در کودکان

این سیاهی زیر و یا دور چشم کودکان علل مختلفی را میتواند داشته باشد:

 • سینوزیت باعث سیاهی زیر چشم کودک میشود.
 •  سیاهی دور چشم کودک به دلایل ژنتیکی است. یعنی در خانواده کودک هم سیاهی دور چشم  وجود دارد.
 • کم خونی و مشکلات کلیوی و حتی ابتلا به ژیاردیا (انگل خونخوار) از علل سیاهی دور چشم کودکان است.
 • سیاهی دور چشم ممکن است در اثر اگزما باشد که پوست را به خارش می آورد. مالش، پوست دور چشم را آزرده کرده و ممکن است باعث شکنندگی مویرگهای خونی خیلی ریز پوست شود و پوست دور چشم را کبودتر کند.
 • گاه کمبود ویتامین K  وB6  و اسید فولیک موجب سیاهی دور چشم کودک میشود. که این کمبود با آزمایش خون مشخص میگردد.
 • کمبود خواب،تماشای زیاد تلویزیون و بازی زیاد کامپیوتری باعث سیاهی دور چشم کودک میشود.
 • پر خونی عروق ناحیه دور چشم باعث سیاهی دور چشم میشود. پر خونی گاه به علت ابتلای کودک به آلرژیهای فصلی بخصوص تب یونجه میباشد که علی رغم فصلی بودن آلرژی اغلب در تمام طول سال وجود دارد و این سیاهی دور چشم بعنوان علامت غروب آلرژی خوانده میشود. از دیگر علائم دیگر تب یونچه جز سیاهی دور چشم، وجود چین های اضافه ناحیه پلک تحتانی، آبریزش های مداوم بینی و چشم ها وسرفه خشک شبانه، با خارش چشم و بینی و بیقراری در طول شب  و جا به جا شدن در رختخواب  است. در مواردی صحبت کردن در خواب و گریز از مکانهای گرم و تمایل به خوابیدن در نواحی سردتر اتاق نظیر موزاییک و کناره های اتاق در آنها دیده میشود. این بیماری علاوه بر سیاهی دور چشم، منجر به گرفتگی بینی، خروپف وخوابیدن با دهان باز است که به زیبایی چهره و سلامت دندان کودک آسیب میزند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *