بدون دیدگاه

آراف (RF) سرجیکال

برای برداشتن خال ها و دیگر تغییرات خوش خیم که به طور معمولی منجر به برجا گذاشتن یک زخم کوچک می شود آراف (RF) سرجیکال یک روش موثر برای از بین بردن خال و … است. 

آراف (RF) سرجیکال

بعضی از خالها یا ضایعات پوستی ممکن است سرطانی باشند یا منجر به سرطان پوست شوند ولی با مشاهده خال هایی که یک شبه ظاهر می شوند و رشد می کنند و مراجعه به موقع به متخصص پوست و مو مشخص می شود بسیاری از ضایعات پوستی خوش خیم هستند و تنها سبب کاهش اعتماد به نفس و نگرانی می شوند.

امروزه به راحتی می توان از روش های ساده و سریع آن ها را برداشت. آوردن نام سرجیکال که اشاره به جراحی بودن این روش دارد ممکن است گمراه کننده باشد. این عبارت به دو نوع جراحی متفاوت اشاره می کند.

آراف (RF) سرجیکال

یکی از این روش ها با استفاده از پرتوهای رادیویی یونیزه مثل امواج گاما برای پرتو درمانی منجر به برداشتن تومور و ضایعات خوش خیم و بد خیم می شود. نوع دیگر که در این مقاله به آن اشاره می کنیم از امواج رادیویی با فرکانس 4MHz استفاده می کنند و سبب انعقاد بافت ها بدون حرارت یا اعمال فشار می شوند. در این روش سرعت التیام بیشتر است و برای منظور زیبایی و برداشتن خال ها، زگیل ها، زوائد پوستی و توده و برآمدگی ها استفاده می شود.

نحوه عملکرد آراف (RF) سرجیکال

این روش یک نوع جراحی با امواج رادیویی است که به رادیوسرجری یا RF سرجیکال معروف است. در آراف (RF) سرجیکال از امواج رادیویی با فرکانس بالا استفاده می شود تا بافت ها را برش دهند. این جراحی متفاوت با الکتروسرجری است زیرا در این روش بدون هیچ فشار فیزیکی باید برش صورت گیرد.

آراف (RF) سرجیکال

پایه رادیوسرجری استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا یا همان RF است که بسامد آن ها بین 1.5 تا 4 مگاهرتز است و از طریق میکروفیبرهای الکترود ها سبب ایجاد دمای پایین می شود. به همین علت دمای پایین جلوی جلوی گرم شدن الکترود ها را می گیرد.

آراف (RF) سرجیکال

در عوض مایع میان بافتی سبب ایجاد مقاومت می شود و بدون نیاز به حرارت یا آسیب محو و تبخیر می شود. انجام این درمان سبب انعقاد خون، جلوگیری از خونریزی بدون آسیب رساندن و سوختن بافت مورد نظر می شود.

استفاده های آراف (RF) سرجیکال

کاربرد این دستگاه زیاد است و در بسیاری از زمینه ها مثل جراحی مغز و اعصاب، جراحی دهان و فک و صورت و دیگر زمینه های جراحی استفاده می شود. در زمینه پوست و زیبایی این دستگاه در جراحی های خفیف استفاده می شود.

 از این موارد می توان به باز کردن کیست ها، اختلالات پس از جراحی، اصلاح نوک بینی یا اصطلاحا بینی نوک پیازی، صاف کردن و برداشتن لک های مادرزادی و خال ها، لیفت صورت و تومورهای خوش خیم درون غدد و فولیکول مو اشاره نمود.

آراف (RF) سرجیکال

هم چنین از این روش برای موزدایی، بافت برداری و پیوند پوست، بازسازی سطح اسکار های به جا مانده از آبله مرغان و …، برداشتن زگیل، خال های قهوه ای و بعضی تومورهای پوستی، جراحی بازسازی مو و لیفت سر، عمل زیبایی پلک چشم، از بین بردن زگیل های پا، جراحی کلوئید و اسکارهای برآمده و حتی لیفت صورت استفاده می شود.

آراف (RF) سرجیکال مناسب چه افرادی است؟

زنان باردار و شیرده نمی توانند این روش را به عنوان درمان استفاده نمایند.

آراف (RF) سرجیکال

افرادی که در بدنشان از ایمپلنت و ضربان ساز قلب استفاده می کنند نیز نمی توانند از این روش درمانی استفاده کنند. بقیه افراد با توصیه و بررسی پزشک مشکلی با این درمان نخواهند داشت.

فواید درمان آراف (RF) سرجیکال

  • این روش سریع است و زمان جراحی بسیار کوتاه است و فرد به سرعت پس از درمان بهبود می یابد.
  • این روش به آسانی در کلینیک های زیبایی قابل اجراست.
  • این دستگاه در تمام بدن قابلیت استفاده دارد.
  • معمولا اسکار های کوچکی از این روش به جا می ماند یا اسکاری دیده نمی شود.
  • در این روش خونریزی دیده نمی شود و فقط در مواردی ممکن است خونریزی خیلی خفیف دیده شود.

به علت خنک بودن الکترود ها پوست نمی سوزد.

آراف (RF) سرجیکال

عوارض آراف (RF) سرجیکال

در آراف (RF) سرجیکال احتمال قرمزی، تورم، کبودی و حساسیت در چند روز اول وجود دارد ولی خونریزی یا صورت نمی گیرد یا در کلینیک متوقف می شود و مشکلی از این جهت وجود نخواهد داشت.

اگر در حین جراحی مراقبت های لازم صورت نگیرد و بدن بیمار با جسم فلزی برخورد داشته باشد به علت انتشار امواج ممکن است سوختگی خفیف رخ دهد.

درد درمان با آراف (RF) سرجیکال

پیش از انجام روش از بی حسی موضعی استفاده می شود بنابراین نباید بیمار احساس درد داشته باشد ولی ممکن است به علت خالی شدن غده و زائده بیمار احساس کشیدگی در پوست خود داشته باشد که طبیعی است.

ریکاوری و نکات پس از درمان آراف (RF) سرجیکال

  • پس از انجام این درمان نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید و حتما از محافظ و کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 50 استفاده کنید.
  • بهتر است چند روز اول از مواد آرایشی استفاده نکنید و هر گونه لوزام آرایش را پیش از استفاده به پزشک متخصص پوست و مو اطلاع دهید. ممکن است استفاده از این مواد سبب ایجاد لک شود.

آراف (RF) سرجیکال

  • هر گونه عفونت را به پزشک اطلاع دهید.
  • زخم را تمیز و خشک نگه دارید.

امیدواریم از مطالب ارائه شده نهایت استفاده را ببرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آراف (RF) سرجیکال و انجام مشاوره ی رایگان به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی دکتر مسعود جعفری مراجعه کنید.

بفرست به دوستات :
فهرست