جراحی

جراحی های  زیبایی

تمایل به زیبایی و زیبا دیده شدن ریشه در فطرت ما انسانها دارد چرا که زیبایی باعث افزایش اعتماد به نفس در شخص نیز می شود. از این رو در قرن حاضر روش های مختلفی برای ایجاد هارمونی بسیار مناسب در چهره و سایر قسمت های بدن جهت زیبا دیده شدن بوجود آمده اند که یکی از بهترین و محبوب ترین روش ها در جهان، انجام جراحی های زیبایی است. جراحی زیبایی یک عمل داوطلبانه و انتخابی است که روی قسمت های مختلف بدن تنها با هدف افزایش زیبایی ظاهری فرد و ایجاد تقارن و تناسب و همچنین حذف علائم پیری انجام می شود. این نوع جراحی ها راه حل بسیار مناسبی جهت اصلاح و ترمیم معایب بدن و چهره که به صورت مادرزادی،  بر اثر سوانح و یا بر اثر پیری در اشخاص بوجود می آیند نیز می باشند.     انواع مختلف جراحی زیبایی در قسمت های مختلف بدن و صورت می تواند انجام پذیرد که شامل موارد زیر می باشد :

 جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

این جراحی یکی از رایج ترین نوع جراحی های زیبایی است که  با هدف بهبود بینایی و افزایش زیبایی پلک ها از طریق رفع افتادگی پلک ها با استفاده از حذف بافت، پوست و چربی اضافه انجام می شود که می تواند روی پلک بالا، پایین و یا هر دو صورت بگیرد. بلفاروپلاستی برای درمان موارد زیر استفاده می شود. برای حذف پوست شل و اضافی که باعث ایجاد چین و چروک می شود و یا حاشیه طبیعی پلک بالا را مختل می کند و گاهی اوقات باعث اختلال در بینایی می شود. برای حذف چربی های انباشته شده در زیر چشم برای رفع گودی چشم و پف پلک بالایی برای رفع پیری، چروک و افتادگی دور چشم که در اثر افزایش سن بوجود می آید.  

جراحی سینه

از دیدگاه روان شناختی سینه مظهر باروری و زیبایی یک زن شناخته شده و فرم مناسب آن باعث افزایش اعتماد به نفس زنان می‌شود علاوه بر آن صاحب نقش منحصر بفرد و کلیدی در تناسب اندام بدن خانم ها بوده و مهم‌ترین سمبل زنانگی قابل مشاهده آنان نیز به شمار می آید. از این رو یکی از محبوبترین و مناسبترین  روش ها برای افزایش زیبایی و تناسب سایز سینه با دیگر اعضای بدن، انجام جراحی زیبایی سینه در بین بانوان می باشد. معمولا هدف از این جراحی افزایش یا کاهش حجم بافت سینه و یا به عبارت دیگر بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه و همچنین رفع افتادگی برای ایجاد فرمی متقارن، زیبا و متناسب با سلیقه فرد متقاضی می باشد. از عوامل و دلایل اصلی که در اکثر بانوان باعث ایجاد تغییرات در ظاهر سینه‌ها  و مخصوصا افتادگی آنها می شود می توان به افزایش سن و تغییرات وزن، زایمان و شیردهی اشاره نمود. در این حالت سینه‌ها شکل اولیه خودشان را از دست داده و سفتی‌شان کم شده و شروع به شل شدن می‌کنند و هاله و نوک سینه از جای اصلی‌شان که در برجسته‌ترین قسمت سینه است به سمت پایین جا به جا می‌شود و به عبارتی دیگر دچار افتادگی می شود.که به راحتی با انجام جراحی سینه قابل برطرف شدن می باشد.

جراحی شکم (آبدومینوپلاستی یا تامی تاک)

تغییرات هورمونی، نشستن مداوم، حاملگی و فرایندهای پس از زایمان، افزایش سن، استعداد ژنتیکی، ازدست دادن و افزایش وزن به صورت متناوب از عوامل قابل توجهی هستند که باعث شل شدن و افتادگی پوست و عضلات شکم، ایجاد ترک در اثر کشیدگی پوست، گرفتن چربی و بزرگ شدن موضعی این ناحیه و اختلال در زندگی فرد می شوند. اثر بد شکل شدن شکم در پوست و عضلات بعد از چاقی در خانم ها بیشتر از آقایان سبب افتادگی و شل شدن پوست و عضلات می شود  یکی از راه های  رفع این مشکلات انجام جراحی شکم یا آبدومینوپلاستی با نتایج مؤثر در ناحیه شکم است بعد از انجام این جراحی عضلات شل شکم قوی تر شده و پوست آویزان که دارای جای ترک نیز هست و همچنین چربی های اضافی از بین می روند تا شکمی تخت، سفت و جوان با ظاهری زیبا بوجود بیاید.  

لیپوساکشن

لیپوساکشن یا لیپوپلاستی یک روش جراحی زیبایی است که با هدف از بین بردن چربی های موضعی اضافی و بهبود خطوط بدن منجر به تغییر شکل مناطق خاصی از بدن مانند شکم، ران، باسن، پشت بازو و گردن شده  و باعث افزایش رضایت فرد از تناسب اندام خود می شود لیپوساکشن با کمک مکش با استفاده از یک لوله کوچک از جنس استیل به نام کانولا انجام می شود. کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق یک برش کوچک وارد پوست می شود و چربی های اضافی را حذف می کند.  

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت یا با بی حسی موضعی (همراه با تزریق دارو) رایج ترین نوع عمل لیپوساکشن می باشد. در این روش، پیش از برداشتن چربی ها ابتدا مقدار زیادی از یک محلول دارویی به درون قسمت هایی از بدن که چربی اضافی آن باید حذف شود، تزریق می گردد. گاهی اوقات ممکن است که حجم محلول تزریق شده بیش از سه برابر مقدار چربی هایی باشد که از آن موضع برداشته می شود. لیپوساکشن به روش فوق مرطوب نیز روشی مشابه با لیپوساکشن تامسنت است اما تفاوتی که دارد آن است که حجم محلول تزریق شده در موضع محل عمل، کمتر از مقدار تزریق شده در روش تامسنت می باشد. اغلب لازم است که این عمل تحت شرایط بیهوشی خفیف یا بیهوشی عمومی انجام شود. یکی دیگر از روش های لیپوساکشن لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) است که در آن از امواج اولتراسونیک برای شکستن سلول های چربی و تبدیل آنها به حالت مایع استفاده می شود. در مرحله بعد، این سلول ها با استفاده از مکش وکیوم از محل مورد نظر خارج می شوند. عمل لیپوساکشن با کمک اولتراسوند را می توان به دو روش انجام داد که شامل روش خارجی (از روی سطح پوست به وسیله یک دستگاه مخصوص ساطع کننده امواج اولتراسوند) و روش داخلی (از زیر سطح پوست به وسیله یک لوله کوچک و داغ به نام کانولا) می باشد. این نوع از عمل لیپوساکشن را می توان برای حذف چربی از نواحی متراکم و فیبری بدن از  قبیل بالای کمر یا سینه های بزرگ شده آقایان انجام داد. لیپوساکشن به کمک لیزر (LAL) روشی است که در آن از انرژی امواج لیزر برای آب کردن سلول های چربی استفاده می شود. بعد از آنکه سلول های چربی به حالت آبکی تبدیل شدند، می توان آن را از طریق مکش وکیوم از موضع محل عمل خارج کرد و یا به آن اجازه داد تا خود به خود از طریق لوله های کوچکی که در این منطقه قرار داده می شود،خارج گردد. از آنجا که لوله ای که برای عمل لیپوساکشن به کمک لیزر استفاده می شود (کانولا) کوچک تر از لوله هایی است که در روش سنتی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین جراحان ترجیح می دهند که برای لیپوساکشن در مناطق ظریف و حساس بدن از این روش استفاده کنند. این مناطق شامل چانه، فک ها و صورت می باشد. یکی از مزیت های دیگری که روش لیپوساکشن به کمک لیزر نسبت به سایر روش های لیپوساکشن دارد آن است که در این روش انرژی امواج لیزر باعث تحریک ساخت کلاژن در بافت ها نیز می شود. ساخته شدن کلاژن به افزایش استحکام بافت پوست و جلوگیری از افتادگی آن بعد از عمل لیپوساکشن کمک می کند.   لیپوساکشن با روش واتر جت .در این روش برای از بین بردن چربی از جریان پر فشار آب که از سر ظریف کانولا خارج می شود استفاده می شود. در آخر باید به این نکته توجه کرد که لیپوساکشن روش مناسبی جهت درمان اضافه وزن نمی باشد.

لیفت صورت با جراحی (ریتیدکتومی)

عوامل مختلفی از قبیل افزایش سن، نازک شدن پوست، از دست دادن چربی صورت، گرانش، آسیب خورشید، سیگار کشیدن، وراثت و و استرس باعث از بین رفتن خطوط و ظاهر جوان صورت فرد می شوند و به مرور در پوست یک حالت جمع شدگی به همراه چین و چروک ایجاد می شود که قابلیت ارتجاعی بودن پوست را کاهش و از چربی های زیر پوست کاسته می شود. این روند بافت های اطراف چشم و فک پایینی را شل می کند و چهره فرد اخمو و خسته به نظر می رسد. در این شرایط یکی از راه حل های مناسب برای اینکه  شکل و زیبایی دوران جوانی تا حد زیادی به فرد بازگردانده شود استفاده از لیفت صورت می باشد. عمل لیفت صورت و یا کشش پوست صورت معمولاً در افرادی با سنین ۶۰-۴۰ سال انجام می‌شود . البته این عمل در هر سنی قابل اجرا بوده، به طور کلی در عمل لیفتینگ صورت چربی های اضافی برداشته شده، عضلات زیرین سفت شده و پوست صورت و گردن نیز کشیده خواهد شد که تمامی این کارها نشانه های افزایش سن را تا حد زیادی کاهش می دهند. برای انجام این جراحی، از بیحسی موضعی همراه با تزریق داروهای آرام بخش یا بیهوشی عمومی استفاده می شود. مدت زمان این عمل، در حدود سه الی چهار ساعت بوده و اکثر برش ها در داخل خط مو و در داخل چروک های طبیعی صورت انجام می شود تا بعدا علائم جراحی مشخص نباشد. امروزه با پیشرفت تکنیک های  مختلف جراحی سعی می گردد که وسعت محل برش کاهش داده شود تا از عوارض ناشی از برش جراحی از جمله تخریب محل رویش مو، اسکار و تغییرات رنگ پوست در محل برش جلوگیری گردد.  
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]