لیپوساکشن

لیپوساکشن یا لیپوپلاستی یک روش جراحی زیبایی است که با هدف از بین بردن چربی های موضعی اضافی و بهبود خطوط بدن منجر به تغییر شکل مناطق خاصی از بدن مانند شکم، ران، باسن، پشت بازو و گردن شده  و باعث افزایش رضایت فرد از تناسب اندام خود می شود لیپوساکشن با کمک مکش با استفاده از یک لوله کوچک از جنس استیل به نام کانولا انجام می شود. کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق یک برش کوچک وارد پوست می شود و چربی های اضافی را حذف می کند.

 

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت یا با بی حسی موضعی (همراه با تزریق دارو) رایج ترین نوع عمل لیپوساکشن می باشد. در این روش، پیش از برداشتن چربی ها ابتدا مقدار زیادی از یک محلول دارویی به درون قسمت هایی از بدن که چربی اضافی آن باید حذف شود، تزریق می گردد. گاهی اوقات ممکن است که حجم محلول تزریق شده بیش از سه برابر مقدار چربی هایی باشد که از آن موضع برداشته می شود.

لیپوساکشن به روش فوق مرطوب نیز روشی مشابه با لیپوساکشن تامسنت است اما تفاوتی که دارد آن است که حجم محلول تزریق شده در موضع محل عمل، کمتر از مقدار تزریق شده در روش تامسنت می باشد. اغلب لازم است که این عمل تحت شرایط بیهوشی خفیف یا بیهوشی عمومی انجام شود.

یکی دیگر از روش های لیپوساکشن لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) است که در آن از امواج اولتراسونیک برای شکستن سلول های چربی و تبدیل آنها به حالت مایع استفاده می شود. در مرحله بعد، این سلول ها با استفاده از مکش وکیوم از محل مورد نظر خارج می شوند.

عمل لیپوساکشن با کمک اولتراسوند را می توان به دو روش انجام داد که شامل روش خارجی (از روی سطح پوست به وسیله یک دستگاه مخصوص ساطع کننده امواج اولتراسوند) و روش داخلی (از زیر سطح پوست به وسیله یک لوله کوچک و داغ به نام کانولا) می باشد. این نوع از عمل لیپوساکشن را می توان برای حذف چربی از نواحی متراکم و فیبری بدن از  قبیل بالای کمر یا سینه های بزرگ شده آقایان انجام داد.

لیپوساکشن به کمک لیزر (LAL) روشی است که در آن از انرژی امواج لیزر برای آب کردن سلول های چربی استفاده می شود. بعد از آنکه سلول های چربی به حالت آبکی تبدیل شدند، می توان آن را از طریق مکش وکیوم از موضع محل عمل خارج کرد و یا به آن اجازه داد تا خود به خود از طریق لوله های کوچکی که در این منطقه قرار داده می شود،خارج گردد.

از آنجا که لوله ای که برای عمل لیپوساکشن به کمک لیزر استفاده می شود (کانولا) کوچک تر از لوله هایی است که در روش سنتی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین جراحان ترجیح می دهند که برای لیپوساکشن در مناطق ظریف و حساس بدن از این روش استفاده کنند. این مناطق شامل چانه، فک ها و صورت می باشد.

یکی از مزیت های دیگری که روش لیپوساکشن به کمک لیزر نسبت به سایر روش های لیپوساکشن دارد آن است که در این روش انرژی امواج لیزر باعث تحریک ساخت کلاژن در بافت ها نیز می شود. ساخته شدن کلاژن به افزایش استحکام بافت پوست و جلوگیری از افتادگی آن بعد از عمل لیپوساکشن کمک می کند.

 

لیپوساکشن با روش واتر جت .در این روش برای از بین بردن چربی از جریان پر فشار آب که از سر ظریف کانولا خارج می شود استفاده می شود.

در آخر باید به این نکته توجه کرد که لیپوساکشن روش مناسبی جهت درمان اضافه وزن نمی باشد.

بفرست به دوستات :
فهرست