آیا از بین بردن موهای خاکستری، سفید و قرمز با لیزر امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال که آیا از بین بردن موهای خاکستری، سفید و قرمز با لیزر امکان پذیر است؟ ابتدا باید با ساز و کار لیزر آشنا شویم و سپس به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم. بیشتر متد های مبتنی بر لیزر با هدف قرار دادن ملانین یا رنگدانه های تیره مو موثر هستند.

رای درک اینکه چرا از بین بردن موهای خاکستری ، سفید و بلوند دشوارتر است ابتدا باید نحوه تعیین رنگ مو را بفهمید.

رنگ مو از رنگدانه ها تشکیل شده است که موادی طبیعی اند که رنگ نور. رنگ مو به طور خاص از دو رنگدانه تشکیلی که به آن ها می رسد را تغییر می دهند. انواع رنگدانه ها به این صورت است: روشن (فایوملانین) و تیره (اوملانین). ترکیبی از این دو رنگدانه همان چیزی است که منجر به طیف گسترده ای از رنگ مو می شود.

لیزر موهای زاید

موهای روشن نسبت به موهای تیره رنگدانه کمتری دارند و موهای سفید و خاکستری نتیجه از بین رفتن رنگدانه های مو است.

گرما به طور طبیعی رنگ های تیره را بهتر گرم می کند. به لباس های تابستانی فکر کنید – در طول تابستان پوشیدن رنگ های روشن مانند زرد و سفید به خنک تر بودن شما کمک می کند زیرا زیرا به طور طبیعی بهتر نور را منعکس می کنند. با این حال ، وقتی رنگ های تیره مانند مشکی می پوشید ، گرمای خورشید را جذب کرده و حفظ می کنند. این اساساً نحوه کار دستگاه های لیزر و IPL برای از بین بردن مو است.

لیزر موهای زاید

 موهای تیره گرمای بیشتری را جذب می کنند ، داغ می شوند و آن را به فولیکول مو منتقل می کنند و باعث آسیب بیشتر می شوند و بنابراین در کاهش و رشد مو موثرتر هستند. از طرف دیگر ، موهای روشن به ندرت گرمای کافی را جذب می کنند تا به اندازه کافی به پیاز مو آسیب برسانند تا رشد مو را متوقف کنند.

علاوه بر این برخی دستگاه ها ابتدا رنگدانه ها را شناسایی می کنند و سپس لیزر تابیده می شود. اگر دستگاه نتواند تفاوت بین پوست و مو را تشخیص دهد یا پوست شما خیلی تیره باشد ، به راحتی کار نمی کند.به همین دلیل IPL و لیزر موهای زائد در موهای تیره روی پوست روشن تأثیر بیشتری دارند.

تاثیرات گرما روی مو

برای از بین بردن موهای خاکستری، سفید و قرمز با لیزر چه باید کرد؟

موهای بلوند

دستگاه های لیزر موهای زائد آنقدر پیشرفت کرده اند که آنچه در گذشته غیرممکن بود اکنون امکان پذیر است. برای مدت طولانی اعتقاد بر این بود که موهای بلوند زنان به دلیل عدم تضاد بین رنگ پوست و رنگ مو نمی توانند از بین بروند. ظهور فناوری جدید اکنون امکان درمان ایمن و کارآمد لیزر موهای زائد را برای پوست های تیره فراهم می کند.

لیزر موهای خاکستری

دستگاه های لیزر Nd: YAG دارای طول موج طولانی تری هستند که به شدت به تمام رنگها و ملانین حساس هستند. این بدان معنی است که می تواند بدون آسیب رساندن به بافت اطراف ، به فولیکول های مو نفوذ کند. در واقع ، انرژی خود را در عمق درم رسوب می دهد بدون اینکه به ملانین برای انجام این کار اعتماد کند. به همین دلیل برای پوست های تیره نیز ایمن است. و اکنون احتمال موفقیت در روش های لیزر موهای زائد بر روی موهای بلوند را افزایش می دهد.

موهای قرمز، خاکستری و سفید

با وجود پیشرفت دستگاه ها، یک چالش همچنان باقی است. پیشرفت فناوری در دستگاه های لیزر موهای زائد هنوز نتوانسته است به طور کامل از پس چالش از بین بردن موهای قرمز، خاکستری و سفید بر آید. دلیل آن ساده است ، همانطور که در بالا ذکر شد. دستگاه های لیزر موهای زائد نمی توانند موهای قرمز، خاکستری و سفید را از بافت های اطراف متمایز کنند. در واقع ، لیزرها در افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین عملکرد را دارند زیرا نور این لیزرها توسط رنگدانه تیره مو جذب می شود.

لیزر موهای زاید

در نتیجه رنگدانه های قرمز و خاکستری کمتر از موهای تیره است ، در حالی که موهای سفید اصلا رنگدانه ندارند. هم موهای قرمز و هم موهای خاکستری انرژی کمتری جذب می کنند و آسیب فولیکولی کمتری ایجاد می کنند. بنابراین ، آنها برای کاهش دائمی موهای ناخواسته به درمان های بیشتری نیاز دارند و باید ریسک بی نتیجه بودن درمان را نیز بپذیرند. به همین علت پزشکان راه های قدیمی مثل اپلاسیون، موم و شیو کردن را پیشنهاد می کنند.

جهت  کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره رایگان در این زمینه به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

بفرست به دوستات :
فهرست