کبودی زیر چشم

11 روش موثر برای درمان کبودی زیر چشم(2019)

درمان کبودی زیر چشم در اثر ضربه

کبودی زیر چشم در اثر ضربه همیشه هم به خاطر دعوا نیست، ممکن است کبودی زیر چشم  و سیاهی زیر چشم به دلایل دیگری مانند تصادف یا زمین‌خوردن ایجاد شود. کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم زمانی ایجاد می شود که یک نیروی قوی به چشم‌ها وارد ‌شود. در این حالت رگ‌های خونی موجود در پلک‌ها و بافت‌های اطراف چشم را آسیب دیده و باعث بروز تورم می‌شود به دلیل همین التهاب ناحیه اطراف چشم آبی و سیاه می‌شود وبه صورت کبودی زیر چشم ویا سیاهی زیر چشم دیده می شود.

به هر حال کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم ممکن است به هر دلیلی ایجاد شود، وقتی در مکان عمومی ظاهر شویم، اگر کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم داشته باشیم از واکنش مردم احساس خوبی به ما دست نخواهد داد. این کبودی‌ها می‌توانند مبنای کنجکاوی و دل‌سوزی اطرافیان شوند. اگر دوست نداشته باشید درباره‌ی دلیل سیاهی زیر چشم‌تان با دیگران صحبت کنید، آن‌وقت است که شاید به سرتان بزند برای مدتی حتی از خانه بیرون نروید. اما در این مقاله راه‌های خانگی و ساده‌ای به شما معرفی می‌شود که به کمک آنها می‌توانید از کبودی و خون‌مردگی زیر چشم جلوگیری کرده و یا آن را به‌ سرعت بهبود بخشید.

چگونه سریع و طبیعی از  کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم جلوگیری کنیم؟

 1- کمپرس سرد برای درمان کبودی زیر چشم

کمپرس سرد برای کبودی زیر چشم
کمپرس سرد برای کبودی زیر چشم

در درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم با این روش، چیزی که شما نیاز دارید، یک حوله تمیز است تا یخ را درون آن بگذارید و سپس روی منطقه آسیب دیده و کبود شده چشم اعمال کنید. شما باید فقط آن را به اطراف چشم بمالید. مستقیماً به خود چشم اعمال نکنید، زیرا ممکن است به چشم آسیب بزند. فقط مطمئن باشید که از حوله تمیز استفاده می کنید .

پوست اطراف چشم بسیار نازک است بنابراین استفاده از یخ به طور مستقیم به این قسمت از پوست می تواند باعث سوختگی به خاطر سرما شود. با رعایت موارد ذکر شده، 15 الی 20 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید و تا 24 الی 48 ساعت بعد این روند را ادامه دهید. جای استفاده از یخ، می توانید از کیسه های سبزیجات فریز شده هر 10 دقیقه یک بار استفاده کنید. این نیز همان تاثیر را روی بهبود کبودی زیر چشم دارد.

نکته:این درمان را نباید برای افراد مبتلا به هیپوترمیا استفاده کرد.

علاوه بر روش گفته شده می توانید از قوطی نوشابه سرد نیز به عنوان کمپرس سرد برای درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم استفاده کنید.

به طور مثال، مربیان بوکس معمولا یک قطعه فلز بسیار سرد را روی گونه می گذارند تا تورم کاهش یابد و خونریزی کنترل شود. برای انجام این نوع درمان می توانید یک قوطی نوشابه را در یخچال قرار داده واستفاده کنید. قوطی سرد را در هر 15 دقیقه به مدت 5 دقیقه تا 10 دقیقه مقابل چشم تان نگه دارید. سعی کنید قوطی سرد را روی گونه خود قرار دهید و به طور مستقیم روی چشم تان نگذارید.

2- کمپرس گرم برای درمان کبودی زیر چشم

در میان راهنمایی ها در مورد چگونگی درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم، استفاده از کمپرس گرم یکی از موثرترین روش ها است. اگر نمی توانید کمپرس سرد را برای افراد سالخورده و یا کودکان اعمال کنید، می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید به علاوه، پس از استفاده از کمپرس آب سرد در مدت 48 ساعت،می توانید از این درمان نیز استفاده کنید، تا به سرعت بخشیدن درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم آن کمک کنید.

زمانی که نیرو به چشم اعمال می شود، اطراف آن آسیب می بیند در همان هنگام، جریان خون دچار مشکل می شود و در ناحیه اطراف چشم لخته میشود. کمپرس گرم به همراه ماساژ ملایم، به بهبود گردش خون ،کاهش کبودی و تورم کمک می کند. شما اغلب دیده اید که مردم برای درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم از روغن های داغ شده استفاده می کنند ،که تاثیر مشابهی با کمپرس گرم دارد.

برای انجام این درمان ،حوله تمیز را در آب گرم خیس کرده و به مدت 10 الی 15 دقیقه در منطقه آسیب دیده بگذارید .

از آب خیلی داغ استفاده نکنید، که ممکن است موجب سوختگی شود و وضعیت را بدتر کند.

دما باید بین 37 تا 45 درجه سانتیگراد باشد.

هر ده دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید. شما می توانید 5 الی 6 بار در روز برای گرفتن نتایج مورد نظرتان، از این درمان استفاده کنید.

نکته:حوله را مستقیماً بر روی چشم قرار ندهید و فقط به منطقه اطراف چشم اعمال شود.

3- سیب زمینی خام برای درمان کبودی زیر چشم

سیب زمینی خام برای درمان کبودی زیر چشم
سیب زمینی خام برای درمان کبودی زیر چشم

یکی دیگر از موثرین روش ها برای درمان کبودی زیر چشم و سیاهی زیر چشم استفاده از سیب زمینی خام است. یک سیب زمینی خام متوسط را برش دهید. سپس آنها را در فریزر قرار دهید و این تکه ها را در محل آسیب دیده و کبود شده  زیر چشم بگذارید و این کار را چندین بار در روز، برای درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم انجام دهید.

4- چای مریم گلی برای درمان سیاهی زیر چشم

چای مریم گلی برای درمان کبودی زیر چشم
چای مریم گلی برای درمان کبودی زیر چشم

برای درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم با این روش، مقداری از چای مریم گلی را در یک قابلمه بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود و سپس آن را درون یک پارچه نخی، تمیز بریزید ؛ بعد،آن را به مدت یک ساعت در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

5- درمان کبودی زیر چشم با گیاه همیشه بهار کوهی

گل همیشه بهار کوهی برای درمان کبودی زیر چشم
گل همیشه بهار کوهی برای درمان کبودی زیر چشم

یکی دیگر از روش های درمان کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم استفاده از گل همیشه بهار کوهی است. یک اونس گیاه همیشه بهار کوهی خشک شده را با یک فنجان روغن زیتون ترکیب کنید. سپس آنها را درون یک ظرف بریزید. بعد از آن یک دوم انس موم زنبور عسل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد مقداری روغن داغ شده به آن اضافه کنید و پس از سرد شدن، بر روی محل مورد نظر اعمال کنید.

نکته:این روش برای زنان باردار و کودکان مناسب نیست.

6- آرایش جهت پوشاندن کبودی زیر چشم

برخی از انواع لوازم آرایشی می توانند ظاهر کبودی زیر چشم و یا سیاهی زیر چشم را کاهش دهند. به یاد داشته باشید که هنگامی که آسیب به چشم وارد می شود در ابتدا تبدیل به رنگ سیاه می شود، و در حین بهبودی، به رنگ سبز و زرد تبدیل می شود و سپس کبودی محو می شود.

7- ویتامین C  برای درمان کبودی زیر چشم

ویتامین سی برای درمان کبودی زیر چشم
ویتامین سی برای درمان کبودی زیر چشم

افزایش مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C نه تنها باعث بهبودی سریع می شود، بلکه همچنین از کبودی زیر چشم جلوگیری می کند. همچنین در درمان کبودی زیر چشم و سیاهی زیر چشم کمک شایانی می کند. چند غذای حاوی ویتامین c عبارتند از: بروکلی، انبه، فلفل و سیب زمینی شیرین

8- فین نکنید.

اگر ضربه بسیار شدیدی به چشم وارد شده و باعث کبودی زیر چشم و سیاهی زیر چشم شده است. فین کردن و تخلیه بینی منجر به تورم شدید صورت خواهد شد. همچنین فین کردن احتمال عفونت را افزایش می دهد.

9- سر خود را بالا نگه دارید.

در هنگام خواب، سعی کنید سر خود را در موقعیت بالاتر قرار دهید تا از اعمال فشار به چشم کبود شده جلوگیری شود. هنگام خواب، از چرخش به پهلو اجتناب کنید تا از فشار به رگ های خونی واقع در زیر چشم جلوگیری شود، زیرا می تواند باعث خونریزی و بدتر شدن ظاهر کبودی چشم شود.

10- ماساژ جهت درمان کبودی زیر چشم

با استفاده از حرکات دایره ای ملایم، بافت اطراف چشم را ماساژ دهید تا جریان خون در ناحیه کبود شده تنظیم شود.

11- از مصرف آسپیرین پرهیز کنید.

ممکن است فکر کنید آسپرین باعث کاهش تورم کبودی زیرچشم و سیاهی زیر چشم می شود، اما آسپرین در واقع یک ضد انعقاد است که بر لخته شدن خون تاثیر می گذارد. اگر چه خوردن روزانه آسپیرین به رقیق شدن خون و جلوگیری از تشکیل پلاکت کمک می کند، و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد؛ ترکیبات آسپیرین مانع توقف خونریزی می شود که این باعث ایجاد تغییر رنگ در زیر چشم می شود. اگر بخواهید درد را تسکین دهید،استامینوفن مصرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *