رایج ترین بیماری های پوستی سر چیست؟

بیماری های پوستی سر

بیشتر بیماری های پوستی سر منجر به ریزش مو یا ایجاد زخم های پوستی می شود. بیماری های پوستی سر می تواند ارثی باشد یا بر اثر سو تغذیه یا عفونت ایجاد شود. درمان بیماری های پوستی در ارتباط مستقیم با علت ایجاد این بیماری ها است.

بیماری های پوستی سر

در این مقاله قصد داریم بیماری های پوستی سر را به شما معرفی کنیم. اگر دچار بیماری های پوستی سر شده اید و نمی دانید علت یا راه درمان چگونه است این مقاله در مورد بیماری های پوستی سر را دنبال کنید.

بیماری های پوستی سر

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری است که مدت طولانی فرد را درگیر می کند و سبب تجمع خشک و خارش دار سلول های پوستی می شود که ممکن است ترک بخورد و خونریزی کند. این باعث پوسته پوسته شدن پوست شما می شود و شما می توانید آن را در قسمت های مختلف بدن خود داشته باشید. تقریباً نیمی از افراد مبتلا به این بیماری،  آن را به صورت بیماری های پوستی سر تجربه می کنند.

ممکن است پزشک متخصص پوست و مو به شما شامپو یا داروی ویژه ای برای استعمال مستقیم روی سر بدهد. همچنین ممکن است قرص هایی برای کمک به التهاب و خارش دریافت کنید. یکی دیگر از گزینه های درمانی تاباندن نور ماورای بنفش طبیعی یا مصنوعی به پوست است. این درمان می تواند به جدا شدن تکه های دردناک کمک کند.

خشکی پوست سر

با اینکه این مورد از بیماری های پوستی سر ساده به نظر می رسد ، اما این بیماری می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. ممکن است خارش و پوسته پوسته شدن پوست مشاهده شود و در صورت شکستن پوست – از ترک خوردگی یا خراشیدن – باکتری ها وارد شده و باعث ایجاد عفونت می شوند. اینمورد از بیماری های پوستی سر در آب و هوای خشک بیشتر دیده می شود و با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد. همچنین اگر موهایتان را خیلی مرتب بشویید یا از محصولات موی سخت و شیمیایی استفاده کنید که روغن های طبیعی را از بین می برد ، ممکن است این مشکل را داشته باشید.

بیماری های پوستی سر

تغییر سبک زندگی می تواند تغییری ایجاد کند. بهبودی ممکن است اگر سعی کنید کمتر موهای خود را بشویید یا از شامپوی ملایم تری استفاده کنید – از پزشک متخصص زیبایی یا داروساز در مورد آنچه که برای شما بهتر است سوال کنید. در موارد شدید ، یا هنگامی که خشکی ناشی از یک بیماری قابل درمان است ، ممکن است پزشک شما دارو را پیشنهاد کنید.

شوره سر

تکه های کوچکی از پوست می تواند از روی پوست سر شما پوسته پوسته شود و به صورت تکه های سفید رنگی روی شانه های شما باقی بماند. پوست بیش از حد خشک – یا چرب – می تواند باعث ایجاد آن شود ، مانند برخی بیماری ها مانند HIV یا بیماری پارکینسون. همچنین می تواند واکنش به برخی از صابون ها یا شامپوها یا واکنش به آلودگی قارچی در پوست سر شما باشد.

درمان شما به علت بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر این واکنش به برخی از شامپوها باشد ، شما ممکن است به سادگی محصولات را تغییر دهید. یا می توانید یک شامپوی بدون نسخه شوره سر را امتحان کنید. اگر از بین نرفت ، با پزشک خود صحبت کنید.

بیماری قارچی کرم حلقوی

علت این مورد از بیماری های پوستی سراین قارچی است که می تواند پوست یا پوست سر شما را آلوده کرده و باعث ایجاد لکه های خارش دار ، پوسته پوسته و کچلی روی سر شما شود. ابتلا به آن از طریق شخص دیگر آسان است و در نوزادان نوپا و کودکان معمول است.

پزشک ممکن است داروهای خوراکی یا شامپوها یا کرم های مخصوص برای استفاده روی سرتان به شما بدهد. مشكل پس از درمان كاملاً باید برطرف شود ، تا زمانی که دوباره به آن مبتلا نشوید.

شپش

این مورد از بیماری های پوستی سر به علت شپش ایجاد می شود. آنها حشرات ریزی هستند که در موهای شما زندگی می کنند و از خون پوست سر شما تغذیه می کنند. به نظر وحشتناک است ، اما خطرناک نیستند  فقط مسری ، آزار دهنده و خارش دار هستند! خلاص شدن از شر آنها نیز گاهی سخت است.

شامپوها یا محلول های ویژه می توانند شپش ها و تخم های آن ها  را از بین ببرند. برخی از اینها را می توانید بدون نسخه دریافت کنید ، اما موارد با مقاومت بالاتر باید توسط پزشک تجویز شود. ممکن است پوست سر شما حتی برای از بین رفتن شپش برای مدتی خارش داشته باشد

بیماری های پوستی سر

فولیکولیتیس

این یک بیماری شایع پوستی است که اتفاق می افتد هنگامی که فولیکول های مو – حفره های ریزی که موهای شما از آن رشد می کند – تحریک می شوند ، معمولاً پس از یک عفونت باکتریایی یا قارچی رخ می دهد. برجستگی های کوچک قرمز یا سر سفید اغلب در اطراف فولیکول ها ظاهر می شوند. این مورد از بیماری های پوستی سر می تواند گسترش یابد و به زخم های پوستی تبدیل شود که به سرعت بهبود نمی یابد. در موارد شدید ، می تواند باعث ریزش مو و ایجاد زخم شود.

با کرم های دارویی یا شامپو یا نور درمانی درمان می شود. در موارد نادر ، ممکن است نیاز به جراحی جزئی باشد.

آلوپسیا آرتا

این اتفاق زمانی می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ، که بدن شما را در برابر مهاجمان مانند ویروس ها و باکتری ها محافظت می کند ، به اشتباه به فولیکول های مو حمله کند. این می تواند منجر به ریزش مو شود ، اغلب در تکه هایی از پوست سر مشاهده میشود.

هیچ درمانی یا داروی مورد تأیید برای کمک به علائم وجود ندارد ، اگرچه چندین دارو و روش جراحی برای درمان در آینده امیدوار کننده به نظر می رسد. هم چنین هنوز موهای شما ممکن است به تنهایی دوباره رشد کنند. داروها برای رشد مو برای برخی از افراد موثر است ، اما مانع از ایجاد تکه های بدون موی جدید نمی شوند. محافظت از پوست از آفتاب مستقیم با کلاه ، روسری یا ضد آفتاب بسیار مهم است.

درماتیت سبورئیک

این مورد از بیماری های پوستی سر باعث ایجاد لکه های پوستی و شوره سر سخت می شود و همچنین ممکن است مناطق روغنی بدن مانند صورت ، بالای سینه و پشت را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است خارش داشته باشد ، اما جدی نیست.

این یک بیماری طولانی مدت است ، اما علائم را می توان با کرم ها ، داروها و شامپوهای مخصوص درمان کرد.

درپوش گهواره(cradle cap)

این نوعی درماتیت سبورئیک است که برای نوزادان اتفاق می افتد. مانند نسخه بزرگسالان دردناک یا خارش دار نیست ، اما دیدن پوسته های ضخیم ، پوسته و زرد رنگی که براحتی بر روی سر کودک شما به آسانی جدا نمی شود ، نگران کننده است.

بیماری های پوستی سر

ین مورد از بیماری های پوستی سر معمولاً خود به خود پاک می شود. می توانید روزانه آن را با شامپوی ملایم بشویید تا شل شود. اگر بعد از چند هفته هنوز آنجا است یا به نظر می رسد بدتر شده است ، به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

در نتیجه بیماری های پوستی سر معمولا شدید نیستند ولی از آن جا که مرتبط به سلامت پوست و مو است ممکن است افراد را آزار دهد یا زندگی معمول آن ها را تغییر دهد. برای بسیاری از این بیماری ها درمان های بدون نسخه موجود است یا با تغییر سبک زندگی خود به خود بهبود می یابند ولی در صورت جدی بودن بیماری باید به پزشک مراجعه نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه نمایید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید