انتقال چربی

عمل انتقال چربی (autologous fat transplantation) در دهه های گذشته رواج پیدا کرده است.در این روش چربی از یک بخش بدن به بخش دیگر منتقل می شود. این روش برای پر کردن خط اخم ، خط خنده و چین و چروک های صورت بسیار موثر است.البته این روش برای حجم و فرم دادن به بعضی اندام ها مثل باسن هم استفاده می شود.تزریق چربی دائمی نیست و ممکن است به جلسات و برنامه ریزی مشخصی نیاز داشته باشد. اما به دلیل استریل بودن و طبیعی بودن بافت چربی  از تزریق ژل یا فرآورده های مصنوعی بی خطرتر است.

مزیت های این روش نسبت به روش های دیگر:طبیعی، بدون حساسیت و یک روش سرپایی است که وقت زیادی نمی گیرد. تزریق ممکن است از حداقل چند ماه تا بصورت دائم ماندگاری داشته باشد. ناراحتی و درد بسیار کم که قابل کنترل با دارو است. چون چربی از بدن بیمار برداشته می شود نیاز به ازمایش شدن قبلی ندارد و امکان پس زدن مطرح نیست. اگر بیمار حساسیت به کلاژن داشته باشد این روش مشکلی برای او ایجاد نمی کند و هم چنین چون همراه لیپوساکشن و کم کردن بافت چربی از یک بخش دیگر انجام می شود مبلغی که هزینه می شود کاملا به صرفه است.

یکی از موضوعات مهم در تزریق چربی محل برداشتن چربی است. با ما همراه باشید تا نکات مهمی در مورد تزریق چربی و محل برداشتن آن کسب کنید. تزریق چربی

در تزریق چربی، چربی معمولا از کجا گرفته می شود؟

محل برداشت چربی طبق نظر بیمار انجام می شود . معمولا محلی انتخاب می شود که دارای چربی های ثابت و زیادی باشد. محل برداشت چربی ها چه شکم باشد چه پاها، جراح تزریق چربی با استریل کردن آن ناحیه و سپس با بیهوشی موضعی، یک یا دو برش را در آن ناحیه ایجاد می کند تا به چربی ها دسترسی پیدا کند . به این ترتیب فرآیند برداشت چربی ها شروع می شود. دکتر تزریق چربی با استفاده از سرنگ های مخصوصی چربی ها را خارج می کند. تحقیقات این احتمال را داده اند که بهترین مکان برای تزریق چربی ممکن است قسمت های اطراف خاجی یعنی قسمت نشیمن گاه باشد. چون برداشتن و تزریق چربی آن با خطر کمتری همراه بوده است.

تزریق چربی

شایع ترین مکان برای برداشت چربی کدام است؟

دیده شده است بافت چربی که از منطقه ران و باسن تامین می شود در مقایسه با بافت چربی تامین شده از شکم، سلول های چربی بزرگتری دارد و این سلول ها ذخیره چربی بیشتری دارند. کوچک ترین سلول های چربی در قسمت صورت یافت می شوند که فعالیت چربی سازی بسیار کمی هم دارد.

نام دیگر برداشت چربی ها ” لیپو ساکشن” است. لیپوساکشن بدون هیچ گونه دردی انجام می شود.شما و جراح یک ناحیه را برای حذف چربی انتخاب میکنید و جراح با بی حسی موضعی یک برش کوچک در ناحیه ایجاد میکند و چربی مورد نیاز را از آن منطقه حذف میکند و با استفاده از لیپوساکشن چربی را از منطقه خارج میکند

مهم است که چربی از کدام بخش گرفته می شود.معمولا قسمت خارجی ران محل تزریق است ولی چربی از نواحی مقاوم به رژیم غذایی از جمله شکم، باسن و … هم قابل استخراج است.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سلولهای چربی، از سرنگ های مخصوص با فشار منفی استفاده می شود. لازم است خون و لیدوکایین از چربی استخراج شده جدا گردد زیرا سبب تخریب سریع تر سلولهای چربی می شود.این عمل توسط جراح به وسیله سانتریفیوژ و چرخاندن چربی انجام می شود و یک فرایند تصفیه برای حذف ناخالصی قبل از تزریق است.

تزریق چربی  

بهترین مکان برای برداشتن چربی کجاست؟

بهترین محل‌هایی که می‌توان چربی را برداشت کرد در افراد مختلف متفاوت است. منطقه‌ای مناسب است که چربی آن با رژیم غذایی کم نمی‌شود .عموما بهترین مناطق قسمت خارجی ران و باسن هستند. اما به طور کلی  تقریبا از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن میتوان بدین منظور استفاده کرد ولی نواحی پهلو ها، ران ها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاوم تری دارد.

تزریق چربی

چه مقدار چربی برای تزریق چربی باید برداشته شود؟

بسته به نوع عمل جراحی میزان برداشت چربی متفاوت است و جراح دقیقا باید تخمین بزند چه میزان چربی نیاز دارد تا بتواند آن میزان را از بدن خود فرد تهیه کند.

بدن فرد ابتدا استریل می شود و سپس پزشک دقیقا علامت می زند که کدام قسمت از بدن و چه حجمی از چربی باید برداشته شود. در افرادی که لاغر هستند معمولا تعداد بافت های بیشتری برای برداشتن چربی علامت زده و برای تزریق چربی استفاده می شود.

به طور عمومی 40 تا 50 درصد از حجم چربی های تزریق شده بعد از چندین ماه از بین می رود. راه حل دیگر این است که بعد از عمل تزریق چربی بررسی کنیم که چه مقدار آن از بین رفته است و سپس مجددا تزریق چربی را بعد از چند ماه انجام دهیم.

مسئله این است اگر حجم چربی زیادی تزریق شود با این پیش بینی که بخشی از آن از بین خواهد رفت؛ در موارد محدودی ممکن است آن مقدار چربی از بین نرود. برای همین ممکن است برآمدگی های سفتی ایجاد شوند و نکروز چربی صورت بگیرد. که در این صورت بایستی این مقدار چربی اضافه به وسیله جراحی خارج شود.

نکروز چربی اگر تزریق چربی به مکان هایی که جریان خون کمتر دارند صورت گرفته باشد خیلی شایع تر است. مکان هایی مثل بافت های نازک یا اشعه دیده و یا بر روی ایمپلنت ها.

تزریق چربی

چگونه چربی مورد نیاز را از بدن فرد بر می دارند؟

می بایست از نواحی واجد شرایط مانند باسن و شکم به کمک روش لیپوساکشن چربی گرفته شود. این مرحله با یک میله بنام کانولا و ایجاد برش های ریز و کوچک صورت می گیرد. طراحی این میله به گونه ای می باشد که کمترین آسیب را به سلول های چربی وارد می کند.

تنها زخم‌های شما از لیپوساکشن ایجاد می‌شوند که برای حذف چربی از محل اهداکننده بکار می‌رود.چون که برش‌های لیپوساکشن کوچک می‌باشند از این رو زخم‌ها نیز کوچک می‌باشند و در قسمت‌های پنهان قرار می‌گیرند. گاهی اوقات بسته به محل رسوب‌های چربی روی بدن، برش‌ها را نمی‌توان پنهان کرد.

چه مشکلاتی ممکن است برای محلی که از آن چربی بر می دارند یا محل تزریق چربی پیش بیاید؟

تزریق چربی هیچگونه خطری مانند جابجایی و یا آلرژی را ندارد. زیرا چربی یک سلول زنده است .فقط از بخشی از بدن فرد گرفته میشود و به محل موردنظر منتقل میشود. اگر شرایط استریل باشد هیچگونه خطر عفونت و یا انتقال بیماری را ندارد زیرا این چربی از خود فرد گرفته شده است. این روش ایمن، طولانی مدت و تحمل‌پذیر می‌باشد که نتایج طبیعی را به دنبال دارد. رعایت شرایط استریل ، استفاده از وسایل یک بار مصرف و انتقال چربی در یک سیستم بسته از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در گذشته برای جدا کردن چربی از صافی استفاده می شد که تماس چربی با هوا علاوه بر کاهش ماندگاری آن، ریسک عفونت را بالا می برد و روش های بسته با استفاده از سرنگ های Leur Lock و جدا کردن محصولات با سانتریفیوژ از بروز عوارض فوق جلوگیری می نماید.

میزان یا درجه‌ی زخم‌شدگی به تکنیک جراح و گرایشات ژنتیکی آنها بستگی دارد.بیشتر زخم‌های لیپوساکشن با گذر زمان ناپدید می‌شوند و بندرت مشخص می‌باشند. 

موارد منع تزریق چربی :

۱- مشکلات انعقادی خون ( مصرف داروهای ضد انعقاد ، هموفیلی و…) ۲- اختلالات متابولیسم چربی ۳- بیماری های شدید داخلی ۴- عفونت حاد یا نارسایی ارگان های داخلی ۵- سابقه ترومبوز وریدهای عمقی پاDVT و یا آمبولی ریوی ۶- بیماران خیلی لاغر۷- ضعف در سیستم ایمنی( دیابت کنترل نشده) ۸- بیماری عروق کرونر ۹ -HIV

تزریق چربی جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق چربی و انجام مشاوره ی بیشتر و رایگان به کلینیک پوست و مو دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

بفرست به دوستات :
فهرست