بوتاکس و افتادگی پلک

سم بوتولینوم موجود در تزریق بوتاکس باعث فلج عضلات می شود. اما اگر به درستی تجویز می شود، این تزریقات می توانند مانع از انقباض عضلات ناشی از خطوط سنی مانند چروکهای پیشانی، چروک پاکلاغی گوشه چشم و خطوط اخم شوند. اگر این عضلات نتوانند منقبض شوند، خطوط سنی کمتر دیده می شوند و ظاهری جوانتر به چهره می دهند. گاهی اوقات، هنگامی که سم بوتاکس تزریق می شود، می تواند به مناطق ناخواسته مهاجرت کند. در برخی موارد، شما ممکن است پلک افتادگی بعد از بوتاکس را تجربه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس به مقاله ی “مهم ترین نکات بوتاکس چیست؟” از همین سایت مراجعه نمایید.

چه عواملی باعث افتادگی پلک ها بعد از بوتاکس می شود؟

هنگامی که بوتاکس به یک یا هر دو منطقه خاص مهاجرت می کند، تزریق بوتاکس می تواند منجر به افتادگی پلک شود که به آن پتوز نیز گفته می شود.
این دو ناحیه پیشانی و بین چشم است:

پیشانی

بوتاکس در پیشانی تزریق می شود تا چین و چروک های پیشانی به حداقل برسد. تزریق مانع از انقباض عضله فرونتالیس می شود که ابروها را بالا می برد و همچنین از شکل گیری خطوط اخم افقی جلوگیری می کند و منجر به صاف شدن پیشانی از چروک ها می شود.

درمان افتادگی پلک با بوتاکس

گاهی اوقات، می تواند باعث نزول ابرو شود که پلک های فوقانی را جمع می کند و باعث افتادگی آنها می شود.

بین چشم

بوتاکس را می توان بین ابرو یا دقیقاً بالای ابرو تزریق کرد تا خطوط اخم عمودی که به شکل عدد 11 درست بالای بینی دارند را به حداقل برساند. گاهی اوقات مقداری از بوتاکس به داخل پلک فوقانی فرو رفته و ماهیچه levator palpebrae را فلج می کند – ماهیچه ای که پلک فوقانی را به سمت بالا نگه می دارد. اگر این عضله فلج شود، پلک فوقانی به سمت پایین می رود.

مدت ظهور، ماندگاری و پیشگیری از افتادگی پلک

حدود یک هفته پس از تزریق بوتاکس وقت لازم است که سم به گیرنده های عصبی متصل شود. این اتفاق مانع دسترسی اعصاب به عضله می شود. در نتیجه، عضله شما به مدت سه یا چهار ماه فلج می شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند.
از آنجا که افراد حرکات مختلف عضلات صورت را دارند، پزشک متخصص پوست و مو باید بر حسب تجربه تصمیمات زیر را اتخاذ کند:

  • بوتاکس باید کجا تزریق شود.
  • عمق مناسب تزریق بوتاکس برای جلوگیری از مهاجرت بوتاکس به دیگر سطوح

عدم محاسبه دقیق موارد بالا حتی در مقیاس بسیار کم مانند تزریق بوتاکس در قسمت پایینی ماهیچه می تواند منجر به افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس شود.

در صورت داشتن افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه کاری می توانم انجام دهم؟

بوتاکس یک درمان موقت است. درمان می تواند سه تا هفت ماه طول بکشد، اما افتادگی پلک ها به طور معمول طی چهار تا شش هفته از بین می روند.

 

درمان افتادگی پلک با بوتاکس

 

جدا از انتظار، بعضی از درمان ها ممکن است مشکل را کاهش دهد:

  • قطره چشم مثل آپراکلونیدین (یاوپیدین) که می تواند به افتادگی پلک ها کمک کند ولی روی افتادگی ابرو اثری ندارد.
  • تزریق بوتاکس بیشتر که می تواند در صورت تزریق در جای مناسب، عضلات آرام ابرو را خنثی کند.

در نتیجه اگر احساس می کنید تزریق بوتاکس مناسب نیازهای شما است، حتماً یک دکتر معتبر و باتجربه انتخاب کنید. این بهترین روش برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند افتادگی پلک ها است.

درمان افتادگی پلک با بوتاکس

اگر بعد از بوتاکس با پلک افتادگی مواجه شدید – که نادر است – باید منتظر بمانید که بوتاکس از بین برود (حدود شش هفته) و پلک به حالت عادی بازگردد یا می توانید برای اصلاح مشکل به پزشک مراجعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه نمایید.

بفرست به دوستات :
فهرست