5 دیدگاه

ماندگاری تزریق چربی 

تزریق چربی راه خوبی برای جبران حجم از دست رفته بدن در طی پیری و جوانسازی بدن است. از آن جا که چربی از بدن خود فرد گرفته می شود خطراتی مثل آلرژی یا پس زدن را به همراه ندارد و برای بسیاری از افراد که به دنبال اطلاعاتی در مورد این روش هستند این نکته حائز اهمیت است که ماندگاری این تزریق چه مدت خواهد بود و سوالاتی همچون پس از تزریق چربی صورت چه بخوریم؟ خوابیدن ورم تزریق چربی چقدر طول می کشد؟ برای دریافت پاسخ این سوال ها با ما در این مقاله از میزان ماندگاری تزریق چربی همراه باشید.

بیایید با این حقیقت روبرو شویم: شما به طور طبیعی و همان طور که هر کس دیگری نیز خواهان آن است، چهره ای جوان می خواهید، اما نمی خواهید چهره ی خود را در معرض انواع درمان های مصنوعی متعدد چهره بگذارید. شاید شما تزریق و لیفت صورت را در نظر گرفته اید، اما می خواهید یک رویکرد طبیعی تر و جایگزین برای دستیابی به چهره ی شاداب و سالم جوانی داشته باشید

تزریق چربی در صورت، حجم از دست رفته صورت ( که به دلیل افزایش سن به وجود می آید) را، بازیابی می کند. با افزایش سن، پدهای چربی تمایل به شکستن و جذب به سمت خط فک و گردن دارند. در نتیجه چین و چروک ها و خطوط ریز برجسته تر به نظر می رسند و قسمت پایین صورت شروع به افتادگی می کند.

میزان ماندگاری تزریق چربی چقدر است

برای مقابله با این علائم پیری، تزریق چربی در صورت از چربی تن خود شما استفاده می کند و آن را در داخل صورت برای رسیدن به شادابی جوانی تزریق می کند. چربی خود بیمار از نقاط دارای چربی رایج – از جمله باسن – برداشته می شود و پیش از آن که در صورت تزریق شود، تصفیه می شود. دلیل اصلی ماندگاری تزریق چربی نسبت به سایر روش ها، در این است: از آنجایی که چربی از بدن خود بیمار است، هیچ شانسی برای پس زدن تزریق توسط سیستم ایمنی وجود ندارد.

در حالت کلی، نتایج به دست آمده از عمل و ماندگاری تزریق چربی، برای هر بیمار متفاوت خواهد بود. اما اگر این عمل در شرایط مناسب انجام بگیرد، این روش توان این را دارد که یک بهبود دائمی را برای مراجعه کننده به همراه داشته باشد. در حالی که فیلرهای تزریقی در طول زمان اثر بخشی خود را از دست می دهند، چرا که توسط بدن جذب می شوند، و برای حفظ نتایج حاصل از این عمل ها تکرار درمان ضروری است، تزریق چربی می تواند نتایج دائمی داشته باشد؛ زیرا چربی منتقل شده به صورت، در واقع یک ماده زنده است. البته مقداری از چربی به طور طبیعی در طی شش هفته اول پس از تزریق توسط تن جذب می شود، اما آن میزان از چربی ای که پس از رخداد این فرایند بر جا می ماند، به طور کلی مانند سایر بافت های زنده بدن به حیات خود ادامه می دهد. مقدار کمی از چربی نیز ممکن است طی شش ماه آینده توسط تن دوباره جذب گردد، اما این امر به طور کلی تاثیر زیادی بر ماندگاری تزریق چربی ندارد.

نوسانات وزن نیز می تواند میزان چربی موجود را افزایش یا کاهش داده و بر ماندگاری تزریق چربی تاثیر گذار باشد، درست همانطور که حجم چربی در محل اصلی (یعنی همان جایی که چربی از آنجا برای انجام عمل گرفته شده، مانند باسن) نیز تغییر می کند. درست مانند هر کار دیگر، انجام عمل جراحی (حتی از نوع ساده ی آن) نیز وابستگی زیادی به جراح آن دارد؛چرا که هرکسی میزانی از مهارت و تجربه را داراست. بنابراین موضوع مهم در این مرحله، انتخاب جراح حرفه ای است. یک جراح پلاستیک با تجربه می داند که چه مقدار چربی تزریق کند و از چه تکنیکی برای جلوگیری از مرگ سلول های چربی (نکروز چربی) استفاده کند.

 

ماندگاری تزریق چربی

ماندگاری تزریق چربی از ژل های موجود بیشتر است ولی باید بدانید که قیمت آن نیز گرانتر خواهد بود. تزریق چربی راههای گوناگونی دارد مثل لیپوماتیک، لیپوفیلینگ و لیپوساکشن.

تفاوت این روش ها در نوع برداشت چربی است که مشخص می کند چه تعداد از سلول های چربی سالم می مانند و چه درصدی از آن ها آسیب می بینند. هر چه سلولها آسیب دیده تر باشند با سرعت بیشتری در بدن جذب می شوند که ماندگاری تزریق چربی را به همان نسبت پایین می آورد.

در ابتدای این مقاله برای کسب تمامی اطلاعات از تزریق چربی به مقاله ی ” ۲۵ پرسش و پاسخ مهم تزریق چربی ” مراجعه کنید.

عوامل موثر بر میزان جذب چربی

طبق تحقیقات انجام شده حدود 30 تا 70 درصد چربی تزریق شده به بدن طی یک سال جذب می شود و به همین علت است که پزشکان معمولا مقدار بیشتری از حد مورد انتظار شما تزریق انجام می دهند تا پس از جذب درصدی از آن، نتایج هنوز مورد رضایت شما واقع شوند. عوامل موثر بر جذب چربی جز موارد زیر هستند:

 • در واقع میزان این جذب به توانایی بدن در جذب چربی بستگی دارد. متابولیسم بدن افراد مختلف با هم متفاوت است و می تواند در نتیجه ی حاصل شده تفاوت ایجاد نماید.

ماندگاری تزریق چربی

 • علاوه بر این مورد کاهش وزن نیز می تواند میزان این جذب را افزایش ببخشد به همین دلیل توصیه می شود اگر می خواهید رژیم یا ورزشی برای کاهش وزن انجام دهید حتما پیش از عمل این کار را انجام دهید و کاهش وزن را به بعد از عمل موکول نکنید.
 • نوشیدن آب می تواند در حفظ چربی ها موثر باشد به همین علت مهم است که پس از عمل حتما به میزان مناسب آب بنوشید.
 • از دیگر عوامل موثر می توان به گردش خون مناسب در بافت اشاره نمود. توصیه می شود بعد از عمل مدتی از ورزش های سنگین خودداری کنید تا خونرسانی بدون مشکل به سلولهای چربی انجام شود و سبب مرگ سلولهای چربی نشود.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری هستید که سبب کاهش وزن شما شده است توصیه می شود پیش از درمان با تزریق چربی به پزشک مربوطه مراجعه و بیماری را درمان و علائم آن را متوقف کنید زیرا سلول های چربی با کم شدن وزن بدن کاهش می یابند.
 • از غذاهای مناسب استفاده کنید (رژیم سرشار از میوه و سبزیجات) و گشنگی نکشید. اگر غذای مناسب به بدن شما نرسد و قند خون مورد نیاز بدن تامین نشود بدن طی مکانیسم های دفاعی متعدد در برابر کمبود انرژی با سوزاندن سلولهای خودی که شامل چربی ها نیز هستند واکنش نشان می دهد تا قند مورد نیاز برای فعالیت مغز را فراهم کند.
 • به طور معمول طی افزایش سن مقداری از چربی های بافت های مختلف بدن تحلیل می روند و چربی تزریق شده هم مجزا از این حالت نیست. بنابراین بعضی از موارد جذب چربی ها قابل جلوگیری نیستند. بدن افراد مختلف حتی با وجود رعایت موارد بالا میزان مختلفی از جذب چربی را نشان می دهند که می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی یا محیطی باشد.

ماندگاری تزریق چربی

ماندگاری تزریق چربی – با عدد و رقم!

در طی تحقیقی عکس هایی قبل و بعد از درمان از بیماران گرفته شد. یکسال پس از درمان حدود 5 درصد افراد تفاوتی با عکس قبلشان نداشتند، 51 درصد افراد تغییرات مناسبی را نشان دادند و 44 درصد افراد تغییرات راضی کننده و مورد قبولی بروز دادند.

این اعداد می تواند در اثر مراقبت های مناسب، راضی کننده تر نیز باشد. بنابراین نمی توان گفت که 5 درصد افراد که تغییر چشمگیری نداشتند به علت ناکارآمدی درمان بوده است . زیرا در بدترین حالت هم 30 درصد چربی تزریق شده باقی می ماند. ضمن این که بیماران بازه بین 35 و 71 سال را شامل می شدند و افزایش سن سبب تحلیل رفتن سریعتر چربی می شود. تحقیق فوق در مجله Archives of facial plastic surgery و توسط دکتر ادوین ویلیامز انجام گرفت که برای اطلاعات بیشتر می توانید به آن رجوع نمایید.

نتایج تزریق چربی در صورت می تواند برای چندین سال ماندگاری و اثر بخشی خود را پا بر جا نگه دارد. در بسیاری از موارد، نتایج حاصله از انجام این عمل می تواند دائمی باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید در برابر پیری که میزان آن روز به روز در آینده افزایش خواهد یافت، تزریق چربی در صورت نخواهد توانست برای همیشه از چهره ی شما محافظت کند. در حالی که انتقال چربی صورت می تواند علائم فعلی پیری را کاهش داده و به حداقل برساند، بیماران باید انتظار داشته باشند که نتایج این عمل به مرور زمان اندکی کاهش یابد.

نتایج تزریق چربی متفاوت است ولی تحت شرایطی که فرد مراقبت های لازم را انجام دهد بجز میزانی که در شش ماهه اول جذب می شود که معمولا بین 30 تا 70 درصد چربی های تزریق شده است، باقی نتایج می تواند به طور دائمی باقی بماند. چربی های باقی مانده مثل دیگر سلول های بدن به زندگی طبیعی شان ادامه می دهند.

ماندگاری تزریق چربی

هم چنین بسیاری افراد پس از شش ماه اول برای تزریق دوم مراجعه می کنند تا میزان چربی باقی مانده افزایش پیدا کند و نتایج بیشتر به انتظاراتشان نزدیک شود ولی بیشتر افراد به یک درمان و باقی ماندن بخشی از نتایج که به نوبه خود می تواند راضی کننده باشد کفایت می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره به متخصص پوست و مو و کلینیک پوست و مو و زیبایی و لیزر دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

کلینیک پوست وموی دکتر مسعود جعفری

بفرست به دوستات :
مطالب زیر را حتما بخوانید

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • زهرا
  1400-11-04 10:26

  مطلب خیلی مفیدی بود .من تجرشو داشتم ،ماندگاری تزریق چربی بیشتر به سن و پزشک مورد نظر بستگی داره

  پاسخ
  • amin azadi
   1400-11-05 13:27

   ممنون از نظر شما – به تمامی عوامل بالا میتونه بستگی داشته باشه مخصوصا پزشک

   پاسخ
 • سارا
  1400-11-09 12:22

  بهترین دکتر پوست و مو تو زعفرانیه کلینیک شماست . من تجربه ی تزریق چربی تو کلینیک شمارو داشتم و عالی بوده .

  پاسخ
 • فهیمه
  1401-04-11 16:44

  بسیار عالی بود، ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روش‌هایی همچون تزریق ژل، تزریق چربی و تزریق بوتاکس چه مزایایی را برای زیبایی ما به همراه خواهند داشت؟
روش‌های جوانسازی غیر تهاجمی پوست کدامند و چه مزایایی را دارا می‌باشند؟
فهرست