بدون دیدگاه

افتادگی پلک و درمان آن با طب سنتی

افتادگی پلک که با عنوان پتوز هم شناخته می شود،می تواند صرفا در ظاهر چشم تاثیر داشته باشد یا در موارد جدی تر جلوی دید شخص را به علت پوشاندن مردمک بگیرد. در فاصله گرفتن پلک پایین از چشم به علل مختلف مانند افزایش سن ماهیچه های چشم کشیده می شود و پلک بر می گردد که در مواردی ممکن است اشک به جای جمع شدن در چشم روی گونه بریزد و مشکلاتی مانند خشکی چشم پدید بیاورد.

افتادگی پلک

افتادگی پلک بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن است اما هم چنین می تواند به دلایل پزشکی رخ دهد. واژه پتوزیس برای افتادگی بخش های مختلف بدن به کار می رود. این شرایط ممکن است از عوارض جانبی دیابت، گلوکوما، آسیب عصبی، آسیب چشم، خود ایمنی یا دیگر بیماری های عصبی باشد.

با بالا رفتن سن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و بافت ماهیچه ای اطراف چشم ضعیف می شود و به همین علت نمی تواند وزن پوست را تحمل کند و آن را بالا نگه دارد.سیگار کشیدن، مصرف الکل، چاقی، اختلال تیروئید و استرس اکسیداتیو می توانند این روند را سرعت ببخشند. سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی در این روند دارد.

افتادگی پلک

افتادگی پلک به علت بالا رفتن سن به طور معمول در هر دو چشم اتفاق می افتد در حالی که شرایط و بیماری های عصبی مختلف می تواند فقط روی یک چشم یا هر دو چشم اثر گذار باشد. به طور طبیعی افتادگی پلک همراه با نشانه های دیگری مانند تار شدن دید چشم یا دوبینی، ضعف ماهیچه های بازو یا پا و حتی مشکلات زبانی و سخت حرف زدن باشد. به همین علت الزامی است برای این مشکل به تشخیص یک پزشک نیاز داشته باشید.

پیشگیری از افتادگی پلک

ورزش هایی برای جلوگیری از افتادگی پلک

پوست اطراف چشم بسیار نازک و حساس است و به علت این که تمرکز افراد موقع صحبت کردن روی چشم متمرکز می شود می تواند تاثیر زیادی روی ظاهر فرد داشته باشد.

ورزش هایی برای چشم و پلک وجود دارند که می توانند روند افتادگی پلک را کند نمایند. این ورزش ها بسیار ساده هستند و بیش از چند دقیقه در روز وقت شما را نمی گیرند اما انجام ان ها برای طولانی مدت می تواند تاثیر پیش گیرانه قابل توجهی بر افتادگی پلک و بینایی داشته باشد.

 • این ورزش ها می تواند هاله زیر چشم را هم کم نماید. به طور مثال بنشینید یا رو به بالا دراز بکشید و با انگشت های اشاره دو طرف چشم و با انگشت های وسط گوشه میانی چشم را نگه دارید و یک فشار جزئی با انگشتان وارد کنید. پس از این کار سعی کنید محکم پلک های پایین را روی ببندید در حالیکه پلک های بالا را حرکت نمی دهید. این طور به نظر می رسد که چشم هایتان را با بالا آوردن پلک پایین می بندید.پس از چند ثانیه ماهیچه را رها کنید و این کار را ده دقیقه بعد برای چند ثانیه انجام دهید.

افتادگی پلک

 • برای قوی کردن پلک بالا روبروی آینه بایستید و به چشمانتان خیره شوید.انگشت اشاره تان را زیر ابرو قرار دهید و کمی قشار وارد کنید. ابروهایتان را از سمت خلاف استخوان بالای چشم به سمت بالا بکشید و در عین حال سعی کنید چشمانتان را ببندید.

این کار را روزی دوبار و پنج روز در هفته انجام دهید. این کار کمک می کند ماهیچه های پیشانی و ابرو قوی شوند و به این صورت جلوی افتادن پلک ها مقاومت کنند.

افتادگی پلک

 • همانطور که لبخند زدن ماهیچه های اطراف لب را بالا می برد، می توانید به ارامی پلک هایتان را لیفت نمایید. انگشتتان را گوشه چشم قرار دهید و به آرامی پلک پایین را به سمت بالا فشار دهید. پوست پایین چشمتان به سمت بالا کشیده می شود و می توانید آن را شش ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.

افتادگی پلک

 • بنشینید و سرتان را ثابت و صاف نگه دارید و سپس سعی کنید بالا و پایین را نگاه کنید. وقتی به بالا و پایین نگاه می کنید چند ثانیه مکث کنید و سپس این کار را تکرار نمایید.
 • در حالی که ابروهایتان را به سمت بالا می کشید پلک بالا را به حالت نیمه بسته قرار دهید. سپس بعد از چند ثانیه چشمتان را طوری باز کنید که سفیدی چشم اطراف عنبیه قابل مشاهده باشد.

افتادگی پلک

 • دو طرف چشم خود را در قسمت شقیقه با انگشت نگه دارید طوری که در گوشه چشم کشیدگی ایجاد شود سپس مرتبا چشم را باز و بسته کنید.این کار به قوی شدن ماهیچه اطراف چشم کمک می کند.

درمان های افتادگی پلک در طب سنتی

راه های مختلفی برای درمان افتادگی پلک وجود دارند مثل کرم های لیفت، جراحی، لیفت با نخ، بوتاکس، تزریق ژل و لیزر های مخصوص. اما با طب سنتی نیز می توان این مشکل را تا حدی درمان نمود.به خصوص در سنین پایین تر که به تازگی علائم افتادگی پلک شروع به نمایان شدن کرده اند.

 • آبرسانی به بدن

گفتن این نکته که در روز باید به مقدار کافی آب مصرف کنید قدیمی به نظر می رسد ولی از اهمیت آن غافل نشوید. وقتی آب کمتری به بدن می رسد پوست شادابی خود را از دست می دهد و خاصیت ارتجاعی آن کاهش می یابد. اهمیت بسیاری دارد که روزانه هشت تا ده لیوان آب بنوشید.

افتادگی پلک

 • ماساژ با یخ برای درمان افتادگی پلک

می توانید مکعب های کوچک یخ یا کمپرس های سرد را در یک حوله قرار دهید و ده تا بیست دقیقه روی پوست قرار دهید.این کار از آن جهت اهمیت دارد که عصب های پوستی را تحریک می کند و باعث سفت شدن پوست می شود.

افتادگی پلک

 • روغن زیتون برای درمان افتادگی پلک

یکی دیگر از بهترین روش های درمان افتادگی پلک، روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به سلامت پوست و بهبود افتادگی پلک کمک می کند. روغن زیتون به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند و هم چنین خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. به منظور جلوگیری از افتادگی پلک روغن زیتون را کمی گرم کنید و آن را به صورت ولرم روی پلکتان ماساژ دهید. می توانید این کار را در شب انجام دهید و آن را صبح بشویید. به این منظور از یک رو بالشی ساده استفاده کنید که مشکلی با کثیف شدن ان ندارید.

  افتادگی پلک

 • چای سبز برای درمان افتادگی پلک

یکی از بهتریرن نوشیدنی های گرم جهت درمان افتادگی پلک چای سبز است و حاوی خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدان های زیادی است که خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشند و به همین علت نوشیدن روزانه و منظم چای سبز توصیه می شود. بعد از نوشیدن پای سبز تفاله یا کیسه آن را روی چشمتان قرار دهید و از خواص ضد تیرگی اطراف چشم آن نیز بهره مند شوید.

افتادگی پلگ

 • ژل آلوئه ورا برای درمان افتادگی پلک

شما می توانید این ژل را بصورت بسته هایی از داروخانه تهیه نمایید یا خودتان این گیاه مفید را پرورش دهید و از خواص ان بهره مند شوید. به این صورت که دو قاشق ژل الوئه ورا را به همراه یک قاشق بلغور دو سر، دو قاشق ماست ساده و مقدار خیار رنده شده با هم مخلوط کنید تا ایجاد یک کرم مرطوب کننده و آبرسان عالی دهد. از ان جا که این مواد قابلیت فساد دارند بهتر است آنرا بیشتر از دو روز مصرف نکنید و حتما در یخچال نگهداری کنید.افتادگی پلک

 • ماسک سفیده تخم مرغ برای درمان افتادگی پلک

سفیده تخم مرغ  منبع غنی از پروتئین است. شما می توانید سفیده تخم مرغ را روی چشمتان ماساژ دهید و به سفت شدن پوستتتان کمک کنید. افتادگی پلک

 • خواب کافی

خواب کافی حداقل شش تا هشت ساعت در شب به شما کمک می کند خسته به نظر نرسید و همین موضوع باعث پیشگیری از مشکلات پوستی و افتادگی پلک می شود. افتادگی پلک

 • انگور برای درمان افتادگی پلک

انگور سرشار از رسوراترول است که برای افتادگی چشم بسیار موثر است. خیلی خوب است که این ماده را به رزیم غذایی تان اضافه نمایید و از خواص ان بهره مند شوید. افتادگی پلک

 • چای بابونه برای درمان افتادگی پلک

چای بابونه را می توانید دم کنید یا به صورت کیسه ای تهیه نمایید و آن را سی دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شود و سپس آن را روی چشمتان قرار دهید. این کار را می توانید هر روز تکرار کنید و خواص ان را ببینید.

افتادگی پلک

 • خیار برای درمان افتادگی پلک

چند برش خیار خنک را روی چشمانتان قرار دهید تا از شر پف کردن پلک خلاص شوید و هم چنین به علت خاصیت ابرسانی، خیار می تواند به کشسان شدن پوست کمک به سزایی کند.

افتادگی پلک

 • عسل برای درمان افتادگی پلک

عسل برای درمان افتادگی چشم بسیار مفید است. این ماده مغذی را ده دقیقه روی پلک خود قرار دهید و سپس با آب سرد بشویید. این کار را می توانید هر روز تکرار نمایید. افتادگی پلک

 • زردچوبه برای درمان افتادگی پلک

یکی از داروهای گیاهی برای درمان افتادگی پلک ها ترکیب زردچوبه و آب لیمو است. البته آب لیمو اسیدی است و برای پوست های خشک یا حساس توصیه نمی شود به همین علت اگر احساس سوزش کردید فورا چشمتان را با آب بشویید.

افتادگی پلک

 • روغن بادام برای درمان افتادگی پلک

این روغن حاوی مقادیر زیادی از ویتامین E است که پوست را سفت می کند و نقش مرطوب کننده هم دارد.می توانید هر شب این روغن را روی پلک خود بمالید و صبح آن را بشویید.

افتادگی پلکجهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی پلک به متخصص پوست و مو و کلینیک پوست و مو و زیبایی و لیزر دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

کلینیک پوست وموی دکتر مسعود جعفری

بفرست به دوستات :
فهرست