بدون دیدگاه

خال چشم و بهترین راه از بین بردن آن

خال روی چشم معمولا از پوست روی پلک می روید و همرنگ بافت اطراف یا کمی تیره تر است. این خال ها به نظر می رسد از یک رشته آویزان هستند و منظره گوشتی و ناخوشایندی ایجاد می کنند.

خال روی چشم

رویش این خال ها رایج است و تقریبا 25 درصد افراد حداقل یک خال پوستی از این دست دارند. نام دیگر این نوع خال ها تگ پوستی است. معمولا این نوع خال ها در نواحی ای از پوست مانند:

  • زیربغل
  • گردن
  • زیر سینه
  • اطراف نواحی تناسلی
  • و در نقطه کمتر معمول پلک ها دیده می شود.

خال ها مشکل سلامتی ایجاد نمی کنند ولی اجساس ناراحتی و ناهمواری سطح پوست برای افراد ناخوشایند است به خصوص وقتی با لباس ها برخورد می کنند. هم چنین ظاهر آن ها برای افراد خوشایند نیست و سبب کاهش اعتماد به نفس می شود. متخصصان پوست با روش های ساده ای می توانند ان ها را بهبود ببخشند.

علت به وجود آمدن خال روی پلک

این خال ها از یک پروتئین به نام کلاژن و رگ های خونی که توسط یک لایه پوست احاطه شده است به وجود می آید. هنوز علت اصلی به وجود آمدن این خال ها نامشخص است. اما با توجه به مناطقی که اغلب این خال ها دیده می شوند ممکن است مالش یا خارش پوست در شکل گیری ان ها نقش داشته باشند.

افرادی که افزایش وزن دارند به علت تا خوردن زیاد پوست بیشتر دچار این حالت می شوند. هم چنین بارداری نیز در شکل گیری بیشتر این خال ها موثر است. ارتباطاتی بین دیابت مقاوم به انسولین و شکل گیری خال ها یافت شده است.

خال روی چشم

راه های از بین بردن خال های روی چشم

روش های خانگی

برخی از سایت ها برای از بین بردن خال های روی پلک روش هایی مانند استفاده از سرکه سیب را پیشنهاد می کنند. هر چند پیش از انجام این روش ها بهتر است با یک متخصص پوست مشورت نمایید زیرا پلک ناحیه ای حساس است و بسیار به چشم نزدیک است. هم چنین پلک از نواحی دیگر پوست بسیار نازک تر است و زیر آن چشم قرار دارد.

خال روی چشم

اگر خال گوشتی یا تگ پوستی تان خیلی ریز است می توانید از نخ دندان یا نخ معمولی برای بستن دور قسمت پایین آن استفاده کنید. این کار سبب می شود تا به آن ناحیه خون نرسد و آرام آرام بیفتد.

باز هم تکرار می کنیم که پیش از امتحان کردن این روش ها حتما با یک پزشک مشورت کنید. دیگر روشی که پیشنهاد شده است مالیدن خال با یک جسم یا سطح زبر است ولی این کار همراه با حجم زیادی خونریزی و یا عفونت همراه است.

روش ها و درمان های پزشکی و کلینیکی

امن ترین روش این است که حذف خال پوستی را به متخصص بسپارید. در بخش زیر تعدادی از روش های از بین بردن این خال ها را معرفی می نماییم. این روش ها سبب درمان خال یا تگ پوستی می شوند ولی جلوی بروز خالهای دیگر را نمی گیرند و ممکن است باز هم با این مشکل روبرو شوید.

1-کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی است که در آن از سرمای بسیار زیاد برای یخ زدن خال پوستی استفاده می شود. پزشک نیتروژن مایع را با یک سوآب پارچه ای یا به وسیله ی موچین خاصی روی پوست قرار می دهد. این مایع ممکن است در ابتدا کمی پوست را بسوزاند.خال پوستی طی 10 روز بعد از این روش می افتد.

یک حالت تاول روی پوست شکل می گیرد که به مرور بین دو هفته تا 4 هفته از بین می رود.

خال روی چشم

2-روش جراحی

راه دیگر از  بین بردن خال پوستی بریدن آن ها است. در این روش ابتدا پوست استریل و بی حس می شود و به وسیله تیغ جراحی یا قیچی پزشکی خال را از پوست جدا می کند. سپس ناحیه را با دقت تمیز می کنند و به شما نکات لازم را برای مراقبت ان گوشزد می کنند و چند روز بعد جای این برش بهبود می یابد.

خال روی چشم

3-الکتروسرجری

در این روش از حرارت برای سوزاندن آن قسمت پوست استفاده می شود. سوزاندن خال سبب جلوگیری از خونریزی زیاد نیز می شود.

4-انعقاد

در این روش که به لیگاشن نیز معروف است، پزشک زیر این خال را می بندد که سبب نرسیدن خون به خال می شود و در نتیجه آن خال روی پوست می میرد و به مرور می افتد.

جلوگیری از خال پوستی

جلوگیری از این خال ها ممکن نیست ولی راه هایی برای کاهش احتمال بروز این خال ها و حفظ وزن سالم ممکن است:

می توانید از یک پزشک برای بررسی تغذیه و گرفتن برنامه غذایی که مقدار چربی اشباع شده کمی داشته باشد کمک بگیرید.

خال روی چشم

  • ورزش با شدت متوسط تا سخت برای 30 دقیقه و 5 روز هفته می تواند مفید واقع شود.
  • پوست را تا حد ممکن خشک نگه دارید و از تجمع رطوبت در پوست به وسیله پودر بچه به خصوص در زیر بغل جلوگیری کنید. این کار سبب از بین بردن رطوبت اضافی پوست می شود.
  • از لباس یا جواهری که سبب خراش پوست می شود خودداری نمایید. لباس های نرم که گردش هوا را ممکن می کنند مانند نخ به جای نایلون استفاده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “خال روی چشم” و انجام مشاوره رایگاه به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جفری مراجعه کنید.

 

بفرست به دوستات :
فهرست