کاشت مو 

 ریزش مو از قدیم یکی از دغدغه های مردم به خصوص جوانان بوده است، متاسفانه در سال های اخیر نیز  به دلایل مختلفی از جمله تغذیه نامناسب، استرس و فشارکاری، همچنین عوامل ژنتیکی، این ریزش مو مانند ریزش ابرو در افراد بیشتر نمود پیدا کرده است.  از طرف دیگر  با توجه به پیشرفت روش های ترمیم و جلوگیری از ریزش مو و ابرو و به خصوص کاشت مو و کاشت ابرو باعث شده است که افراد بیشتر متمایل به استفاده از روش های ترمیم و کاشت مو و کاشت ابرو برای داشتن چهره ای مناسب شوند.

از آنجایی که ریزش مو و کم پشت شدن موهای سر سبب بالاتر دیده شدن سن و نیزکاهش اعتماد به نفس افراد می شود، ترمیم و کاشت مو امروزه در تمام نقاط دنیا رونق بیشتری یافته است. اکثر افراد برای جایگزینی موهای از دست رفته خود از کاشت مو استفاده می کنند. در واقع یکی از روش های تقویت مو کاشت مو است.

کلینیک پوست و مو-کاشت مو

مراحل کاشت موی طبیعی

کاشت مو نوعی عمل جراحی است که در آن ریشه مو را از ناحیه اهدا کننده معمولا پشت سر افراد به ناحیه پذیرنده یا همان بخش خالی از مو انتقال می دهند. کاشت مو امروزه با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود که انتخاب بهترین روش با توجه به شرایط موی سر فرد و پس از بررسی های لازم توسط پزشک متخصص انجام می شود.

اگر بخواهیم تاریخچه کاشت مو را مورد بررسی قرار دهیم شاید جالب باشد که بدانید در سال 1939 یک پزشک ژاپنی برای اولین بار نظریه کاشت مو را مطرح کرده و تقریبا 20سال بعد در 1959  توسط یک پزشک آلمانی به مرحله اجرا در آمده است. در این بین آزمایش ها و روش های متعددی تا به حال مورد ارزیابی قرار  گرفته تا به حالت امروزی برسد.

 کاشت یا پیوند موی طبیعی یعنی جابه جایی موهای یک فرد از یک قسمت (قسمت دهنده یا بانک مو ) به قسمت دیگر (قسمت گیرنده) در بدن همان فرد می‌باشد. در واقع فرایند اصلی کاشت مو شامل دو مرحله می باشد که در مرحله اول برداشت مو از قسمت دهنده و سپس کاشت آنها در قسمت گیرنده می‌باشد. کاشت مو در بخش های مختلفی همانند ابرو ، سر، ریش و حتی سیبیل قابل انجام است و از جایگاه خوبی بین افراد برخوردار بوده و در حال حاضر جزو اعمال جراحی سرپایی به شمار می رود.

کاشت مو به روش غیر جراحی FIT

یکی از مهمترین و محبوب­ ترین روش های کاشت مو روش استخراج واحد فولیکولی(FIT) یا  Follicular Isolation  Technique  است. در روش FIT  پزشک متخصص توسط یک سوراخ­ کننده (پانچ) مخصوص استخراج فولیکول­ های مجزای مو از نواحی پشتی و کناری پوست سر (نواحی اهداکننده یا نواحی با رشد مداوم مو که هیچگاه ریزش مو به صورت ژنتیکی در آنجا رخ نمی ­دهد) را انجام می دهد سپس موی برداشته شده را در ناحیه ی بدون مو کاشت می کند. از این رو، به دلیل این که مو از ناحیه ی اهداکننده برداشته شده و به نواحی بی مو یا کم مو برده می­ شود، معمولا مشخصه­ های ژنتیکی خود را حفظ کرده و به صورت طبیعی رشد می ­کند.

مراحل کاشت مو به روش FIT

کلینیک پوست و مو- کاشت مو

در روش کاشت مو به روش FIT ابتدا لازم است موی سر به وسیله ماشین به طور کامل کوتاه شود، سپس ناحیه ی پشت سر برای انتفال مو و همچنین خط رویش مو در ناحیه ی بی مو بنا به فرم و حالت صورت طراحی شده و علامت گذاری می شود تا کاشت مو با ظاهری طبیعی انجام گیرد. کاشت مو طبیعی با بی حس کردن سر شخص بیمار با تزریق لیدوکائین و در اتاق عمل آغاز می شود، بیمار در مدت زمان عمل هوشیار بوده و تنها با بی حسی موضعی این عمل صورت میگیرد.

در مرحله بعد پس از آماده سازی شخص با استفاده از پانچ های کوچک و با چشم مسلح (با کمک عینک هایی با بزرگ نمایی ۲٫۵ تا ۵ برابر) برداشت موها از پشت سر شروع می شود.

برداشت موها از پشت سر بسته به تعداد گرافت ها چند ساعتی طول می کشد. در پایان پشت سر پانسمان می شود. جالب است بدانید سوراخ های پشت سر نیاز به بخیه ندارد و با سرعت باور نکردنی تنها ظرف چند روز بهبود می یابد.

فولیکول های برداشت شده برای اینکه از آسیب دمایی در امان باشند در ظرف شیشه ای حاوی سرم نمکی خنک قرار داده می شوند. در این محلول خنک می توان فولیکول های مو را تا ۵ ساعت زنده نگهداری کرد.

ناحیه گیرنده مو یا همان ناحیه طاس سر پس از ضدعفونی با بتادین با تزریق لیدوکایین در سطح پوست بی حس می شود و با استفاده از تیغ های بسیار نازک و کوچک تعداد زیادی شکاف یا سوراخ ایجاد می شود. اندازه شکاف ها ۰٫۸-۱٫۵ میلیمتر است. در این مرحله دقت در زاویه فرورفتن تیغ در پوست سر بسیار مهم است چراکه این زاویه در حالت گیری فولیکول های مو بسیار اثر گذار خواهد بود.

عمق شکاف ها نیز تنها حدود ۳-۴ میلیمتر است. شکاف های خیلی سطحی یا خیلی عمیق مناسب نیست زیرا فولیکول ها به خوبی در پوست سر قرار نمی گیرند و بعد از رشد نمای عروسکی پیدا خواهند کرد. بعد از آماده شدن همه شکا فها مرحله کاشت مو آغاز می شود.

کاشت مو توسط یک یا دو تکنسین زبردست و با استفاده از پنس های ظریف انجام می شود. گرافت های مو یک به یک در داخل شکاف های پوست سر که قبلا آماده شدند قرار داده می شود. این کار به سرعت و بدون فشار به ریشه موها انجام می شود. گرافت های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته می شود تا خط مو نمای عروسکی پیدا نکند. گرافت های حاوی ۲ یا ۳ تار مو در نواحی عقب تر کاشته می شود.

مرطوب نگه داشتن ریشه موهای کاشته شده در طول عمل بسیار مهم است به همین جهت در این مرحله بارها سرم نمکی بر روی سر اسپری می شود. کاشت گرافت های مو بسته به تعداد گرافت ها ۲ یا ۳ ساعت طول می کشد و در پایان این مرحله بازبینی نهایی انجام می شود و سر بیمار پانسمان می شود و کاشت مو به اتمام می رسد.

کلینیک پوست و مو-کاشت مو

مزایای روش کاشت مو به روش FIT

 • ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی به نظر می رسند
 • خط اسکار در پشت سر ایجاد نمی شود بلکه اسکارهای نقطه ای لابه لای موها ایجاد می شود که قابل دید نیستند.
 • آسیب کمتری به پوست سر و عروق و اعصاب آن وارد می شود درنتیجه بیمار بعد از عمل درد و ناراحتی چندانی ندارد.
 • ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه
 • نیازی به بخیه زدن و بخیه کشیدن نیست.
 • ترمیم کم مویی سر شخص با جلسات تکمیلی در صورت نیاز
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن
 • عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن

معایب کاشت مو به روش FIT

 • چون درگرافت های FIT چربی محافظ کمی در اطراف ریشه موها وجود دارد این گرافت ها بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند. بنابراین دستکاری آنها هم در مرحله برداشت و هم در زمان کاشت باید با احتیاط انجام شود تا فشار اضافی به ریشه مو وارد نشود. به همین جهت نتیجه عمل خیلی به مهارت پزشک بستگی دارد.

 • کاشتن گرافت های FIT به خاطر نداشتن چربی و جدا بودن ریشه ها از یکدیگر مشکل تر از گرفت های FUTاست.
 • گرافت های FIT  به خاطر نداشتن چربی محافظ خیلی زود خشک می شوند که باید مراقب این مساله هم بود.
 • برای انجام FIT کل موهای سر باید از ته تراشیده شود. (بلندی موها حداکثر یک یا دو میلیمتر باشد)در روش FIT پانچ های بسیار تیز استفاده می شود. در بیمارانی که ریشه موهایشان خمیده و کج و معوج است احتمال آسیب دیدگی فولیکول ها زیاد است .به همین جهت تنها 60% از بیماران کاندید مناسبی برای روش FIT هستند.
 • نیاز به تکرار و ادامه درمان جلسات کاشت مو به فواصل ۶ ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه
 • در صورت بی تجربه بودن پزشک، ممکن است نتیجه کاشت مو به صورت رشد عروسکی شود.

حتما جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره به کلینیک پوست و مو مراجعه کنید.

 

کلینیک پوست و مو-کاشت مو

 

 

بفرست به دوستات :
فهرست