مکانیسم عملکرد بوتاکس برای رفع چین و چروک

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس از جمله درمان­ های پوستی است که در سال­  های گذشته مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و بسیاری از کلینیک ­ها و مطب ­های زیبایی برای از بین بردن چین و چروک صورت، تزریق بوتاکس را ارائه می دهند. با این وجود ، مهم است که بفهمیم بوتاکس چه کاری را می تواند برای این مشکل پوستی انجام دهد.

دو نوع مختلف از چین و چروک صورت وجود دارد، پویا و ایستا. درمان هریک از این دو نوع چین و چروک متفاوت است. چین و چروک­ های پویا در اثر حرکت ماهیچه ایجاد می­شود، مانند مواردی که هنگام لبخند، قهقهه زدن یا خمیازه کشیدن ایجاد می­شود. چین و چروک­ های پویا شامل خطوط پنجه کلاغی و خطوط روی پیشانی شما است. بوتاکس از اشکال مختلف سم بوتولینوم برای فلج کردن یا آرام کردن فعالیت عضلات استفاده می­کند و گزینه خوبی برای چین و چروک­ های پویا است. این درمان می­تواند چین و چروک ­ها را صاف کرده و ظاهر جوان­تری را به پوست بدهد.

اما چین و چرو ک­های استاتیک در اثر از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و کلاژن در پوست یا آسیب­های ناشی از نور خورشید یا استعمال سیگار ایجاد می­شود. این عوامل باعث می­شوند که پوست شما نازک­تر و خشک­تر شود. برخی از پزشکان ممکن است بوتاکس را برای چین و چروک استاتیک توصیه کنند، اما برخی دیگر معتقدند پرکننده­ ها  مؤثرتر هستند. فیلرهای متداول از جمله اسید هیالورونیک مخصوصاً برای خطوط و چین و چروک های اطراف دهان مناسب هستند. بسیاری از پزشکان، ترکیبی از بوتاکس و فیلرها را برای حصول بهترین نتیجه در چین و چروک­های استاتیک پیشنهاد می­کنند.

بنابراین رفع چین و چروک صورت با بوتاکس از لحاظ علمی در چین و چروک­های پویا و ایستا اثبات شده است. جهت کسب اطلاعات در مورد بوتاکس به مقاله ی “مهم ترین نکات بوتاکس چیست؟” از همین سایت مراجعه نمایید.

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

مزایای رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس یکی از آسان­ترین درمان­ ها برای رفع خطوط و چروک ­های پوستی است. علاوه بر کم هزینه بودن این روش نسبت به روش ­های جراحی تهاجمی مانند جراحی لیفت صورت، کم عارضه بودن بوتاکس یکی از مهمترین مزایای این روش درمانی است.

همچنین دوران نقاهت پس از درمان با بوتاکس بسیار کوتاه مدت است و عوارض طبیعی ناشی از این روش درمانی مانند تورم و قرمزی پوست، طی 24 تا 72 ساعت پس از درمان به کلی از بین می­رود. بنابراین بیمار می­تواند در مدت زمان کوتاهی به فعالیت­های روزمره خود برگردد.

کاربردهای بوتاکس در رفع چین و چروک صورت

مهمترین موارد رفع چین و چروک صورت با بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • خطوط گلوبلار: این خط، خط اخمی است که در بالای بینی و بین دو ابرو ایجاد می­گردد.
 • خطوط پنجه کلاغی: یکی از مهمترین موارد ، خطوط پیروربیتال یا خطوط کنتال جانبی هستند. چین و چروک ­هایی که در هنگام لبخند زدن از گوشه های ­خارجی چشم ها نمایان می­شوند.
 • خطوط پیشانی: عضله نسبتاً بزرگ صورت که روی پیشانی فعال است، عضله فرونتال نامیده می­شود. وقتی عضله پیشانی منقبض می­شود، ابرو بالا می­رود و خطوط پیشانی ظاهر می­شود. درمان این خطوط نیز از موارد رفع چین و چروک صورت با بوتاکس هستند.
 • خطوط بانی: خطوطی که بین دو چشم و در پل بینی ایجاد می­شوند نیز از کیس­های رفع چین و چروک صورت با بوتاکس است.
 • خطوط پریورال: پریورال چین و چروک ­های عمودی بالای لب فوقانی است. شکل گیری این خطوط به احتمال زیاد به عوامل متعددی بستگی دارد، ژنتیک و استعمال دخانیات دو عامل مهم در ایجاد خطوط عمودی لب هستند.
 • خطوط ناودان اشکی: منطقه زیر چشم که ناودان اشکی اطلاق می­شود با افزایش سن دارای خطوط ریزی می­شود. این خطوط در دهه سوم زندگی بیشتر نمود پیدا می­کنند. یکی از موارد رفع چین و چروک صورت با بوتاکس رفع این خطوط است که کمک زیادی به شادابی صورت می­کند.
 • خطوط ماریونت: چین و چروک­های عمودی هستند که در گوشه ­های دهان شکل می­گیرند و به سمت پایین چانه شاخه می­شوند و به خط اندوه معروفند. خطوط ماریونت معمولاً با سم بوتولینوم و پرکننده­های پوستی درمان می شوند.

چروک­های چانه: با افزایش سن و کاهش حجم چانه، در این ناحیه خطوطی ایجاد می­شود. یکی از دیگر موارد رفع چین و چروک صورت با بوتاکس، رفع این خطوط است.

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

عوارض استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک صورت

از عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس صورت می­توان به خونریزی، تورم، اریتما و درد در محل تزریق اشاره کرد. سردرد نیز ممکن است به دنبال تزریق بوتاکس در صورت ایجاد شود اما بعد از 4-2 هفته کاملاً برطرف می­شود. این عارضه جانبی را می­توان با استفاده از مسکن ­های سیستمیک درمان کرد.

اثرات جانبی دیگری که در رفع چین و چروک صورت با بوتاکس گزارش شده است شامل ضعف، تهوع، علائمی مانند آنفولانزا و پتوز است. پتوز به واسطه انتشار موضعی بوتاکس ایجاد می­شود که می­تواند چند هفته باقی بماند اما با قطره ­های چشمی آگونیست آلفا-آدرنرژیک قابل درمان است.

 اکتروپیون یکی دیگر از عوارض احتمالی رفع چین و چروک صورت با بوتاکس است که ممکن است به دلیل فرآیند انتشار موضعی بوتاکس هنگام تزریق به نواحی اطراف چشم ایجاد شود. همچنین، بیمارانی که برای درمان خطوط پنجه کلاغی تحت تزریق بوتاکس قرار می­گیرند، ممکن است دچار استرابیسم ناشی از تزریق سهوی بوتاکس و انتشار موضعی بوتاکس شوند.

باید توجه نمود این عوارض، عارضه­ های جانبی بسیار نادر رفع چین و چروک صورت با بوتاکس است که عموماً به دلیل مراجعه به افرادی فاقد تخصص و تجربه روی می­دهد.

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

آیا بوتاکس صورت ایمن است؟

بوتاکس یک دارو با درجه بالای ایمنی است. بنابراین، استفاده از آن در موارد زیبایی و آرایشی در عموم افراد بی­خطر است و رفع چین و چروک صورت با بوتاکس روشی مؤثر و در عین حال ایمن است. به طور کلی، هیچ گونه عوارض جانبیِ طولانی مدت در حوزه پوست ایجاد نمی­کند و روشی کاملاً آنالیز شده و اثبات شده در رفع چین و چروک­های پوستی است.

هزینه­ های رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه ­های رفع چین و چروک صورت با بوتاکس مؤثر هستند. مهمترین این فاکتورها به قرار زیر است:

 • ناحیه تحت درمان
 • سن فرد متقاضی رفع چین و چروک صورت با بوتاکس
 • نوع بوتاکس مورد استفاده در روند درمان
 • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه مطلوب
 • عمق چین و چروک­ها و خطوط صورت
 • کلینیک و پزشک متخصص پوست و مو منتخب برای انجام تزریق بوتاکس

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس

جمع­ بندی

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس یکی از محبوب­ترین تکنیک ­ها برای درمان خطوط ناشی از افزایش سن است. اگر بوتاکس صورت توسط پزشکی متخصص و با استفاده از بوتاکسی معتبر انجام شود فاقد عوارض جانبی طولانی مدت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه نمایید.

بفرست به دوستات :
فهرست