بدون دیدگاه

افتادگی پلک

افتادگی پلک

افتادگی پلک یا پتوز ممکن است بر اثر آسیب، افزایش سن یا مشکلات پزشکی دیگر رخ دهد.این حالت با شل شدن عضلات و تاندون هایی است که به پلک را در حالت عادی نگه می دارند.

در این حالت موقعیت پلک پایین تر از حالت عادی خود قرار می گیرد و این مشکل بخشی از دامنه دید شخص را محدود می کند.این مشکل ممکن است در یک چشم یا هر دو چشم رخ دهد.

پتوز ممکن است در سنین کم یا حتی در بدو تولد نیز به وجود بیابد که پتوز مادرزادی نام دارد و پتوز که ناشی از بیماری های دیگر یا افزایش سن باشد پتوز اکتسابی نام دارد.با بالا رفتن سن به علت کاهش کلاژن و خاصیت الاستیک و کشسان پوست بافت همبند موجود در زیر پوست شل می شود و پلک افتاده به نظر می رسد.

علل افتادگی پلک

افتادگی پلک

 • سن سبب ضعیف، کم حجم و کم شدن خاصیت ارتجاعی در ماهیچه هاف تاندون، و پوست می شود.
 • ضربه و آسیب چشم
 • شرایط خود ایمنی
 • دیابت
 • قطره های گلوکوما سبب کاهش چربی در ناحیه پلک ها می شوند.
 • تزریق نادرست بوتاکس ممکن است سبب تجمع آن و افتادگی پلک شود.
 • عمل های چشم مثل آب مروارید
 • آسیب های عصبی یا گل مژه موقت
 • ممکن است افتادگی پلک نشانی از پر کاری تیروئید نیز باشد.

درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک

چشم پزشک می تواند علل رخ دادن این مشکل را بررسی کند و بررسی جامعی از وضعیت شما به عمل بیاورد.بعضی مواقع فقط افزایش سن موجب به وجود امدن این مشکل است و یا ممکن است موارد دیگری پشت این بیماری باشند که برای شناسایی شان نیاز به ازمایش خون، عکسبرداری مخصوص و یا سایر آزمایشات است.

پیشگیری در سنین جوانی یک راه مناسب برای روبرو نشدن با پوست های اضافی در پشت چشم می باشد.در صورت رخ دادن این عارضه در سنین بالاتر روش های جراحی و غیر جراحی متعددی وجود دارند که سبب ترمیم و افزایش کلاژن سازی بدن می شود و استحکام پوست را به آن بر می گردانند.

در روش های جراحی به علت کم بودن عوارض جانبی و با افزایش کلاژن سازی، لایه های پوست ترمیم می شوند و پلک به حالت طبیعی خود باز می گردد.پس از سن سی سالگی پوست خاصیت کشسان خود را به مرور از دست می دهد و تحت اثر جاذبه زمین حالت افتادگی پیدا می کند. در این مرحله بهتر است درمان را شروع کرده و از بحرانی شدن مشکل و منجر شدن به پتوز جلوگیری شود.

پیشگیری:

ورزش های چشمی برای زمانی که حس می کنید خسته شده اید و پلک هایتان سنگین شده اند به شما کمک می کنند.تحقیقات نشان داده است که استفاده از یک ماهیچه احتمال ضعیف شدن آن را کاهش می دهد.

 • نرمش: تمیز نگه داشتن و ماساژ آرام پلک ها می تواند سبب افزایش گردش خون و پیام های عصبی شود.هم چنین پلک را برای تمرین های پلک آماده می کند و آنرا منعطف تر و ماهیچه را نرم تر می کند.
 • تحریک ابتدایی ماهیچه: این روش به تنهایی سبب کاهش پتوز به وسیله حرکات متمرکز چشم یا وسیله هایی مثل مسواک برقی می شود.بهتر است چند دقیقه در روز این کار را انجام دهید.حرکات ملایم مسواک برقی سبب وارد کردن نیرو به ماهیچه ها می شود و آن ها را وادار به واکنش دادن می کنند.
 • تمرین مقاومتی: طبق آزمایشات وادار کردن پلک ها به حرکت در هر یک ساعت سبب کاهش افتادگی پلک می شود.شما می توانید با قرار دادن یک انگشت زیر ابرویتان و بالا بردن آن ها و تلاش برای بستن چشم سبب تحریک عضلات پلک شوید.

افتادگی پلک

 • حرکت یوگا برای چشم: از آن جا که حرکت چشم سبب حرکت پلک نیز می شود این تمرین برای ماهیچه های پلک مناسب است و حتی قدرت بینایی را افزایش می دهد.در این روش به یک نقطه نگاه کنید و پلکهایتان حالت افتاده داشته باشد و تا وقتی که می توانید چشمتان را نبندید و به ان نقطه نگاه کنید.
 • بستن یک چشم: از ان جا که ممکن است این حالت در یک چشم رخ دهد شما می توانید چشم سالم را بپوشانید و دیدن با یک چشم سبب پلک زدن بیشتر و تمرین بیشتر در پلکی که مشکل دارد می شود.

افتادگی پلک

درمان غیر جراحی:

 • قطره چشم

در افتادگی پلک موقت که توسط تزریق نادرست بوتاکس ممکن است رخ دهند استفاده از  قطره های لوپیدین که سبب بهبود سریعتر به علت انقباض پلک ها می شوند، پیشنهاد شده است.

افتادگی پلک

 • کرم های لیفت کننده

بسیاری کرم های چشمی یک لایه نازک روی پلک تشکیل می دهند که سبب کشیده شدن پوست پس از خشک شدن آن ها می شوند.هم چنین ممکن است چروک ها را پر کند و سبب بالا کشیده شدن پلک شود.بعضی نیز حالت برجسته به پوست می دهند که خاصیت جوانسازی دارد. باید این کرم ها را به مدت طولانی و مرتبا استفاده نمود تا نتیجه مناسبی حاصل شود.

افتادگی پلک

 • لیفت با نخ

در این روش نخ هایی را به وسیله یک سوزن به زیر پوست می فرستند که سبب لیفت پوست می شود و با تحریک تولید کلاژن سبب جوانسازی در ناحیه مورد نظر نیز می گردد که باعث کاهش چین و چروک، بستن منافذ و حجم دهی می باشد.این روش غیر تهاجمی با بی حسی موضعی در کمتر از یک ساعت در مطب پزشک انجام می شود و بین شش ماه تا دو سال ماندگاری دارد.

افتادگی پلک

 • لیفت با پلاسما جت

پلاسما جت یک دستگاه موثر در لیفت پلک های افتاده است.پلاسما حالتی از ماده است که حاوی انرژی است و این انرژی در بافت تخلیه می شود و فیبروبلاست ها را برای تولین کلاژن و الاستین تحریک می کند.

در این روش هیچ برشی ایجاد نمی شود و نیاز به بخیه و بی هوشی نمی باشد.زمان ریکاوری بسیار کوتاه است.طول درمان برای افرادی که زمان ندارند مناسب و خیلی کم است.

افتادگی پلک

عوارض جانبی فوری بوده و شامل تورم و قرمزی می باشد.عوارضی مثل عفونت که در روش های درمانی دیگر مشاهده می شود را ندارد.بر عکس جراحی و روش های دیگر هیچ ععوارض جانبی نادر و پیچیده ای ندارد.

ماندگاری این روش بین یک سال تا چند سال است.این روش بسیار جدید و نسبت به جراحی مقرون به صرفه تر است.درمان بین سی تا چهل دقیقه به طول می انجامد.

برای لیفت پلک بوتاکس را به عضلاتی که ابرو را بالا می برند تزریق می کنند.یک پزشک ماهر می تواند به خوبی این روش را انجام دهد و از عوارض جانبی آن که شامل جمع شدن بوتاکس در پلک و افتادگی پلک است جلوگیری کند.این روش به طور متوسط نیم ساعت طول می کشد و هر شش ماه تکرار می شود.

برای تاثیر بیشتر از ترکیب بوتاکس و ژل های پر کننده استفاده می کنند.

 

افتادگی پلک

ژل می تواند بلافاصله پس از تزریق حجم از دست رفته را به چشم بازگرداند و پوست افتاده پلک پر می شود و اطراف چشم بالا می رود و ظاهر جوانی را به همراه می آورد.این روش ده دقیقه طول می کشد و می تواند یکسال دوام داشته باشد.

عوارض آن از جمله آلرژی می تواند باشد.مدت زمان بهبودی چند روز است و پس از آن تورم، کبودی و جای سوزن ها کاملا از بین می رود.افتادگی پلک

 • هایفوتراپی

در هایفوترابی از امواج صوتی متمرکز (اولترا سوند) استفاده می شود که بافت های عمیق زیر پوست را بدون هیچ روش تهاجمی و مداخله جراحی هدف قرار می دهد.این روش سبب فرآیند طبیعی بدن برای بهبودی و بالا کشیدن پوست شل و افتاده می شود.

 • لیزر CO2 فرکشنال

لیزر فرکشنال روی لایه های عمیق پوست اطراف چشم عمل می کند و باعث پر شدن چروک ها و لیفت پلک و ابرو می شود و خواص جوانسازی دارد.در این روش از لیزرهایی با اشعه های تنظیم شده برای از بین بردن کلاژن های آسیب دیده در پوست استفاده می کنند که سبب تحریک ترشح کلاژن و سفت شدن پوست می شود.این روش عوارض جانبی بسیار کمی دارد و مدت زمان درمان و بهبودی در این روش بسیار کمتر از روش های جراحی است.

افتادگی پلک

درمان با جراحی:

این درمان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود  و پلک بالا و پایین را درمان می کند.در این روش باید بخشی از پوست بریده شود و پوست اضافی جدا گردد تا استحکام پوست بازیافته شود. خطوط برش به گونه ای رسم می شوند که زخم های ایجاد شده در ساختار طبیعی پلک مخفی شوند.

افتادگی پلک

برش ها معمولا با بخیه یا چسب مخصوص بسته می شوند و ممکن است جراح برای کاهش تغییر رنگ زیر پلک لیزر یا لایه بردارهای شیمیایی توصیه کند.نتایج به مرور و با کاهش تورم و کبودی نمایان می شود و حدود ده روز تا دوهفته زمان لازم است که فرد ظاهرش بهبود یابد و بتواند در مکان های عمومی حضور یابد .اما بهبودی نهایی چند ماه بعد از عمل حاصل می شود.

تورم، کبودی، سوزش، عفونت، خونریزی، مشکلاتی در بستن چشم ها، تغییر موقت و حتی دائمی در بینایی، تغییرات در احساس پوست یا بی حسی مژه ها، احتمال نیاز به جراحی مجدد و زخم ناخوشایند از عوارض جانبی این عمل هستند.این خطرات در بسیاری روش های غیر تهاجمی وجود ندارند.

افتادگی پلک

ضمنا روش جراحی بر عکس روش های غیر تهاجمی که فقط برای افراد باردار و آلرژیک منع شده است برای بسیاری از افراد مناسب نیست و افراد با بیماری هایی مثل دیابت و … نمی توانند این جراحی را انجام دهند.دوره ریکاوری طولانی این روش را برای افراد شاغل با وقت کم نامناسب کرده است.

 

بفرست به دوستات :
فهرست