جای جوش صورت چگونه ایجاد شود؟

جای جوش صورت

اگر شما هم روی صورتتان جای جوش دارید یا می خواهید بدانید جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود؟ تا بتوانید جلوی آن را بگیرید، این مقاله به شما کمک می کند. هنگامی که آکنه به عمق پوست نفوذ می کنند ، به پوست و بافت زیر آن آسیب می رسانند. با رفع شدن آکنه ، بدن سعی می کند این آسیب را ترمیم کند.

جای جوش صورت

در طی فرایند بهبودی ، بدن کلاژن تولید می کند؛ ماده ای که از پوست حمایت می کند. اگر بدن کلاژن خیلی کم یا بیش از حد تولید کند ، جای جوش یا آکنه اسکار خواهید دید. نوع جای جوش بستگی به میزان کلاژن تولیدی توسط بدن شما دارد.

جای جوش عمیق: اگر بدن کلاژن خیلی کمی تولید کند ، پوست بهبود می یابد ، فرورفتگی ها یا گودالهایی ایجاد می شوند.

جای جوش برآمده: بعضی اوقات بدن بیش از اندازه کافی سعی می کند پوست و بافت زیرین را درمان کند. وقتی این اتفاق بیفتد ، فرد دچار جای جوش برآمده می شود. این نوع جای جوش در افرادی که پوست رنگی دارند مانند آفریقایی آمریکایی ها ، اسپانیایی ها و آسیایی ها بیشتر دیده می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض آکنه اسکار هستند؟

بعضی افراد هر چه تلاش کنند و حتی اگر بدانند جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود، باز هم بیشتر از دیگر افراد با این پدیده  مواجه می شوند که به دلایل زیر است:

۱-دارای آکنه های التهابی (متورم ، قرمز و دردناک) است.

این موارد اغلب شامل کیست آکنه و گره است. این نوع آکنه تمایل دارد به عمق پوست نفوذ کند که به پوست آسیب می رساند.

جای جوش صورت

۲-آکنه های التهابی را به تأخیر می اندازد یا درمان نمی کند.

هرچه فرد دارای آکنه های التهابی باشد ، خطر زخم بیشتر است.

۳-جوش ها را می ترکانند یا زخم جای جوش را عمیق تر می کنند.

این باعث افزایش التهاب می شود و خطر ایجاد جای زخم را افزایش می دهد.

۴-دارای خویشاوند خونی است که اسکارهای آکنه زیادی دارد.

ژن ها نقش زیادی دارند.

اگرچه ما می دانیم جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ، اما نمی توان پیش بینی کرد چه کسی جای جوش یا آکنه اسکار ایجاد می کند. حتی افرادی که همه این عوامل خطر را دارند ممکن است جای جوش نداشته باشند

انواع جای جوش و آکنه اسکار ها

۱-زخم های آتروفیک

زخم های آتروفی همان جای جوش های مسطح و کم عمق هستند که در زیر لایه بالای پوست بهبود می یابد. این زخم ها معمولاً در اثر جوش و آکنه شدید کیستیک ایجاد می شوند. با این حال ، انواع دیگر آکنه نیز می تواند باعث ایجاد آنها شود.

جای جوش صورت

ظاهر اسکارهای آکنه آتروفیک می تواند بسته به سابقه فرد با آکنه متفاوت باشد. سه نوع زخم آتروفیک وجود دارد:

۱-جای جوش بوکسار

جای جوش بوکسار گسترده است ، معمولاً فرورفتگی های جعبه مانند با لبه های تیز دیده می شود. جای زخم بوکسار ناشی از آکنه گسترده ، آبله مرغان یا واریسلا است ، ویروسی که باعث ایجاد یک بثورات قرمز و خارش دار همراه با تاول می شود.

جای جوش بوکسار اغلب در مناطقی مانند گونه های تحتانی و فک تشکیل می شود ، جایی که پوست نسبتاً ضخیم است.

۲-جای جوش (Ice pick)

این جای جوش ها ، تورفتگی های باریکتر و کوچکتری است که به سطح پوست اشاره می کنند. این زخم ها در گونه ها رایج است. این جای جوش ها برای درمان بسیار سخت هستند و اغلب به مداخله تهاجمی و مداوم نیاز دارند.

۳-جای جوش ناهموار

جای جوش ناهموار عمق مختلفی دارند ، با لبه های شیب دار که باعث می شوند پوست موج دار و ناهموار به نظر برسد.

جای جوش هایپرتروفیک و کلوئید

بر خلاف اسکارهای آتروفیک ، جای جوش هایپرتروفیک و کلوئید به عنوان توده های بزرگ شده از بافت اسکار در جایی که آکنه وجود دارد تشکیل می شود. این اتفاق در زمان ایجاد بافت اسکار ، گاه از لکه های آکنه قبلی رخ می دهد.

جای جوش صورت

جای جوش هایپرتروفیک به اندازه آکنه هایی است که باعث ایجاد آنها شده اند. زخم های کلوئیدی جای جوش بزرگتر از آکنه ایجاد کرده و باعث رشد آن در خارج از نقاط اصلی لکه می شوند.

جای جوش هایپرتروفیک و کلوئید در مناطقی مانند خط فک ، سینه ، کمر و شانه ها بیشتر دیده می شود. افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند ، بیشتر در معرض این نوع جای زخم هستند.

در نتیجه متوجه شدیم که جای جوش چگونه ایجاد می شود. جای جوش بستگی به مشخصات خود دسته بندی می شود. بعضی از این جای جوش ها خود به خود بهبود می یابند و بعضی به مداخله پزشکی و روش های تهاجمی برای بهبود نیاز دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید