بدون دیدگاه

با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع برخی از بیماری های پوستی افزایش می ‌یابد اما توجه به گفته متخصصان پوست، فقط با رعایت بهداشت فردی می ‌توان از بسیاری از این بیماری ها پیشگیری یا آنها را درمان کرد و از تعطیلات تابستانی نهایت لذت را برد.

1- شیوع آکنه

هنگامی که عرق پوست با باکتری ها و چربی روی پوست مخلوط شود باعث مسدود شدن منافذ پوستی شده و باعث ایجاد آکنه رو پوست های مستعد آکنه زدن خواهد شد.

 

چند توصیه از متخصصان پوست که می تواند در پیشگیری از آکنه بسیار موثر باشد.

 • عرق خود را با یک حوله تمیز پاک کنید. تا از تحریک پوست توسط عرق جلوگیری کنید تا اینکه منجر به ایجاد آکنه نشود.
 • همیشه سعی کنید لباس تمیز بپوشید و از استفاده دوباره لباس، حوله و کلاه حاوی عرق خودداری کنید.
 • از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که باعث مسدود شدن منافذ پوست نشوند.

 

2- حساسیت و خشکی پوست

حتی زمانی که هوای محیط داغ و مرطوب است هنوز شما می توانید پوست خشک و حساس داشته باشید. بنابراین اگر با وجود رطوبت باز احساس حساسیت و خشکی پوست را دارید امتحان نکات زیر برای پوست شما بسیار مفید خواهد بود.

 • بلافاصله پس از خروج از استخر، با استفاده از آب تازه و تمیز و پاک کننده ملایم مانند شامپو بدن خود را بشویید. خصوصا این عمل برای شناگران بسیار توصیه می‌شود.
 • قبل از خروج از منزل، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، استفاده از کرمی که دارای محافظ طیف گسترده ، SPF 30+ و مقاومت در برابر آب باشد توصیه می گردد.
 • برای پاک کردن پوست خود از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. صابون و شوینده بدن با برچسب “ضد باکتری” یا “دئودورانت” می تواند پوست شما را خشک کند.
 • هنگام دوش و حمام ازآب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید.
 • بعد از هر دوش و حمام، از مرطوب کننده بدون رایحه استفاده کنید. مکانسیم کار مرطوب کننده ها با به دام انداختن آب، در پوست شما کار می کند، بنابراین باید ظرف 5 دقیقه بعد از حمام یا دوش استفاده کنید.
 • مرطوب كننده را با خود به همراه داشته باشید تا بتوانيد آن را پس از شستن دست ها و زماني كه احساس خشکی پوست دارید استفاده كنيد.
 • اگر تهویه هوا باعث می شود که خانه شما خیلی خشک شود، ترموستات را روشن کنید.

3- التهاب فولیکول های مو(Folliculitis)

هر مو در بدن شما از یک باز شدن به نام فولیکول رشد می کند. هنگامی که فولیکول ها آلوده می شوند، فولیکولیت ایجاد می شود. فولیکول های موی آلوده مانند جوش هستند، اما خارش دار و ملایم هستند.

 

 

برای کاهش خطر ابتلا به فولیکولیت در تابستان :

 • فورا بعداز ورزش و تمرین لباس‌های ورزشی را عوض کرده و دوش بگیرید.
 • از استخرهایی که از تمیزی و سطح کلر و اسیدیته مناسب آن مطمئن نیستید استفاده نکنید.
 • هنگامی که هوا به شدت گرم و مرطوب است از لباس سبک وزن، تمیز و تقریبا گشاد استفاده کنید.

4- عفونت‌های ناشی از مانیکور (manicure) یا پدیکور (pedicure )

اگر چه مانیکور و پدیکور ناخن ها را بسیار زیبا نشان می‌دهند اما آنها ممکن است شما را در معرض میکروب هایی قرار دهند که می تواند باعث ایجاد عفونت شود. این بدان معنی نیست که شما نباید مانیکور یا پدیکور نکنید بلکه انجام برخی از اقدامات احتیاطی می تواند باعث پیشگیری از عفونت شود.

5- ملاسما (Melasma)

قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر آفتاب موجب تشکیل بیش از حد و ناخواسته ملانین در پوست شده وسبب ایجاد لک های خاکستری- قهوه‌ای رنگ خواهند شد که با استفاده از کرم های ضد آفتاب، استفاده از کلاه و همچنین با کاهش میزان قرار گرفتن مستقیم زیر آفتاب می توان از آن پیشگیری کرد.

6- جوش زدن و خارش پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض برخی گیاهان و درختان

برخی از افراد با قرار گیری در معرض برخی از گیاهان و درختان مانند پیچک سمی، بلوط و سماق و.. دچار تحریک پوست شده و سبب ایجاد جوش و خارش در پوست آنها می‌شود که این افراد می‌نوانند با تشخیص و شناخت درختان و گیاهان نسبت به آنها حساسیت دارند از آنها دوری کنند یا با استفده از محصولات مناسب در برابرآنها از پوست خود مراقبت کننند.

7- عرق سوز شدن

به دلیل مسدود شدن غدد عرق اتفاق می‌افتد.. از آنجا که عرق نمی تواند بیرون برود، زیر پوست شما ایجاد می شود و باعث بروز جوش و خارش می گردد. سپس هنگامی که پوست عرق می کند، بسیاری از مردم در پوست احساس سوزش می کنند. هر چیزی که بتواند برای جلوگیری از عرق کردن زیاد به شما کمک کند خطر ابتلا به این عارضه را کاهش خواهد داشت.

نکاتی که متخصصین پوست به بیماران خود پیشنهاد می کنند تا به آنها کمک کند عرق کمتری داشته و در نتیجه خطر ابتلا به عرق سوز شدن را کاهش دهند عبارتند از:

 • استفاده از لباس های نخی سبک و گشاد
 • انجام ورزش و تمرین در ساعات خنک روز یا در محیط با تهویه هوای مناسب
 • خنک نگه داشتن پوست با استفاده از وسایل مناسب

8- حساسیت به خورشید (کهیر زدن)

اگر با قرار گیری در معرض آفتاب دچار کهیر می‌شوید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا علت اصلی حساسیت مشخص شود.

برخی از افراد با استفاده از برخی داروها که توسط پزشک تجویز می‌شود درمان می شوند و در کل می توان با حفاظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از وسایل مناسب و محصولات مناسب مراقبت از پوست مانند کرم ضدآفتاب این مشکل را رفع کرد.

9- آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند تفریحات تابستان  شما را خراب کند و همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش دهد. با انجام اقدامات زیر می توانید از این قضیه جلوگیری کنید.

 • سعی کنید در سایه قرار گیرید.
 • در صورت امکان، کلاه، عینک آفتابی، آستین بلند و شلوار بپوشید.
 • از کرم ضدآفتاب استفده کنید.

10- عفونت گوش و خارش پوست بعد از شنا

بعد از شنا آب به دام افتاده در کانال گوش ممکن است باعث عفونت شود که با استفاده از گوش گیر هنگام شنا می‌توانید از این نوع عفونت پیشگیری کنید.

ایجاد جوش و خارش پوست پس از آبتنی و شنا در دریاچه ها، اقیانوس ها و رودخانه ها ظاهر می شود که ناشی از انگل هایی است که از آب به پوست شما انتقال یافته و در پوستتان پنهان می شوند و باعث ایجاد لکه های قرمز کوچک در مناطقی  از بدن می شوند که لباس شنا آن را پوشش نداده است . توجه به نکات زیر می تواند جهت رفع این مشکل مفید باشد.

 • از شنا در آب های آلوده بپرهیزید.
 • بعد از شنا فورا همزمان با تبخیر آب روی پوست با استفاده از یک حوله پوست بدن خود را تمیز کنید تا انگل های پنهان شده در پوست از بین بروند.
بفرست به دوستات :
فهرست